تقویت مهارت های کلامی

4 روش موثر در تقویت مهارت های کلامی

در این مقاله از مدیرنو؛ به موضوع تقویت مهارت های کلامی می‌پردازیم. در ادامه به ۴ روش مؤثر در تقویت مهارت های کلامی خواهیم پرداخت. همه می‌دانیم که توانایی برقراری ارتباط، داشتن و تقویت مهارت های کلامی ، یک عامل مهم برای داشتن یک زندگی موفق و شاد است. این امر اولین گام برای برقراری ارتباط، داشتن فن بیان مناسب می‌باشد. توانایی خوب صحبت کردن یک امتیاز عالی و عاملی برای پیشرفت ما محسوب می‌شود.

آموزش تقویت مهارت های کلامی

در مجموعه مقالات ” مهارت کلامی در کسب و کار ” به بیان روش‌ها و ترفندهایی از مذاکره می‌پردازیم. به کمک آنها می‌توانید در کسب و کارتان به سرعت رشد کرده و مسیر دستیابی به اهدافتان را هموار کنید.

در قسمت اول از سری مقالات مهارت کلامی در کسب و کار از مدیرنو؛ به این موضوع پرداختیم که چگونه در محل کار به‌طور حرفه‌ای صحبت کنید. در مقاله دوم نیز به دو روش شخصیت شناسی و گسترش دایره لغات اشاره نمودیم. در این مقاله نیز به ادامه مطلب پرداخته و به ۴ روش مؤثر دیگر در تقویت مهارت کلامی شما می‌پردازیم.

4 روش موثر در تقویت مهارت های کلامی

۳- الگوبرداری

برای تبدیل‌شدن به بهترین‌ها در هر حیطه‌ای، می‌توانیم از متخصصانی که در حرفه ما مشغول به کارند و بیان حرفه‌ای و نفوذ کلام دارند، الگوبرداری کنیم. به‌علاوه با توجه و زیر نظر گرفتن کلمات مورداستفاده اساتید، مدیران مجموعه‌مان، مجریان، معلمین و دیگر سخنوران، این کلمات خاص را به دایره واژگان خود اضافه کنیم.

مذاکره و سخنرانی حرفه‌ای مستلزم اینست که واژگان ناآشنا را پیگیری کنیم. عشق به غلبه بر نادانسته‌ها و تعهد به یادگیری مستمر ازجمله ویژگی‌های سخنوران توانمند است.

سخنوران حرفه‌ای، شکارچیان واژه بوده و همیشه در جست‌وجوی کلمات جدیدند. بهتر است یک دفترچه برای ثبت کلمات جدید داشته و در آن کلمات فنی و تخصصی و انواع واژگانی که در محیط کار و یا در برخورد با افراد مختلف با آنها مواجه می‌شویم را برای بهبود فن بیانمان یادداشت کنیم.

اقدام: پیدا کردن یک الگو در زمینه‌ی کاری‌تان

هم‌اکنون در زمینه‌ی کاری‌تان افراد برجسته را شناسایی کنید. افرادی که تأثیر زیادی در زندگی شما داشته‌اند و شما آنها را به‌عنوان الگو می‌پذیرید. حال کلمات و جملاتی را که اغلب بیان می‌کنند را یادداشت کرده و تا جایی که می‌توانید در زندگی روزانه خود به‌کار ببندید.

 

۴- مطالعه و تماشای فیلم

برای داشتن فن بیان قوی در کسب و کار باید تا می‌توانیم با خواندن مطالب و کتاب‌های مختلف در رابطه با زمینه کاری‌مان، با واژگان و اصطلاحات مرتبط با حرفه خود آشنا شویم. خواندن مطالب مرتبط با کارمان نه تنها باعث می‌شود که اطلاعات ما در رابطه با کسب و کارمان به‌روز شود بلکه دایره واژگان ما را نیز گسترش می‌دهد.

گسترش دانش و واژگان در معرفی محصول یا خدمات ما برای مشتری، دارای اهمیت زیادی است. هرچقدر بتوانیم بیشتر درباره خدمات و محصولاتمان صحبت کنیم، مشتری تمایل بیشتری برای مراوده کاری با ما خواهد داشت. همین‌طور تماشای فیلم‌های مرتبط که بر روی موضوع کاری ما متمرکزند، یک راه عالی برای بهبود فن بیان ما می‌باشد. در این‌گونه فیلم‌ها یک سری جملات کلیدی وجود دارد که در سرتاسر فیلم مدام تکرار می‌شود و به‌کارگیری این کلمات بسیار مفید است.

 

اقدام: مطالعه و تماشای فیلم

لطفاً در زمینه‌ی کسب و کارتان، کتاب‌ها و مجلات تخصصی و فیلم‌های مربوطه را در اینترنت جستجو کرده و در اولین فرصت آنها را تهیه کنید و از اصطلاحات آن در کسب و کارتان استفاده نمایید.

 

۵- تمرین کردن برای تقویت مهارت کلامی

یادگیری کلمات جدید مرتبط با حرفه‌مان نمی‌تواند به بهتر صحبت کردن ما در محیط کار کمک کند. مگر اینکه واژگان جدید را در ارتباطات روزمره‌مان استفاده کنیم.

برای بهبود بیانمان در کسب و کار باید ابتدا واژگانی را که آموختیم در محاوره‌های روزمره با دوستان و همکارانمان به کار ببندیم. در ارائه‌هایی که در محل کار انجام می‌دهیم، سعی کنیم تا می‌توانیم واژگان مختص کارمان را به‌وفور برای تمرین بیشتر به کار ببندیم که این کار باعث توجه اطرافیان به ما و افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود.

یکی دیگر از تمرین‌های مهم در تقویت مهارت های کلامی ، نوشتن نامه‌های اداری میباشد. باید به همان نکاتی که در نوشتن نامه‌ها استفاده می‌کنیم، به هنگام صحبت کردن حرفه‌ای در محل کار نیز توجه کنیم. برای مثال:

  • از جمله‌های طولانی استفاده نکنیم.
  • نکات مهم را دقیق و صریح بیان کنیم.
  • طوری از کلمات استفاده کنیم که اطلاعات به‌طور دقیق و واضح منتقل شود.
  • با توجه به شرایط به‌طور کاملاً رسمی صحبت کنیم.
  • واژه‌هایی که در نامه‌های رسمی به‌کار می‌بریم را استفاده کنیم.

همان‌طور که به‌تفصیل اشاره کردیم اهمیت کسب مهارت کلامی و خوب صحبت کردن برای پیشرفت‌های شغلی ضروری است.

 

۶- شروع صحبت در موقعیت‌های جدید کاری

شاید شما دیده‌اید که بعضی از افراد به هنگام ورودشان به محل کار جدید، یک گردهمایی، کنفرانس و یا جشن‌های مختلف، به نظر می‌رسد که در همه‌جا حضور دارند، با همه به‌نوعی در حال گفتگو هستند و به شخص خاصی محدود نمی‌شوند. برای این افراد هر رویدادی مربوط به زندگی اجتماعی و یا کاری و هر موقعیت گفتگو با مردم، زمینه‌ساز ایجاد یک شبکه و توسعه توانایی کاری‌شان هست. ارتباط‌گیری و شروع گفتگو یک شایستگی و مهارت کلامی هست که همه ما می‌توانیم آن را به‌دست بیاوریم.

مردم، بزرگ‌ترین منبع ارتباطی را تشکیل می‌دهند. برای موفقیت و تقویت مهارت های کلامی بیشتر باید تا جایی که می‌توانیم شبکه ارتباطی‌مان و افرادی که با آنها ارتباط داریم (و یا ممکن است در آینده کسب و کار ما نقش داشته باشند) را گسترش دهیم. در محیط کار باید از صحبت کردن با افرادی که درگیر مسائل حاشیه‌ای هستند و ما را از تمرکز بر روی موفقیتمان، دور می‌کنند خودداری کنیم.

وارد شدن به محیط‌های جدید و ناآشنا و شروع صحبت با افراد جدید شاید برای برخی از افراد، مخصوصاً اگر تجربه اولین کارشان باشد، استرس زا باشد. شروع مکالمه در محیط‌هایی که تازه‌وارد هستیم بسیار مهم می باشد. امکان دارد صحبت‌ها و رفتار ما در اولین برخورد در ذهن اطرافیان برای همیشه باقی بماند.

در ادامه به نکاتی مهم در رابطه با شروع کردن صحبت می‌پردازیم. این موارد متناسب با هر موقعیتی است و ارتباطتان را چه به‌طور تصادفی، چه در یک گردهمایی با مشتری‌های جدید، در سمینارهای صنعتی یا یک سالن تجاری بزرگ و یا در ورود به محیط کاری جدید را با افراد جدید یا افرادی که یک یا دو بار دیده‌اید آسان می‌کند.

 

۱. معرفی خودمان

نوع برخورد و شیوه سخن گفتن در روز اول کاری بسیار مهم و حائز اهمیت است. برای اولین برخورد در روز اول، بهترین کار معرفی خودمان است. معمولاً این سبک معرفی در اولین برخورد، در همه‌جا کاربرد دارد. یک معرفی بسیار ساده را مثال می‌زنم: “سلام روزتون به خیر، اکبری هستم و در قسمت کنترل کیفیت از امروز مشغول به‌کار شدم. ” دست دادن در حین معرفی حس خوبی را انتقال می‌دهد. وقتی باکسی دست می‌دهیم در مورد خصوصیات و میزان اعتمادمان قضاوت می‌شود.

دست دادن باید بسته، سریع، مؤدبانه، نه خیلی سست و نه خیلی خشن باشد.

بعد از معرفی خودمان وقتی طرف مقابل نام خود را گفت حتماً سعی کنیم به‌دقت به اسم مخاطب گوش کرده و نام او را به خاطر بسپاریم. با اعتمادبه‌نفس شروع کنیم و به‌هیچ‌وجه از معرفی خودمان حتی به افرادی با مرتبه شغلی بالا در محل کارمان نترسیم.

بنابراین باید با اعتمادبه‌نفس خودمان را معرفی کنیم. سعی کنیم اثر خوبی در ذهن آنها بگذاریم. چراکه هرکدام از آنها می‌توانند در دستیابی به اهداف آینده‌مان مؤثر باشند. وقتی وارد یک جمع می‌شویم و در آن جمع غریبه هستیم خودمان را برای جمع معرفی کنیم. اگر حتی یک نفر در آن جمع ناآشنا برای ما بود، پیش‌دستی می‌کنیم و خودمان را معرفی می‌کنیم. سپس فرد جدید را به جمع نیز معرفی می‌کنیم.

 

اقدام: معرفی خود

همین امروز اگر در محل کارتان حضور دارید، به سه همکاری که قبلاً دیده‌اید ولی هرگز با آنها صحبت نکردید، خودتان را معرفی کنید. به‌عنوان‌مثال اگر در جلسه‌ای حضور دارید و افراد ناآشنایی در جلسه وجود دارند خودتان را به آنها معرفی کنید.

 

۲- معرفی کردن دیگران

باید مدنظر داشته باشیم که توانایی خوب معرفی کردن دیگران گویای داشتن فن بیان و مهارت ارتباطی عالی در فرد معرف می‌باشد. هنگام معرفی شخصی به شخص دیگر (به‌خصوص اگر یکی از شخصیت‌ها مهم باشند)، هرچقدر مسلط‌تر باشیم بهتر است. هرچقدر تجربه‌مان در این خصوص بیشتر باشد این فکر را در ذهن اطرافیان ایجاد می‌کنیم که دارای مهارت کلامی و ارتباطی بیشتری هستیم.

معرفی، قسمت مهم کار میباشد. زیرا چشم انداز حرفه‌ای از ما منعکس خواهد کرد. بارها در موقعیت‌های مختلف دیده‌ام که شخصی به دلیل عدم رضایت از شیوه معرفی خود، به‌شدت به فرد معرف معترض شده.

برای نمونه وقتی مجری برنامه‌ای در حال معرفی مهمان برنامه می‌باشد ولی به دلیل نداشتن مهارت کلامی خوب، نمی‌تواند رضایت فرد را جلب کند. یا در زمانی که کارمند جدیدی وارد مجموعه می‌شود معرفی مدیر مجموعه به او از اهمیت زیادی برخوردار است. یا زمانی که مجری سمیناری در حال معرفی سخنرانی است که قرار است بر روی سن بیاید و سخنرانی کند. در هرکدام از موارد ذکرشده برای فرد بسیار مهم است که با چه عنوانی، چه فعالیتی، چه ارزشی معرفی می‌شود. یکی از نکاتی که در معرفی کردن باید رعایت کنیم این است که افراد عادی را به افراد مهم معرفی کنیم.

 

به‌طور مثال:

” مدیریت محترم، فلانی را به شما معرفی می‌کنم ” باید حواسمان باشد که هرگز برعکس عمل نکنیم. اگر مسئله سلسله‌مراتب شغلی در کار نبود افراد را با توجه به اولویت‌های دیگر به هم معرفی کنیم. مثلاً سن، تجربه حضور در سازمان هم می‌توانند از اولویت‌های ما برای معرفی افراد به همدیگر باشند.

سعی کنیم حتماً نام اشخاصی را که می‌خواهیم به هم معرفی کنیم را بدانیم و به‌هیچ‌وجه دو طرف را در انتظار نگذاریم.

منبع: کتاب مهارت های کلامی در کسب و کار

ارائه توسط: مدیرنو

پیشنهاد مطالعه:

راه های تقویت مهارت های کلامی
مهارت های کلامی در کسب و کار
میخ کلامی و چکش بصری در تبلیغات چه مفهومی دارند؟

استراتژی مدیریت فروش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به کشف مهم‌ترین استراتژی‌های مدیریت…

بازاریابی پیشرو

در این مقاله به ۵ قانون طلایی که در بازاریابی…

بازاریابی حرفه‌ ای

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به دانستنی‌های جالب از…

بازاریابی و فروش استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۹ نکته مهم…

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ژئومارکتینگ یا…