مهارت های کلامی در کسب و کار

مهارت های کلامی در کسب و کار

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به مهارت های کلامی در کسب و کار می‌پردازیم. در ادامه به گام اول مهارت کلامی در کسب و کار خواهیم پرداخت. رشد شخصیتی و سیر تکاملی ما درنتیجه ارتباط با اطرافیانمان حاصل می‌شود. آیا به نظر شما چنین عملکردی یک استعداد طبیعی است یا مهارتی است که ما در طول مسیر یاد می‌گیریم؟ در ارتباط و مذاکره‌های شخصی و کاری اصولی حاکم است که به‌کار بستن آنها قبل از هر درخواستی، برای رسیدن به خواسته‌هایتان ضروری است.

 

مهارت های کلامی در کسب و کار

توانایی برقراری ارتباط و داشتن مهارت کلامی، یک عامل مهم برای داشتن یک زندگی موفق و شاد است و اولین گام برای برقراری ارتباط، داشتن فن بیان مناسب می‌باشد. توانایی خوب صحبت کردن یک امتیاز عالی و عاملی برای پیشرفت ما محسوب می‌شود.

در مجموعه مقالات ” مهارت های کلامی در کسب و کار ” به بیان روش‌ها و ترفندهایی از مذاکره می‌پردازیم که به کمک آنها می‌توانید در کسب و کارتان به‌سرعت رشد کرده و مسیر دستیابی به اهدافتان را هموار کنید.

به این فکر کنید که آیا دوست دارید در محل کارتان پیشرفت کنید و بتوانید رابطه‌های عالی با اطرافیانتان داشته باشید؟ آیا با شیوه گفتار و فنون ارتباطی کنونی‌تان امکان پذیر است؟

  • اگر قادر به برقراری ارتباط کلامی مناسب با همکاران، مدیران، مشتریان و … نیستید.
  • اگر به‌عنوان یک کارمند در محل کار به خاطر بیان نادرست با درخواست افزایش حقوقتان مخالفت شده است.
  • اگر به‌عنوان یک مدیر به خاطر نداشتن مهارت کلامی، نتوانسته‌اید با بیان مناسب و متقاعد کنده به درخواست افزایش حقوق یا هر نوع درخواستی از سوی پرسنل نه بگوئید.
  • اگر در حین گفتگو، مشتری دچار سوء تفاهم شده و رابطه کاری‌اش را با شما ادامه نداده است.
  • اگر به خاطر نداشتن مهارت کلامی لازم برای صحبت کردن در جمع، یک موقعیت عالی برای ارتقاء شغلی را ازدست‌داده.

اگر در کسب و کارتان با هریک از موارد بالا روبه‌رو شده‌اید، بدون شک باید مهارت کلامی و ارتباطی‌تان را ارتقا داده و با انجام تمرینات مناسب، این مشکل را حل نمایید.

گام ۱: مهارت کلامی در کسب و کار

روانشناسان می‌گویند که سطح خودباوری شما یا “مقدار علاقه‌ای که به خودتان دارید” تعیین‌کننده کیفیت زندگی درونی و بیرونی شماست. هر اندازه شما بهتر و متقاعدکننده تر صحبت کنید، بیشتر خود را دوست خواهید داشت. هرچقدر بیشتر خودتان را دوست داشته باشید، در روابط با دیگران مثبت‌تر و زیباتر ظاهر می‌شوید و درنتیجه سالم‌تر، خوشحال‌تر و مثبت‌تر خواهید بود.

افکار، احساسات و مخصوصاً احترامی که دیگران برای ما قائل می‌شوند، در زندگی ما بسیار مبهم است. ما معمولاً در زندگی‌مان بسیاری از انتخاب‌ها و تصمیماتمان به خاطر جذب احترام و یا حداقل از دست ندادن احترام از سوی دیگران است. بنابراین داشتن فن بیان خوب و توانایی خوب صحبت کردن باعث می‌شود، موردتوجه بیشتری قرار بگیریم و درنتیجه عزت نفس ما بیشتر می‌شود.

وقتی درنتیجه زیبا سخن گفتن در هر موقعیتی از دوستان، خانواده، همکاران و… بازخورد مثبت می‌گیریم، میزان علاقه و احتراممان نسبت به خودمان افزایش پیدا می‌کند و در مورد خودمان مثبت می‌اندیشیم. بنابراین توانایی خوب صحبت کردن باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و قدرت شخصی‌مان می‌شود.

مهارت کلامی و شیوه صحیح صحبت کردن در محل کار از نیازهای ضروری در جامعه امروزی است و مزیت رقابتی ما محسوب می‌شود. فردی که حرفه‌ای صحبت می‌کند و دارای مهارت کلامی است خیلی زود در محل کار مورد توجه قرار می‌گیرد و به‌سرعت جایگاه شغلی‌اش ارتقاء پیدا می‌کند. داشتن بیان خوب در کسب و کار بر امتیازات ما می‌افزاید.

 

نتایچ تحقیقات

در یک تحقیق فوق‌العاده جالب مطرح‌شده بود که سازمان‌هایی که دارای ارتباطات قوی و اصولی هستند، ۱۱۳ بار بیشتر از سازمان‌های دیگر احتمال دارد که به سطوح بالای سودآوری و بهره وری برسند.

در تحقیقی مشابه بیان‌شده بود که ۹۷ درصد از افرادی که دارای ارتباطات ضعیف هستند، مهارت کلامی ناکافی دارند و خوب صحبت نمی‌کنند و ۸۳ درصد پرسنل سازمان‌ها به دلیل نداشتن مهارت کلامی باعث تأثیرات منفی در زمینه‌های مختلف ازجمله فروش، سوددهی و بهره وری سازمان‌ها می‌شوند.

شاید شما هم به‌وفور در اجتماع و محل کارتان تجربه کرده باشید، فردی که در خوب صحبت کردن توانا نیست، حتی موجب بروز سوءتفاهم در ارتباطات با اطرافیانش می‌شود.

بنابراین مهارت خوب صحبت کردن جزء پارامترهای اصلی برای موفق شدن در فعالیت‌های شغلی و اجتماعی و صد البته در زندگی شخصی می‌باشد. وقتی بتوانیم مهارتارتباطی ازجمله خوب صحبت کردن را در خود تقویت کنیم و در آن بیشتر ازآنچه که انتظار می‌رود عالی عمل کنیم. در آن صورت قادر به برقراری ارتباط عالی با شریک، زیردست، رئیس، مشتری، همکار و… خواهیم شد.

این‌گونه ارتباطات عالی درون و بیرون سازمانی نتیجه‌ای جز سودآوری و منفعت برای سازمان و صد البته برای پرسنل نخواهد داشت. در ادامه به راه‌های عملی برای کسب مهارت کلامی و خوب صحبت کردن اشاره خواهیم کرد:

 

ارزش ایده‌هایت را دستکم نگیر

هر کسی در کسب و کار خود به‌طور یقین روزهای پراسترس را تجربه کرده. افراد در کسب و کارشان باید تا می‌توانند از توجه به حاشیه‌های کارشان اجتناب کنند. تنش‌ها و بحران‌هایی را که با اطرافیانشان دارند را از فکر خود خارج کنند. وقت خود و پرسنل و یا مدیرشان را با بحث درباره این مسائل تلف نکنند. به جای آن با رئیس یا پرسنل خود درباره ایده‌های کارآمد، سیاست‌ها،روش‌ها، بهبود محصولات و… گفتگو کنند.

 

در این راستا باید:

به توانایی‌های خودمان ایمان داشته و از اینکه ایده‌هایمان توسط بقیه رد شود ترسی نداشته باشیم. حتی اگر این اتفاق بیفتد بازهم باعث رشد ما می‌شود.

اگر در زمینه‌ی رفع مشکل خاصی بخواهیم با رئیس و یا افراد ذیصلاح صحبت کنیم، حتماً قبل از مطرح کردنش درباره گذشته و تاریخچه آن، مطالعات و تحقیقاتی را انجام دهیم و برای بهبود آن راه حل‌هایی را در ذهن داشته باشیم.

مطمئن شویم که ایده ما قابلیت اجرا را داشته باشد. بارها شده که کارمندان و پرسنل سازمان فقط در رابطه با مسائل و مشکلات صحبت می‌کنند بدون اینکه به این موضوع فکر کنند. که خودشان می‌توانند با دادن یک ایده خوب، نقش مهمی در حل آن مشکل داشته باشند.

ما حتی می‌توانیم درباره مطالعات و تحقیقاتی که در زمینه‌ی موردنظر انجام‌شده ، با مدیر خود، گفتگو کنیم. ” به‌جای صحبت از تاریکی خودت یک چراغ روشن کن”. در زمان مطرح کردن ایده باید به زمانی که درباره آن صحبت می‌کنیم توجه کنیم. به‌عنوان‌مثال پیشنهاد یک ایده جدید در زمینه‌ی نحوه انجام پروژه وقتی‌که پروژه در حال انجام است. نه تنها مفید نیست بلکه باعث سردرگمی و حتی رها کردن کار هم می‌شود. اگر پروژه‌های در دست اجرا وجود دارد آن را تمام کنیم، سپس ایده جدیدمان را، در زمان مناسب مطرح کنیم.

 

اقدام: لیست ایده‌های قابل اجرا در کسب و کار

هم‌اکنون به مشکلات مختلفی که در کسب و کار خود با آن روبرو هستید بیندیشید. لیستی از ایده‌هایی که برای بهبود هرکدام به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید. این لیست را همیشه همراه خود داشته و هرگاه نکته‌ای به ذهنتان رسید به این لیست اضافه کنید. در اولین فرصت با مدیر، مشتری و یا همکاران خود در رابطه با ایده‌هایتان صحبت کنید.

ادامه دارد…

منبع: کتاب مهارت های کلامی در کسب و کار

ارائه توسط: مدیرنو

استراتژی مدیریت فروش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به کشف مهم‌ترین استراتژی‌های مدیریت…

بازاریابی پیشرو

در این مقاله به ۵ قانون طلایی که در بازاریابی…

بازاریابی حرفه‌ ای

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به دانستنی‌های جالب از…

بازاریابی و فروش استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۹ نکته مهم…

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ژئومارکتینگ یا…