روانشناسی رنگ ها در تبلیغات و برندینگ

روانشناسی رنگ ها در تبلیغات و برندینگ معنا و مفهوم رنگ ها در تبلیغات و برندینگ

در این مقاله از مدیرنو به روانشناسی رنگ ها در تبلیغات و برندینگ می پردازیم. در ادامه به معنا و مفهوم رنگ ها و روانشناسی رنگ های قرمز و زرد و نارنجی و صورتی و سبز و آبی و بنفش و سبز و قهوه ای و خاکستری و طلایی و سفید و مشکی در تبلیغات و برندینگ خواهیم پرداخت.

معنا و مفهوم رنگ ها

معنا و مفهوم هر رنگ بسته به فرهنگ، شرایط محیطی و همچنین خصوصیات و علایق فردی می تواند متفاوت باشد. هر رنگ جنبه های بسیاری در خود نهفته دارد، با این حال با درک برخی مفاهیم ساده درباره رنگ ها می توانیم معنا و مفهوم رنگ ها در تبلیغات را یاد بگیریم.

 

تقسیم بندی رنگ ها

رنگ ها را می توان به سه دسته اصلی تقسیم بندی کرد: رنگ های گرم ، سرد، خنثی

 رنگ های گرم: قرمز، زرد، نارنجی، صورتی

به طور کلی، رنگ های گرم به عنوان تشدیدکننده احساسات و تحریک کننده عواطف شناخته می شوند. طیف این رنگ‌ها وضوح بصری بالایی دارند و جلب توجه می کنند.

رنگ های سرد: آبی، بنفش، سبز

به طور کلی، رنگ های سرد به عنوان رنگ های آرامش بخش شناخته می شوند.

 رنگ های خنثی: سفید، مشکی، خاکستری، قهوه ای

در واقع، رنگ های خنثی جزو طیف های رنگی قرار نمی گیرند و بی رنگ هستند. این رنگ ها از ترکیب رنگ های دیگر شکل می‌گیرند و می‌توانند دارای اثرات مثبت یا منفی باشند.

در ادامه مستقیما به بیان ویژگی‌های هر رنگ در کسب و کار می پردازیم.

 

روانشناسی رنگ قرمز

در کسب و کار و تجارت، قرمز همیشه با ایجاد واکنشی هیجان‌آمیز همراه است. البته این واکنش می تواند هم مثبت و هم منفی باشد. قرمز می تواند مشتریان و خریداران را تحریک کند. به این صورت که رنگ دکور کانتر فروشگاه شما می تواند در جذب نگاه مشتری تاثیرگذار باشد.

در طراحی وبسایت، رنگ قرمز می تواند بیانگر شور و انرژی کسب و کار شما باشد. در ابعاد وسیع تر، در تبلیغات

محصولاتی که به خوراکی و اشتها، سرعت، ورزش و هیجان مربوط هستند بسیار کاربرد دارد.

به طور کلی این رنگ نماد جذب، هیجان، اشتیاق، خطر، انرژی و فعالیت میباشد .

برندهایی که از رنگ قرمز به عنوان رنگ سازمانی استفاده کردند:

روانشناسی رنگ ها در تبلیغات و برندینگ

 

روانشناسی رنگ زرد

رنگ زرد احساس نشاط میدهد، محصولاتی که به اوقات فراغت مربوط می شوند مثل تجهیزات ورزشی، وسایل سفر یا کوهنوردی، آلات موسیقی، بازی های کامپیوتری و کنسول‌های بازی می توانند از این رنگ استفاده های زیادی کنند.

هرجا که لازم است افراد تردد نکنند از زرد استفاده کنید. بسیاری از فست فودها از ترکیب زرد و قرمز در طراحی دکوراسیون خود استفاده می کنند تا مشتریان زودتر غذای خود را بخورند و بروند. از آنجایی که زرد بهتر از هر رنگی جلب توجه می کند، در خرده فروشی ها و فروشگاه هایی که کالاهای متنوع و زیاد دارند، برای جلب نظر مشتریان به محصول یا محصولات خاص از زرد استفاده کنید.

زرد در کنار مشکی حس اخطار القا می کند. برای همین بیشتر علائم خطر و هشدار به این رنگ هستند.

به طور کلی این رنگ نماد خوشبختی، خوش بینی، مثبت نگری، هشدار، حس گرما و تابستان میباشد.

برندهایی که از رنگ زرد به عنوان رنگ سازمانی استفاده کردند:

 

روانشناسی رنگ نارنجی

بسیاری از رستوران ها از رنگ نارنجی برای طراحی دکوراسیون استفاده می کنند. نارنجی که از قرمز ملایم تر است، باعث می شود اشتهای مشتریان افزایش یابد، میل بیشتری به گفتگو و تعامل پیدا کنند و در نتیجه زمان بیشتری در رستوران بمانند و غذا و نوشیدنی بیشتری بخورند.

استفاده زیاد از نارنجی ممکن است جلف و زننده به چشم بیاید.نارنجی از قرمز ملایم تر و انرژی زنانه بیشتری دارد.

در کشورهای غربی، نارنجی کم ترین میزان محبوبیت را دارد. از نارنجی برای پیشنهاد دادن ماجراجویی، آزادی، خوشگذرانی و خوش بینی استفاده کنید. برای هتل‌ها و مراکز برگزاری رویدادهای اجتماعی و همایش ها بسیار مناسب است. آژانس های مسافرتی و تورهای گردشگری که با ماجراجویی و فعالیت های بیرون از خانه سروکار دارند می توانند بیشتر از این رنگ استفاده کنند. در نماد و لوگوی تیم های ورزشی نماد فعالیت، انرژی و ماجراجویی محسوب می شود.

در میان جوانان می تواند محبوبت پیدا کند زیرا در نارنجی شور جوانی نهفته است. نارنجی کم‌رنگ و روشن تر برای سالن های زیبایی، مراکز سلامتی و مراقبت پوست و رستوران های گران قیمت بسیار مناسب است.

به طور کلی این رنگ نماد خلاقیت، شادی، محبت، گرمی، شور و شوق، حس پویایی و تحرک است.

برندهایی که از رنگ نارنجی به عنوان رنگ سازمانی استفاده کردند:

 

روانشناسی رنگ صورتی

از آنجایی که صورتی، رنگ محبوب خانم ها محسوب می شود در کسب و کارهایی که به خانم ها مربوط می‌شود بسیار کاربرد دارد. وسایل آرایشی و بهداشتی، سالن های زیبایی و صنعت مد و پوشاک نمونه هایی هستند که رنگ صورتی به وفور در آن ها دیده می‌شود. همچنین وسایل مربوط به کودکان مثل کیف و کفش، لوازم تحریر و اسباب بازی های دخترانه با رنگ صورتی جلب توجه بیشتری می‌کنند. از آنجایی که صورتی با دلسوزی و محبت ارتباط دارد، بسیاری از موسسات خیریه در ترویج و تبلیغ امور خیریه از فام های صورتی به اندازه های خاص و معین استفاده می‌کنند.

تناژهای روشن تر صورتی برای تبلیغ محصولات ارزان قیمت که مورد توجه گروه سنی جوان و نوجوان هستند مناسب‌تر هستند. ترکیب صورتی با رنگ های تیره به آن قدرت و پیچیدگی بیشتری می بخشد.

به طور کلی این رنگ نماد زنانه، آرامش بخش، لطافت، دلسوز است.

برندهایی که از رنگ صورتی به عنوان رنگ سازمانی استفاده کردند:

 

روانشناسی رنگ سبز

در بین کشورهای غربی، سبز رنگ پول است. به خصوص در تناژهای تیره تر، دارای ثروت و جایگاه اجتماعی است. در حالیکه تناژ روشن تر سبز نماد رشد و تازگی محسوب می‌شوند. استفاده بیش از حد ار رنگ سبز می‌تواند باعث القای حس حسادت، طمع و خودخواهی شود.

هر کجا که صحبت از سلامتی و درمان باشد سبز حرف اول را می‌زند. بیمارستان ها و مراکز درمانی، مشاوره، روانشناسی و مددکاراجتماعی بهترین نمونه ها هستند. برای ترویج محصولات طبیعی، ارگانیک و ایمن سبز ، رنگ مناسبی است. همچنین برای محصولات و خدماتی که سازگار با محیط زیست هستند سبز رنگ ایده ‌آلی است.

سبز افراد را به عضویت در گروه های اجتماعی ترغیب می‌کند. برای وب سایت هایی که با امور مالی و حسابداری سروکار دارند مناسب است. از سبز در مواردی که لازم است افراد جنبه های مختلف یک موضوع را ببینند استفاده کنید چرا که به تصمیم گیری و تفکر درست کمک می‌کند.

به طور کلی این رنگ نماد امیدواری، رشد، باروری، سلامتی، سخاوت و حسادت می باشد.

برندهایی که از رنگ سبز به عنوان رنگ سازمانی استفاده کردند:

 

روانشناسی رنگ آبی

آبی در کاهش استرس مفید است. ضربان قلب و اشتها را کاهش می‌دهد. آبی برای ذهن خاصیت درمانی دارد و برای جسم قدرت و یکپارچگی به همراه می‌آورد. در مراکز درمانی و توانبخشی رنگ پرکاربرد و مفیدی است.برای شرکت‌های بین‌المللی و موسساتی که ماهیتی محافظه کار دارند مثل شرکت‌های مالی و حسابداری، بانک‌ها و بیمه‌ها که به اعتماد مشتریان نیاز دارند آبی مناسب‌ترین رنگ است.

در بازاریابی کسب و کارهایی که با ارتباط فرد با فرد سروکار دارند، آبی رنگ مناسبی است. در کارهایی که به فناوری‌های کامپیوتری مربوط می‌شوند ترکیب تناژهای مختلف آبی با خاکستری می‌تواند سودمند باشد. در حوزه شوینده ‌ها و مواد پاک‌کننده و حتی بازاریابی آب معدنی، خطوط هوایی، کشتیرانی، تهویه مطبوع و هر کسب وکاری که با هوا، دریا و آب پیوند دارد می‌توانند از آبی استفاده کند.

آبی برای کسب و کارهایی که با خوراک و تغذیه ارتباط دارند مناسب نیست البته استثنا هم وجود دارد مثلا آبی و صورتی برای آب‌نبات‌ها و مواد قنددار مناسب هستند چرا که این دو رنگ با مزه ی شیرینی ارتباط دارند.

آبی تیره، رنگی سرد و جدی است و القاکننده صداقت و کمال است، برای همین اغلب در سازمان‌های حکومتی،سیاسی و موسسات حقوقی استفاده می‌شود.

به طور کلی این رنگ نماد ارامش، پاکی، ثبات، هماهنگی، صلح، اعتماد، و گاهی افسردگی و احساس سرما می باشد.

برندهایی که از رنگ آبی به عنوان رنگ سازمانی استفاده کردند:

روانشناسی رنگ ها در تبلیغات و برندینگ

 

روانشناسی رنگ بنفش

از لحاظ روانشناسی، بنفش حس زیبایی شناسی و واکنش به ایده‌های خلاقانه را در افراد افزایش می‌دهد. معمولا برای نشان دادن محصولات باکیفیت و برتر به‌خصوص محصولات آرایشی بهداشتی از بنفش استفاده می شود. اگر در کسب و کارهای خدماتی هستید، با کمی رنگ بنفش مزایای ویژه خدمات خود را بیان کنید.

بنفش رنگی سلطنتی و تجملاتی است. برای کسب و کارهایی که نیاز به خلاقیت دارند مثل کارهای هنری مناسب است و محصولات و وب‌سایت‌هایی که به زنان و کودکان مربوط می‌شوند.

شرکت های تولید کننده لوازم های لوکس، از طیف رنگی بنفش به عنوان رنگ سازمانی خود استفاده میکنند.

موسسات آموزشی معمولا از تناژهای میانی بنفش و ارغوانی استفاده می‌کنند چرا که این دو رنگ الهام بخش تفکر روشنفکرانه و دستاوردهای بزرگ هستند.هر چند برای بسته‌بندی و چاپ ترکیب خوبی است. برای کودکان، بنفش در کنار رنگ های روشن جذابیت دارد و در محصولاتی که مربوط به این رده سنی است باید استفاده شود. تناژهای روشن بنفش مناسب بازار و محصولات مربوط به خانم ها است.

به طور کلی این رنگ نماد قدرت، نجابت، تجمل گرایی، حکمت، معنویت، و گاهی به معنای ناامیدی و تکبر میباشد.

برندهایی که از رنگ بنفش به عنوان رنگ سازمانی استفاده کردند:

روانشناسی رنگ ها در تبلیغات و برندینگ

 

روانشناسی رنگ قهوه ای

بیشتر مردان قهوه‌ای را به خاطر حس قدرت، امنیت و واقع بینی که دارد می پسندند، دقت داشته باشید که برخی افراد، به خصوص خانم ها، رنگ قهوه ای را کسل کننده و بیش از حد، عاری از احساس می دانند.

قهوه ای آلودگی را پنهان می کند، از این رو برای محصولاتی مثل ابزار باغبانی و کشاورزی و لباس کار کاربرد دارد. در تبلیغات و بازاریابی محصولات کشاورزی و فراورده هایی که ارگانیک و طبیعی تولید می‌شوند قهوه‌ای رنگ مناسبی است.

شرکت های ساختمانی، پیمانکاران و کسب و کارهایی که با خاک و زمین سروکار دارند از قهوه ای استفاده کنند. استفاده از قهوه ای حس مثبت استحکام و کیفیت، همچنین راحتی و آسایش را به بیننده می دهد. استفاده زیاد از قهوه ای می تواند سنگین، کسل کننده، راکد، بی احساس و جدی به نظر برسد.

قهوه ای روشن می تواند نظم، خوش رویی و صمیمیت را افزایش دهد. قهوه ای میانه را به طبیعت، غذای سالم و محصولات کشاورزی ارتباط می دهند. قهوه ای تیره بیشتر برای آقایان، به خصوص رئیس ها و مدیران مناسب است.

به طور کلی این رنگ نماد راحتی، امنیت و ثبات میباشد.

برندهایی که از رنگ قهوه ای به عنوان رنگ سازمانی استفاده کردند:

روانشناسی رنگ ها در تبلیغات و برندینگ

 

روانشناسی رنگ خاکستری

از آنجایی که خاکستری رنگی خنثی و رسمی است، می تواند با هر رنگی ترکیب و پیام خاصی را برساند و بازارهای هدف متفاوتی را پوشش دهد. در وبسایت ها و کسب و کارهای حقوقی و مالی حس قدرت و کنترل را القا می کند؛ به خصوص در کنار سفید و مشکی این اثر بیشتر می شود.

از آنجایی که خاکستری از احساسات به دور است و احساسی عمل نمی کند، قاضی منصف و منتقد خوبی می‌شود.

خاکستری در کنار آبی بیانگر اعتماد، اعتبار و مسئولیت پذیری است. شرکت های داروسازی و تولیدکنندگان محصولات پزشکی زیاد از این ترکیب استفاده می کنند.

طلایی در کنار خاکستری به طرز عجیبی مطلوب می شود و بیانگر حرفه‌ای بودن و کیفیت بالاست. اما دقت داشته باشید، در طراحی وبسایت، طلایی بیشتر شبیه زرد بدرنگ می شود و اثر مثبتی ندارد.

خاکستری روشن در کنار رنگ هایی مثل فیروزه ای، آبی روشن و زرد ظاهری پیشرفته و مطابق فناوری روز پیدا می‌کند.

به طور کلی این رنگ، نماد اعتماد ،بی طرفی، هوش، آرامش، سازش، استقلال و رسمیت می باشد.

برندهایی که از رنگ خاکستری به عنوان رنگ سازمانی استفاده کردند:

روانشناسی رنگ ها در تبلیغات و برندینگ

 

روانشناسی رنگ مشکی

رنگ مشکی مورد علاقه کسانی که نتیجه محور و جاه طلب هستند به مشکی علاقه دارند.

بسته بندی مشکی باعث می شود یک محصول گران تر و سنگین تر از آنچه هست به نظر برسد. سیاه برای فروش و بازاریابی محصولات مجلل، گران قیمت و امروزی مناسب است. محصولات حرفه ای و با کیفیت، اجناس تجملی از رنگ  مشکی سود می‌برند. تولیدکنندگان ماشین های لاکچری نیز از این رنگ استفاده می کنند.

کسب و کارهایی که به دنیای موسیقی مربوط هستند، با رنگ مشکی بسیار مدرن و پرمخاطب و مطابق آخرین فناوری روز به نظر می رسند. مشکی در کنار رنگ های براق و پررنگ مثل قرمز، سبز، زرد، نارنجی و بنفش بسیار می تواند چشم نواز شود. به طور کلی، استفاده بیش از اندازه از مشکی، ترسناک و تهدیدآمیز می‌شود.

به طور کلی این رنگ نماد رمز و راز، قدرت، ظرافت، پیچیدگی، باارزش و البته غم و اندوه میباشد

برندهایی که از رنگ مشکی به عنوان رنگ سازمانی استفاده کردند:

برندهایی که از رنگ خاکستری به عنوان رنگ سازمانی استفاده کردند:

روانشناسی رنگ سفید

سفید در هر کاری که تمیزی و پاکی حرف اول را بزند لازم است. در بسیاری از امور پزشکی از سفید به عنوان مظهر تمیزی و کارآمدی استفاده می شود. با این حال گاهی نیز ممکن است حس ناباروری و سردی احساسی ایجاد کند که بهتر است برای رفع این اثر کمی از رنگ سبز یا صورتی استفاده کرد.

در طراحی وبسایت، سفید بهترین رنگ به عنوان پس زمینه است. به رنگ های دیگر اجازه خودنمایی می دهد و باعث می شود عناصر دیگر به هر رنگی، به جز رنگ های روشن مایل به سفید، خوانایی بهتری داشته باشند. استفاده درست و به جا از سفید در هر جایی باعث ایجاد نظم و ترتیب و تمیزی می شود. به خاطر حس و اثر تمیزی، سادگی و ایمنی که در سفید وجود دارد برای کسب و کارهای مربوط به فناوری های کامپیوتری، وسایل برقی آشپزخانه، سرویس های بهداشتی، محصولات مرتبط با کودکان و هر چیزی که با سلامتی و درمان مرتبط است مناسب می باشد.

بسته به نوع کسب و کار، ترکیب دیگر رنگ ها با سفید شخصیت و ماهیت کار شما را بازتاب می دهد.

به طور کلی این رنگ نماد سادگی، پاکی،کمال و صلح،می باشد.

روانشناسی رنگ طلایی

طلایی در کسب و کارهای مختلف بیانگر این است که محصول یا خدمات ارائه شده گران قیمت و احتمالا انحصاری برای گروه خاصی است. ترکیب طلایی و بنفش بر ثروت و زیبایی دلالت دارد که مناسب اجناس گران قیمت و تجملی است. این اثر با ترکیب طلایی و سیاه به اوج می رسد.

در کنار آبی صداقت، امانتداری و موفقیت را القا می کند. در کنار سفید بر زیبایی و وقار دلالت می کند.

در بازاریابی و بسته بندی محصولات گران قیمت از طلایی استفاده کنید. در طراحی سایت مناسب نیست و بیشتر شبیه زرد بدرنگ می شود. در کنار آبی تیره و یا مشکی برای محصولات مربوط به آقایان مناسب است. از این ترکیب در طراحی وبسایت نیز می توان استفاده کرد اما باید آگاهانه و بادقت انتخاب و اجرا شود.

در کنار سبز تیره و قرمز تیره نیز بیانگر ثروت، کیفیت و اعتبار است.

به طور کلی این رنگ نماد دانش، موفقیت، پیروزی، ثروت، اعتبار، فرهنگ، مهربانی و سخاوت می باشد.

پیشنهاد مطالعه : لوگوهای معروف چه پیام هایی دارند؟

برگرفته از: مدیرنو +

استراتژی مدیریت فروش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به کشف مهم‌ترین استراتژی‌های مدیریت…

بازاریابی پیشرو

در این مقاله به ۵ قانون طلایی که در بازاریابی…

بازاریابی حرفه‌ ای

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به دانستنی‌های جالب از…

بازاریابی و فروش استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۹ نکته مهم…

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ژئومارکتینگ یا…