۷ ترفند روانشناسی برای ورود به ذهن و جذب مشتری

۷ ترفند روانشناسی برای ورود به ذهن و جذب مشتری

در این مقاله به روانشناسی جذب مشتری می‌پردازیم. ۷ ترفند روانشناسی برای ذهن خوانی و ورود به ذهن و جذب مشتری را ذکر خواهیم کرد. رفتار انسان‌ها خیلی از هم متفاوت نیست. به همین دلیل است که بازاریابان از روانشناسی به‌عنوان ابزاری برای دستیابی به مشتریان، ایجاد وفاداری و سرانجام برای فروش استفاده می‌کنند. برای مشاهده کاربرد روانشناسی جذب مشتری و ورود به ذهن مشتری درواقع تمام کاری که باید انجام دهید توجه به تبلیغات چاپی، تلویزیونی و حتی تبلیغات بیلبوردی است. شواهد استفاده از روانشناسی در این نوع تبلیغات را به‌سرعت خواهید دید!

بازاریاب‌ها به دلیل کاربردی بودن روانشناسی جذب و ورود به ذهن مشتری از آن استفاده می‌کنند. شما هم می‌توانید از این تکنیک‌ها در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی خود استفاده نمایید.

روانشناسی جذب مشتری

 1. به مشتری هدیه دهید.
 2. ایجاد اعتماد در مشتری با قرار دادن یک عکس جذاب در پروفایل.
 3. به مشتری انتخاب‌های زیادی ندهید.
 4. در کارتان ماهر شوید.
 5. در مشتری احساسات و هیجان ایجاد کنید.
 6. حضور منظم داشته باشید.
 7. کاری کنید که کاربران شبکه‌های اجتماعی احساس تعلق کنند.

روانشناسی جذب مشتری

تمام چیزی که نیاز دارید یافتن ترفند مناسب است. در اینجا برای شروع، به ۷ ترفند اشاره‌شده است:

۱- به مشتری هدیه دهید.

به مخاطبین خود هدیه دهید، با این کار آنها حسی از جبران کردن خواهند داشت. کمی بیندیشید. اگر به شما هدیه‌ای داده شود، آیا دو مورد زیر در ابتدا به ذهن شما نمی‌رسند؟

 1. از طرف مقابل تشکر کنید.
 2. برای جبران آن کاری انجام دهید.

پیشنهاد مطالعه: بهترین هدیه به مشتری

نیازی نیست هدیه‌ای که می‌دهید عجیب و یا گران قیمت باشد. در اینجا به چند هدیه جذاب اشاره می‌کنیم که استفاده از آن آسان بوده و مخاطبین را تشویق می‌کند تا با ما به‌گونه‌ای دیگر رفتار کنند:

 • ارائه تخفیف در سفارش اول که در ازای آن افراد مشترک ایمیل شما گردند.
 • ۱۴ روز اضافی در استفاده از تخفیف در ازای پسندیدن و به اشتراک گذاری مطالب منتشرشده.
 • یک هدیه ارزان قیمت که در سفارش مشتری گنجانده‌شده است.
 • یک کتاب الکترونیکی رایگان برای زمان‌بندی تماس با آنها به جهت یادآوری فروش.
 • دسترسی به محتوا از طریق ایمیل قبل از انتشار آن محتوا در شبکه‌های اجتماعی در ازای پیوستن به لیست مشترکین شما.

۲- ایجاد اعتماد در مشتری با قرار دادن یک عکس جذاب در پروفایل.

بله! به نظر می‌رسد اهمیت داشته باشد. اکنون شما متوجه شده‌اید که داشتن یک عکس جذاب در پروفایل مهم است اما آیا می‌دانید آن عکس شامل چه چیزهایی می‌شود؟ عموماً افراد جذب چهره‌های خندان می‌شوند تا چهره‌های عبوس و جدی، و همچنین پس زمینه‌ای را ترجیح می‌دهند که کمی تیره‌تر باشد.

۳- به مشتری انتخاب‌های زیادی ندهید.

اگر به افراد انتخاب‌های زیادی بدهید در آن غرق می‌شوند. تصمیم گیری یک فرایند استرس‌زا بوده و می‌تواند بر حالت فرد تأثیر منفی بگذارد؛ نتیجه ممکن است این‌طور شود که مشتری بالقوه شما قبل از خرید، از آن دست بکشد.

در عوض، موارد محدودی به مشتریان پیشنهاد دهید. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که در آن تنها پیشنهاد یک گزینه، بهترین کار باشد.

۴- در کارتان ماهر شوید.

قبل از اینکه مشتریان خریدی انجام دهند، به دنبال نظرات و توصیه‌های افرادی می‌روند که به آنها اعتماد دارند. ممکن است به این معنی باشد که به وب سایت‌های مختلف رفته و نظرات افراد را درباره آن محصول یا خدمت بخوانند؛ همچنین ممکن است به وب سایت مشتریان طرفدار رفته و مقالات یا مطالعات صورت گرفته را جستجو کنند.

خوشبختانه شما می‌توانید با آنها رودررو شوید. تنها باید کاری انجام دهید که مخاطبین، شمارا در صنعتتان حرفه‌ای بدانند. می‌توانید این کار را با انتشار محتواهایی انجام داده که شمارا در موقعیتتان به‌عنوان یک حرفه‌ای نشان دهد.

۵- ایجاد احساسات و هیجان در مشتری

فرصت‌ها وجود دارند، اگر وارد فیسبوک یا شبکه‌های اجتماعی دیگر شوید حداقل یک ویدئو یا محتوا خواهید دید که به اعماق ذهن شما نفوذ کرده و یا باعث می‌شود به چیزی مشتاق شوید. به‌این‌علت است که محتوای ملموس و احساسی، تأثیرگذار بوده، ذهن را درگیر کرده و افراد این‌گونه محتواها را می‌پسندند و به اشتراک می‌گذارند.

۶- حضور منظم داشته باشید.

آشنایی با مخاطبین موجب می‌شود جذاب‌تر و قابل اعتماد تر شوید. فیلم “Rudy” به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین فیلم‌ها شناخته‌شده است. رودی یک مرد جوانی بود که آرزوی بازی فوتبال در تیم Notre Dame را داشت. متأسفانه او مناسب بازی در فوتبال دانشگاه نبود، اما او به تلاش ادامه داد. در بازی‌ها مختلف شرکت می‌کرد، در تمرین‌ها حضور داشت و درنهایت توجه و احترام مربیان و بازیکنان را به‌دست آورد و در تیم دانشگاه قرار داده شد.

رودی در ابتدا فقط حضور داشت، سپس دیگران با او آشنا شده و مورد احترام واقع شد. شما نیز می‌توانید با مخاطبینتان به‌طور مشابه رفتار کنید و بر اساس یک نظم روتین، محتوای غنی تولید کنید.

۷- کاری کنید که کاربران شبکه‌های اجتماعی احساس تعلق کنند.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی درباره‌ی ایجاد ارتباط است. هدف شما باید ایجاد حلقه‌ی آنلاین اجتماعی بوده که شامل انواع پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی می‌شود. از این طریق افراد را مشتاق کرده بخشی از حلقه شما باشند و پس از حضور آنها، باید حس ارزش را القاء کنید.

این کار می‌تواند با قدم‌های ساده شروع شود مثل ارسال پیام تشکر در زمانی که شخصی شمارا در فیسبوک یا تویتر دنبال می‌کند. همچنین می‌توانید یک قدم فراتر رفته، افرادی که در صفحه‌ی شما فعال هستند را مشخص کرده و مطالب آنها را بپسندید و یا به اشتراک بگذارید. این کار نه تنها وفاداری برند را افزایش می‌دهد بلکه دیگران شمارا به‌عنوان نماینده برندتان خواهند شناخت.

با استفاده از روش‌های یاد می‌شده می‌توانید نامتان را در ذهن مشتری‌ها و خریداران ثبت کرده و بر روی تصمیم خرید آنها تأثیرگذار باشید.

منبع: allbusiness

ترجمه: مدیرنو

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با مدیریت کسب و کار به صفحه مشاوره کسب و کار مدیرنو مراجعه فرمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد مطالعه:

استراتژی مدیریت فروش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به کشف مهم‌ترین استراتژی‌های مدیریت…

بازاریابی پیشرو

در این مقاله به ۵ قانون طلایی که در بازاریابی…

بازاریابی حرفه‌ ای

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به دانستنی‌های جالب از…

بازاریابی و فروش استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۹ نکته مهم…

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ژئومارکتینگ یا…