فواید درک و تجزیه و تحلیل رفتار مصرف کننده یا مشتری برای بازاریاب ها

فواید درک و تجزیه و تحلیل رفتار مصرف کننده یا مشتری برای بازاریاب ها درک مفاهیم رفتار مصرف کننده یا مشتری برای بازاریاب ها چه منافعی دارد؟

در این مقاله از مدیرنو؛ به فواید درک و تجزیه و تحلیل رفتار مصرف کننده برای بازاریاب ها می‌پردازیم. درک مفاهیم رفتار مصرف کننده یا مشتری برای بازاریاب ها چه نفعی دارد؟ در مقاله قبلی سایت به توضیح رفتار مصرف کننده و اهمیت آن در کسب و کار پرداختیم و گفتیم که اهمیت درک رفتار مصرف کننده برای بازاریاب چه ضرورتی دارد. در این مقاله نیز به ادامه مطلب پرداخته و توضیحاتی در این خصوص ارائه می‌دهیم.

فواید درک و تجزیه و تحلیل رفتار مصرف کننده برای بازاریاب

۳- درک عوامل تأثیرگذار بر رفتار خرید مصرف کننده یا مشتری

بازاریابان باید تا قبل از ورود مصرف کننده یا مشتری به بازار عواملی را که بر رفتار خرید آن‌ها اثرگذار می‌باشند، شناسایی نمایند. عوامل متعددی بر روی تصمیم خرید مصرف‌کنندگان تأثیر می‌گذارند مانند عوامل اجتماعی، فرهنگی، روانی و شخصی.

درک این عوامل به بازاریابان کمک می‌کند تا محصول را در زمان مناسب به مصرف‌کنندگان بازار هدف بفروشند. به‌عنوان‌مثال، اگر بازاریابی محصولات حلال را به فروش می‌رساند، ابتدا باید همه عواملی را که می‌توانند بر مصرف‌کنندگان محصولات حلال تأثیرگذار باشند، شناسایی نماید. به‌عنوان‌مثال آن‌ها باید مناطق خاصی را که غذای حلال بیشتر در آن‌ها بفروش می‌رسد به‌عنوان بازار هدف خود قرار دهند.

بازاریابان باید به تأثیرات فرهنگی همانند دین، ارزش‌ها و هنجارهای مردم یا جوامع مورد هدف و شیوه زندگی مصرف‌کنندگان هدف توجه نمایند.

بازاریابان می‌توانند استراتژی‌های مختلفی را پیشنهاد دهند تا مصرف‌کنندگان هدف را به خرید محصولات یا خدمات متقاعد کنند.

علاوه براین بازاریابان باید عوامل تأثیرگذار بر تصمیم خرید مصرف‌کنندگان را شناسایی کنند. اگر بازاریابان نتوانند این عوامل را بشناسند، موفق به متقاعدکردن مصرف کننده به خرید محصول نخواهند شد یا خواسته‌های مصرف‌کنندگان برآورده نمی‌شود.

برخی متغیرها به‌طور مستقیم قابل‌مشاهده نیستند. در چنین شرایطی، درک کامل مفاهیم و نظریات رفتار مصرف کننده به بازاریابان کمک می‌کند تا رفتار خرید مصرف کننده را به میزان معقولی پیش‌بینی نمایند.

بنابراین، درک رفتار مصرف کننده در هنگام خرید یک محصول بسیار پیچیده است و نیازمند این است تا بازاریابان به‌طور مداوم مفاهیم و نظریه‌های مختلف در زمینه بازاریابی موفق را درک کنند و در کار خود استفاده نمایند.

۴- درک تصمیم مصرف کننده یا مشتری در مورد رد یک محصول یا خدمت

بازاریابان باید بر نحوه پاسخگویی و واکنش مصرف کننده در مورد تمام محصولات و خدماتی که به بازار عرضه می‌شوند توجه نمایند. بازاریابی مؤثر یک محصول توسط فروشندگان، به ارائه درست محصول به افراد متناسب با آن کمک می‌کند.

بنابراین، رفتار مصرف کننده به‌ویژه با رفتار افرادی همچون مصرف‌کنندگان در ارتباط است. برای فروشندگان حائز اهمیت است تا از نیازهای مشتری آگاهی داشته تا بتوانند مزایای محصول را به‌درستی برای مشتریان نمایان کنند.

علاوه به راین، فرد فروشنده با درک تقاضای مصرف کننده و نیاز او به محصول می‌تواند کالاهایی که بیشتر با نیاز او مرتبط هستند بفروشد. فروشنده علاوه بر درک رفتار مصرف کننده باید زبان گفتاری آن‌ها را درک نماید چون هرگونه سو تفاهمی در ارتباطات به شهرت برند شما آسیب خواهد رساند.

علاوه به راین، اگر مصرف‌کنندگان اطلاعات بیشتری در مورد محصول نسبت به فروشندگان داشته باشند، شما به اهداف فروش خود دست نخواهید یافت. درنتیجه، تجزیه و تحلیل رفتار و دانش مصرف کننده برای بازاریابی مؤثر محصولات توسط فروشندگان حائز اهمیت است. فروشندگان باید نسبت به رفتار مصرف کننده در موقعیت‌های مختلف کاملاً آگاه بوده تا بتوانند به آن‌ها در دستیابی به خواسته‌هایشان و کسب رضایت کمک نمایند.

۵- افزایش دانش فروشندگان جهت تأثیرگذاری بر روی مصرف کننده یا مشتری برای خرید محصول

نپذیرفتن محصول همانند دور انداختن محصول توسط مصرف کننده یا مشتری است. این نوع رفتار مصرف کننده بسیار پیچیده است. نیازمند توجه بیشتری توسط بازاریابان است. با درک رفتار مصرف کننده در مورد اینکه چه زمانی و چگونه یک محصول را رد می‌کنند، بازاریابان یا شرکت‌ها می‌توانند رفتارهای خود را محدود نمایند.

اگر محصول یا خدمات نتوانند نیازها یا رضایت مورد انتظار مصرف‌کنندگان را برآورده کنند، محصول توسط مشتری پذیرفته نخواهد شد. بعضی از بازاریاب‌ها مدام با مصرف‌کنندگان در ارتباط هستند تا بتوانند دلیل ناکارآمدی محصول را ارزیابی کنند.

علاوه بر این، به‌منظور حفظ مشتریان، برخی از بازاریابان یا سازمان‌ها پیشنهاداتی از قبیل تعویض محصول، تضمین برگشت پول و … را پیشنهاد می‌دهند. این ابزارها تا حدودی در تأثیرگذاری بر رفتار پس از خرید مصرف‌کنندگان مؤثر می‌باشند.

روش‌های رد کردن، از محصولی به محصولی دیگر متفاوت است.

برخی از عواملی که باعث عدم پذیرش محصول توسط مصرف کننده می‌شوند عبارت‌اند از ویژگی‌های روانشناختی، عوامل موقعیتی یا ذاتی محصول.

  • عوامل روانشناختی شامل نگرش، خلق‌وخو، احساسات، طبقه اجتماعی، عقاید اجتماعی، ادراک و …
  • عوامل موقعیتی مانند اضطرار، استفاده کاربردی، تغییر مد و …
  • عوامل درونی همانند سبک محصول، دوام، قابلیت اطمینان، سازگاری، هزینه جایگزینی، رنگ، اندازه و … منجر به تصمیم‌گیری رد محصول توسط مصرف کننده یا مشتری می‌شوند.

به‌عنوان‌مثال:

کامپیوترهای شخصی قبلاً فروش زیادی داشتند چون موردنیاز مصرف‌کنندگان بودند. بااین‌حال, به دلیل تغییر در سایز، پیشرفت تکنولوژی، قیمت مقرون‌به‌صرفه و راحتی اکثر مردم به لپ‌تاپ‌ها و موبایل‌ها روی آورده‌اند.

۶-کمک به بازاریابان برای فروش محصول و ایجاد استراتژی‌های بازاریابی متمرکز

نظریه‌ها و مفاهیم رفتار مصرف کننده به بازاریابان کمک می‌کنند تا فروش خود را بهینه سازند و استراتژی‌های بازاریابی کارآمدی ایجاد نمایند. علاوه به راین، این نظریه‌ها برای بازاریابان اطلاعاتی در مورد رفتار مصرف کننده تا نحوه خرج کردن که احتمالاً باعث می‌شود آن‌ها پول بیشتری را برای محصول صرف کنند، فراهم می‌کند. این‌گونه اطلاعات به برنامه‌ریزی استراتژی‌هایی که باید توسط بازاریابان برای بازاریابی موفقیت آمیز یک محصول انجام شوند کمک می‌نماید.

مطالعه نظریه‌های مختلف رفتار مصرف کننده یا مشتری به درک انتخاب‌های متفاوتی که مصرف‌کنندگان در هنگام خرید محصول دارند کمک می‌کند. عوامل متعددی وجود دارند که باید توسط بازاریابان به خوبی مورد تحلیل قرار بگیرند. تا آن‌ها بتوانند فروش خود را افزایش و استراتژی‌های بازاریابی مؤثر را توسعه دهند.

این عوامل به شرح زیر است:

  • رفتار عقلانی مصرف کننده یا مشتری:

برای یک بازاریاب بسیار مهم است تا شرایطی که مصرف‌کنندگان در آن به‌طور منطقی رفتار می‌کنند، درک نمایند. بسیاری از نظریه‌های رفتار مصرف کننده یا مشتری عنوان می‌کنند که مصرف‌کنندگان می‌خواهند حداکثر سود و رضایت از محصول را با صرف حداقل مقدار پول کسب کنند. این موضوع نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان تمام پول خود را برای خرید یک محصول صرف نمی‌کنند. مقداری را به عنوان پس‌انداز نگه می‌دارند.

بااین‌حال، از سوی دیگر، اگر مصرف‌کنندگان پول محدودی داشته باشند تمام آن را برای خرید نیازهای اساسی خود مانند مسکن، غذا و لباس صرف می‌کنند. بنابراین، بازاریابان باید قبل از بازاریابی یک محصول یا خدمات این دو موقعیت مصرف کننده یا مشتری را تحلیل کنند.

  • علایق و ترجیحات مصرف کننده یا مشتری:

شناخت علایق و ترجیحات مصرف کننده یا مشتری به بازاریابان کمک می‌کند تا محصول خود را اصلاح‌کرده تا بتوانند رضایت مشتری را برآورده کنند. این عوامل در زمان‌های مختلف متفاوت می‌باشد. تغییر رفتار مصرف کننده یا مشتری توسط این عوامل باید با دقت مورد نظارت قرار بگیرد. بازاریابان باید در مورد علایق مصرف کننده به محصول با توجه به تقسیم مصرف‌کنندگان هدف بر اساس متغیرهای جمعیت‌شناسی مانند سن، شغل و مکان اطلاعات کسب کنند.

  • قیمت محصولات:

قیمت محصولات به‌طور گسترده‌ای در نظریه‌های مصرف کننده یا مشتری موردبحث قرارگرفته است. تئوری‌ها حاکی از آنست که بازاریابان باید قیمت خود را بدون تأثیر بر کیفیت محصول به‌منظور جذب مصرف‌کنندگان پایین نگه‌دارند. به‌این‌علت که مصرف‌کنندگان عمدتاً به دنبال محصولاتی با قیمت پایین هستند تا نیازهای آن‌ها را برآورده کند.

  • ویژگی‌های محصول:

افزایش تعداد ویژگی‌های ارائه‌شده توسط محصول، باعث افزایش قیمت محصول می‌شود. در چنین مواردی، مصرف‌کنندگان به دنبال ویژگی‌های بیشتر در یک محصول همراه با قیمت مناسب می‌باشند. بنابراین، محصولات باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که بیشترین فایده یا ویژگی را با قیمت مقرون‌به‌صرفه به مشتریان ارائه دهند.

  • اطلاعات مصرف کننده یا مشتری در مورد محصول:

بازاریاب باید بداند که تا چه حد مصرف‌کنندگان در مورد یک محصول اطلاعات دارند. اغلب مصرف‌کنندگان محصولی را انتخاب می‌کنند که با آن آشنا هستند. به‌عنوان‌مثال، اگر مصرف‌کنندگان در مورد اثرات مضر غذاهای چرب یا فست‌فودها بر سلامتی آگاه باشند. بازاریابان چنین محصولاتی در برخورد با مصرف‌کنندگان آگاه با شکست مواجه می‌شوند.

نتیجه‌گیری:

به‌طور خلاصه، نظریه‌ها و مفاهیم رفتار مصرف کننده برای فروشندگان یا بازاریابان اهمیت زیادی دارند. ازآنجاکه محصولات ساخته‌شده‌اند تا نیازها و خواسته‌های مصرف کننده را تأمین کنند، بنابراین محصولات باید به‌دقت برای دستیابی به موفقیت‌های اهداف سازمانی وارد بازار شوند.

مطالعه رفتار مصرف کننده به آن‌ها کمک می‌کند تا با تجزیه‌وتحلیل عوامل مختلف بر تصمیم خرید مصرف کننده یا مشتری اثر بگذارند. اگر بازاریابان این عوامل را به‌درستی درک نکنند، به اهدافشان دست نخواهند یافت.

منبع: مدیرنو

استراتژی مدیریت فروش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به کشف مهم‌ترین استراتژی‌های مدیریت…

بازاریابی پیشرو

در این مقاله به ۵ قانون طلایی که در بازاریابی…

بازاریابی حرفه‌ ای

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به دانستنی‌های جالب از…

بازاریابی و فروش استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۹ نکته مهم…

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ژئومارکتینگ یا…