صفر تا صد استخدام منابع انسانی ایده آل

وب سایت رسمی علی معبودی - صفر تا صد استخدام منابع انسانی ایده آل

وب سایت رسمی علی معبودی – برای داشتن کسب و کاری خوب باید همکارانی خوب داشت و برای داشتن همکارانی خوب باید انتخاب ها و استخدام های خوب داشت. بر اساس تحقیقات صورت گرفته علت خروج ۸۰ درصد از پرسنل تنها انتخاب اشتباه بوده است. اگر بخواهیم به چرایی انتخاب های اشتباه بپردازیم، به نتایج گوناگونی خواهیم رسید. اما مهم ترین دلایل انتخاب اشتباه منابع انسانی عبارتند از :

۱- نیاز فوری شرکت به استخدام منابع انسانی

اکثر شرکت ها تنها زمانی اقدام به انتشار آگهی برای جذب نیرو می کنند که فردی در حال ترک سازمان بوده و یا به کلی آن جا را ترک نموده باشد. در این مواقع بسته به سطح و درجه اهمیت شغل مورد نظر، انتخاب ها نیز با فوریت زمانی و بدون بررسی های لازم انجام می شوند که نتیجه این گونه انتخاب ها چیزی جز ترک سازمان از سوی پرسنل و یا قطع همکاری خود سازمان نخواهد بود.

۲- استخدام منابع انسانی به دلایل نامعلوم نتیجه نداده است.

در این مدل می توان به عدم توانمندی مصاحبه کنندگان و یا جامعه آماری محدود کارجویان اشاره داشت.

۳-شرکت به اندازه کافی از مهارت های فرد مطلع نمی شود

عدم برخورداری از فرآیندهای مصاحبه و جذب مناسب می تواند علت اصلی بروز چنین نتیجه ای شود. تک بعدی بودن فرآیند استخدام و اکتفا به مصاحبه به عنوان اصلی ترین اهرم جذب می تواند درصد وقوع خطا را افزایش دهد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، مصاحبه ای استاندارد و برخوردار از شرایط مطلوب می تواند تنها ۱۵ درصد احتمال موفقیت در جذب منابع انسانی را به همراه داشته باشد. حال آن که احتمال موفقیت را می توان با ابزارهای کمکی همچون تست های شخصیت شناسی و هوش هیجانی تا ۷۵ درصد افزایش داد.