تحلیل سایت دیوار

تحلیل سایت دیوار سایت دیوار چگونه ساخته شد - مدل کسب و کار سایت دیوار

در این مقاله از مدیرنو؛ به تحلیل سایت دیوار می‌پردازیم. سایت دیوار چگونه ساخته شد و مدل کسب و کار سایت دیوار چیست. “شرکت ها چه ماهیتی دارند؟” رونالد کوز اقتصاد دان و برنده نوبل در سال ۱۹۳۷ پاسخی مفصل به این سوال می‌دهد که مختصر آن چنین است: “شرکت ها یک راه حل سازمانی برای مساله‌ی هزینه معامله هستند.” اما “هزینه معامله” چیست و چه عواملی باعث ایجاد آن می‌شوند؟ فروشنده و خریداری که در بستر بازار مقابل هم قرار می‌گیرند وقتی اقدام به مبادله کالا یا خدمتی خواهند نمود که برای طرفین افزایش منفعت داشته باشد، تجارت در شرایط نرمال واجد این ویژگی است. اما چرا برخی از تجارت ها هیچ وقت رخ نمی‌دهد؟ هزینه معامله پاسخی به این سوال است.
طرفین یک معامله تجاری علاوه بر هزینه مستقیم برای مبادله کالا یا خدمت مورد نظر خود، هزینه های دیگری نیز متحمل می‌شوند.

که شامل:

  1. هزینه جستجو و کسب اطلاعات
  2. هزینه چانه زنی
  3. هزینه تضمین انجام مبادله و تایید صحت موضوع مبادله می‌باشد.

کوز معتقد بود اگر این هزینه ها خیلی زیاد باشد، مبادله تجاری رخ نخواهد داد به همین خاطر، وی شرکت ها را راهکاری می‌دانست که انسان ها برای کاهش این هزینه ها خلق نموده اند.

پیشرفت تکنولوژی و دنیای اینترنت مفهوم بازارهای مجازی و حتی مبادلات مجازی را خلق نموده است. اینترنت بستری است که بر اساس آن می‌توان هزینه معامله (transaction cost) را کاهش داد و در نتیجه بازاری با اصطکاک کمتر و کارآمدی بیشتر پدید آورد. وب سایت “دیوار” با ایجاد یک بستر برای بازار مجازی توانسته است هزینه جستجو و کسب اطلاعات را کاهش دهد؛ فروشنده با ثبت‌نام در این سایت به سرعت و با هزینه بسیار پایین اعلان فروش محصول خود را به اطلاع خریداران می‌رساند.

از طرف دیگر خریداران با کمترین هزینه ممکن برای جستجو، با ورود به سایت دیوار، به سرعت محصول مورد نظر خود را پیدا خواهند نمود.

دیوار با ایجاد بخش بندی هایی بر اساس شهرها، نوع آگهی ها، عکس دار یا فوری بودن؛ فرآیند جستجو را تسهیل نموده است. البته واضح است که هرچه این دسته بندی ها کارآمد تر شود، کسب اطلاعات راحت تر و در نتیجه به خریداران فرصت بیشتری برای کشف قیمت درست محصول داده می‌شود که منتج به رضایت و تمایل بیشتر خریداران و فروشندگان برای استفاده از دیوار می‌شود.

از طرف دیگر، دیوار با فراهم نمودن گزینه “آگهی های مشابه” باعث افزایش قدرت مقایسه و چانه زنی طرفین و درنتیجه تسهیل مبادله تجاری شده است. دیوار تا کنون برنامه یا گزینه خاصی برای کاهش سومین بعد هزینه معامله (هزینه تضمین اجرای مبادله و تایید صحت موضوع معامله ) ارائه ننموده است. که پیشنهاد می‌شود دیوار الگویی برای تشخیص درستی طرفین معامله ارایه نماید. با این تفاسیر اگر بخواهیم بسته ارزشی پیشنهادی (value proposition) برای دیوار متصور باشیم، باید به “کاهش هزینه معامله “اشاره کرد که باعث روان تر شدن بازار و انجام معاملات بیشتر بر بستر دیوار خواهد شد. بنا به ذات دنیای اینترنت این افزایش در مبادلات نه تنها باعث افزایش اصطکاک در دیوار نخواهد شد بلکه با گسترش شبکه کاربران آن، منفعت بیشتری نصیب همه کاربران خواهد کرد.(network effect)

تحلیل سایت دیوار

“دیوار” در سال ۹۱ به صورت اپ موبایل وارد بازار شده. هم اکنون وبسایت دیوار به ۴۴ شهر در ایران خدمت رسانی می‌کند، دسته بندی آگهی های پوشش داده شده برای همه شهرها یکسان و ۱۰ بخش می‌باشد. سایت امکان ذخیره و ارایه بازدید های اخیر را دارد. ثبت نام، جستجو و استفاده از سایت راحت می‌باشد و نیاز به دانش فنی بالا یا پیچیدگی خاصی ندارد.

اما سایت فاقد بخشی با عنوان “درباره ما” می‌باشد.

وجود اینچنین بخشی که در سایت های مشابه هم وجود دارد به اطمینان بخشی در طرفین مبادله کمک خواهد نمود. عکس های استفاده شده برای تبلیغات کیفیت یکسان و بالایی ندارند. برخی تبلیغات غیر معتبر در سایت موجود می‌باشد که درصورت افزایش به اعتبار سایت لطمه خواهند زد. (هرچند آگهی ها بعد از تایید ناظر سایت نمایش داده خواهد شد ولی با گشتن در تبلیغات متوجه می‌شویم اگهی های غیر معتبر نیز در سایت موجود است)

رقبای سایت دیوار

دیوار رقبای متعدد داخلی دارد. که تعدادی از آنها در برخی بخش ها خدمت بهتری نسبت به دیوار ارایه می‌نمایند. (برای مثال ایسام و شیپور دسته بندی های بهتری طراحی نموده اند و امکان سرچ پیشرفته را برای مشتریان فراهم نموده اند. در ایسام امکان به مزایده گذاری محصولات نیز وجود دارد.) با توجه به اینکه استراتژی ها در خلا اخذ نمی‌شوند، دیوار باید به طور مستمر روند های کلان و تغییرات استراتژیک رقبایش را رصد نماید و راهبردهای بهینه خودش را با توجه به این واکنش ها تنظیم نماید.

با جستجوی واژه “دیوار” در google trend روند های مختلف پیرامون این واژه در کشور ایران قابل مشاهده است. با نگاه کردن به تعداد جستجوی این واژه می‌توان روند رشد این کسب وکار را دید. در میان استان های ایران بالاترین شاخص جستجو را استان خوزستان و پایین ترین شاخص را گلستان دارد. همچین کلید واژه “سایت دیوار” بیشترین آمار را در جستجوهای مرتبط دارد.

جایگاه سایت دیوار

دیوار با یک صعود ۴۳۷ پله ای نسبت به سه ماه قبل خود، جایگاه ۱۳۸۶ جهانی و ۱۷ ایران را در سایت الکسا دارد. الکسا می‌گوید که حدود سه درصد کسانی که دیوار را دیده اند خارج از ایران سکونت دارند. (احتمالا به دلیل استفاده افراد از فیلترشکن می‌باشد.) نمودار های آلکسا بیانگر افت محسوسی در امار ورود افراد به بازار از طریق موتورهای جستجو می‌باشد.

وقتی این نمودار را با روند افزایش بازدید از سایت کنار هم بگذاریم نتیجه خواهیم گرفت، افراد با نام و ادرس دیوار آشناتر شده اند و بدون واسطه موتور های جستجو به این سایت مراجعه می‌کنند. الکسا آمارهای متعدد دیگری از جمله سایت های برتر لینک دهنده به بازار و ساختار جمعیت شناختی بازدید کنندگان دیوار و … ارایه می نماید که به فراخور نیاز می‌توان از آنها استفاده نمود.

مقایسه با دو نمونه خارجی :

۱- https://www.craigslist.org

۲- http://www.anibis.ch

۱- کریج در سال ۱۹۹۵ در فرانسیسکو برای اطلاع رسانی پستی ایجاد شد. یک سال بعد به دنیای وب پیوست. تا به امروز که یک سایت بین المللی محسوب می شود. در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می گیرد. (۷۰ کشور و ۵۷۰ شهر) در رتبه بندی آلکسا جایگاه ۵۷ جهانی و ۹ امریکا را داراست. صفحه ورودی کریج با دیوار کاملا متفاوت می باشد. در آن خبری از اگهی نیست و فقط دسته بندی ها معرفی شده است.

قسمت های “درباره ما” سایت اطلاعات بسیار متعددی به بازدیدکننده می دهد.

کار با سایت راحت می باشد و با توجه به اینکه شما از چه منطقه جغرافیایی آنلاین شده باشید صفحه‌ی اول برای شما اختصاصی خواهد شد.کریج و دیوار هردو به صورت اختصاصی شده برای برخی خدمات هزینه دریافت می نمایند و برخی دیگر را رایگان ارایه می دهند.

۲- آنیبیس رتبه ۸۴۳۴ را در آلکسا دارد، و در کشور سویس به عنوان یکی از سه کشور پوشش داده شده توسط این سایت رتبه ۳۰ را دارد. انیبیس صفحه ورودی اش ترکیبی از تبلیغ و دسته بندی هاست. که نسبت به دو سایت قبلی جذاب تر طراحی شده. (از تصاویر رنگی و انیمیشن های جذاب استفاده کرده.) در قسمت “درباره ما” اطلاعات متعدد به صورت فایل پی دی اف ارایه شده.

با توجه به نکات گفته شده برای دیوار و اطلاعات مختصر ارایه شده پیرامون دو سایت مشابه می توان این نکات را نیز اضافه نمود:

نقاط قوت سایت دیوار

• دسترسی و استفاده از دیوار بسیار آسان است.
• دیوار رتبه خوبی در میان سایت های برتر ایرانی دارد. باتوجه با آمارهای ارایه شده، روند رو به رشدی در جذب مخاطبان دارد.
• تحلیل اطلاعات نشان می دهد که افراد بیشتری روز به روز به طور مستقیم به دیوار وصل می شوند. که بیانگر قوی تر شدن برند دیوار در بین مخاطبان است.
• با توجه به عدم دسترسی به داده های مالی نمی توان راجع وضعیت مالی دیوار صحبت نمود. اما می توان منتظر کسب درامدی بالا از مجموع پرداخت های کوچک مشتریان مشخص بود.
• وجود نسخه اندروید و ios مخصوص گوشی و تبلت باعث سهولت استفاده و دسترسی بیشتر دیوار است.

نقاط ضعف سایت دیوار

• وجود و افزایش برخی آگهی های غیر معتبر باعث کاهش کارایی دیوار خواهد شد.
• غیر تخصصی و غیر حرفه ای بودن بخش های ایجاد شده و ضعف در سیستم پیشنهاد دهی سایت.
• عدم وجود بخش “درباره ما”در سایت، مخاطب را با سوالات احتمالی اش تنها می گذارد و باعث آشفتگی وی می شود.
• سایت در حال حاضر شلوغ می باشد و دسترسی به آگهی دلخواه آسان نیست.

فرصت ها:

• دیوار در حال حاضر بازدید کننده‌ی بیشتری نسبت به رقبای داخلی اش دارد. این فرصت خوبی برای شبکه سازی و ایجاد وفاداری در میان مشتریان است.
• روند ها نشان می دهد سبک زندگی در ایران به سمت استفاده بیشتر از اینترنت و خرید های اینترنتی می رود.
• دیوار با تحلیل مشتریان و بخش بندی موثر آنها می تواند روند درامدی خوبی از مشتریان هدف خود داشته باشد.

تهدید ها:

• امکان فیلتر شدن یا پیگیرد قضایی دیوار به علت تبلیغات ارسالی مخاطبان وجود دارد.
• هرچند دیوار پیش رو می باشد ولی با توجه به جذابیت کسب کارهای مبتنی بر اینترنت و موانع ورود پایین احتمال ورود رقبای جدید به این بازار وجود دارد.
• رقبای متعدد و با توان بالای داخلی.

منبع: مدیرنو +

استراتژی مدیریت فروش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به کشف مهم‌ترین استراتژی‌های مدیریت…

بازاریابی پیشرو

در این مقاله به ۵ قانون طلایی که در بازاریابی…

بازاریابی حرفه‌ ای

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به دانستنی‌های جالب از…

بازاریابی و فروش استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۹ نکته مهم…

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ژئومارکتینگ یا…