ارزیابی و تحلیل رفتار مصرف کننده یا مشتری

ارزیابی و تحلیل رفتار مصرف کننده یا مشتری ارزیابی رفتار مصرف کننده و مشتری برای تقویت کسب و کار

در این مقاله از مدیرنو؛ به ارزیابی و تحلیل رفتار مصرف کننده و مشتری می‌پردازیم. ارزیابی رفتار مصرف کننده و مشتری نگاهی دقیق به انگیزه‌ها، استدلال‌ها و اقداماتی که به تصمیم خرید می‌انجامد را شامل می‌شود. شناخت جنبه‌های رفتار مصرف کننده و مشتری و روش‌های مطالعه، بینش ارزشمندی برای کسب‌وکار فراهم نموده و تکنیک‌های مهمی برای پیشرفت کسب‌وکارتان به شما پیشنهاد می‌کند.

 

ارزیابی و تحلیل رفتار مصرف کننده یا مشتری

روانشناسی رفتار مصرف کننده و مشتری از منظر دلایل خرید و عوامل مرتبط که می‌توانند بر تصمیم‌گیری اثرگذار باشند، به‌طور گسترده‌ای موردمطالعه قرارگرفته است. هنگام خرید، اکثر مصرف‌کنندگان به‌طور مداوم فکر می‌کنند که چرا و به چه علت این خرید را انجام می‌دهند اما استدلالشان ترکیبی از چندین جنبه است. در مقاله اهمیت درک رفتار مصرف کننده به این موضوع پرداخته ایم.

تحقیقات سه دلیل اساسی خرید را یافته‌اند:

 • نیاز: غذا، محل سکونت، پوشاک، مراقبت‌های بهداشتی، مراقبت از کودکان و ….
 • نماد وضعیت اجتماعی: لباس‌های مد روز، ماشین‌های گران‌قیمت، خانه‌های بزرگ
 • هدایا: خرید باهدف هدیه دادن به دیگران

 

تحقیقات همچنین سه دلیل خریدن نکردن مصرف‌کنندگان را نیز پیدا کرده‌اند:

 • عدم نیاز: مصرف کننده و مشتری به آن محصول احتیاج ندارد و آن را خریداری نمی‌کند.
 • کمبود مالی: پولی برای خرید کردن کافی نیست.
 • دوست‌نداشتن: مصرف کننده و مشتری محصول را دوست ندارد.

 

چگونه رفتار مصرف کننده و مشتری موردمطالعه قرار می‌گیرد؟

با گذشت زمان، محققان اجتماعی روش‌های زیادی را برای بررسی مصرف‌کنندگان و رفتارهایی که باعث تصمیم به خرید می‌شوند یافته‌اند.

تحقیقات به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ تحقیق اولیه که به‌صورت فردی یا سازمانی طراحی و اجرا می‌شود، تحقیق ثانویه از اطلاعاتی که توسط دیگران جمع‌آوری شده و برای نتیجه‌گیری‌های جدید یا متفاوت استفاده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: فواید درک و تجزیه و تحلیل رفتار مصرف کننده یا مشتری برای بازاریاب ها

بعضی از روش‌های تحقیق اولیه عبارت‌اند از:

 • نظرسنجی‌ها : نظرسنجی یک روش ایده آل برای جمع‌آوری مقدار زیادی اطلاعات خاص است، می‌تواند شامل سؤالات باز باشد (به‌عنوان‌مثال، شما ساکن کدام شهر هستید؟) یا سؤالات چندگزینه‌ای (به‌عنوان‌مثال، آیا ازدواج‌کرده‌اید؟ بله یا خیر). نظرسنجی‌ها می‌توانند از طریق ایمیل ارسال یا توسط اشخاص انجام شوند.
 • نمونه : ارائه نمونه‌هایی از محصولات جدید به مصرف‌کنندگان یک روش عالی برای بررسی یک موضوع است. اکثر مردم نظر خود را صادقانه بیان می‌کنند، اگر یک نمونه رایگان به آن‌ها داده شود.
 • گروه کانون: این گروه‌ها برای آزمایش محصولات جدید یا ایجاد تغییر در محصول موجود مفید هستند، به گروه‌ها اجازه دهید تا درباره ایده یا محصول خاص باهم گفتگو کرده و داده‌های موردنیاز را از مکالمات آن‌ها جمع‌آوری کنید.
 • مصاحبه‌های شخصی: از طریق مصاحبه شخصی می‌توانید به اطلاعات مهمی از مصرف کننده و مشتری دست‌یابید، اما می‌تواند بسیار پرهزینه و وقت‌گیر باشد.
 • مشاهده: مشاهده ساده اغلب می‌تواند صادقانه‌ترین نظرات مصرف کننده و مشتری را ارائه دهد، چه مشاهده یک فروشگاه آنلاین باشد یا فضای فیزیکی یک فروشگاه.
 • تحقیقات آنلاین: نظرسنجی‌های پاپ‌آپ در حال حاضر بسیار رایج می‌باشند. اطلاعات را از مصرف‌کنندگان از طریق فرم‌های به‌خصوص در هنگام خرید از فروشگاه یا خرید آنلاین جمع‌آوری کنید. داده‌های آنلاین همچنین می‌توانند با نظاره کردن تعداد بازدیدهای صفحه و رفتار مصرف کننده و مشتری در وب‌سایت به‌دست آیند.
 • داده‌های اسکن شده: بسیاری از فروشگاه‌ها از کارت‌های VIP برای تشویق خریداران به خرید مداوم بهره می‌برند. همچنین این کارت‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات مربوط به انواع و تعداد خرید توسط گروه خاصی از افراد استفاده می‌شوند.

 

نمونه‌هایی از روش‌های تحقیق ثانویه عبارت‌اند از:

 • کتاب‌ها: کارهای تحقیقاتی و پژوهشی، منابع بسیار عالی از اطلاعات را ارائه می‌دهند.
 • نشریات اینترنتی: تحقیقات موثق و معتبر را می‌توان در اینترنت پیدا کرد اما باید به میزان کمی از آن‌ها استفاده شود و واقعی بودنشان موردبررسی قرار بگیرد.
 • گزارش‌های پژوهشی: اطلاعات تست‌شده توسط افراد حرفه‌ای و معتبر می‌توانند دیدگاه عالی‌ای به شما پیشنهاد دهند. درحالی‌که بسیاری از روش‌های تحقیقاتی می‌توانند هزینه‌بر باشند. برخی از آن‌ها به‌سرعت و کم‌هزینه می‌توانند در کسب‌وکار شما مورداستفاده قرار بگیرند. با بهره‌گیری از تحقیقات رفتار مصرف کننده و مشتری در کسب‌وکارتان از رقبا پیشی خواهید گرفت.
 • مشتریان خود را موردبررسی قرار دهید. سؤالات ساده بپرسید تا پاسخ‌های سریع دریافت کنید، موضوعاتی مانند: رضایت مشتری و تغییرات مدنظر آن‌ها در محصول یا خدمات و بهره‌گیری از بازخورد برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان
 • فعالیت آنلاین وب‌سایت کسب‌وکار خود را تحلیل کنید تا دریابید مشتریان به دنبال چه چیزهایی هستند تا دوباره سایت شمارا بازدید کنند. از اطلاعات کسب‌شده برای ایجاد یک وب‌سایت جذاب و کاربرپسند بهره بگیرید تا باعث تقویت کسب‌وکار شما شود.
 • یک نمونه رایگان از محصول را ارائه دهید. مصرف‌کنندگانی که یک محصول را امتحان می‌کنند، بازخورد صادقانه‌ای ارائه داده و نکات ارزشمندی برای ترقی کسب‌وکارتان پیشنهاد می‌دهند.
 • مشتریان خود را نظاره کنید. یاد بگیرید تا به دنبال سرنخ‌هایی همانند چرا آن‌ها خرید می‌کنند و به دنبال چه چیزهایی هستند، باشید.

برای دستیابی به موفقیت در کسب‌وکار ضروری است تا هدف و انگیزه‌های مصرف کننده و مشتری برای خرید را بشناسید.

منبع: online

ترجمه و ارائه: مدیرنو

استراتژی مدیریت فروش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به کشف مهم‌ترین استراتژی‌های مدیریت…

بازاریابی پیشرو

در این مقاله به ۵ قانون طلایی که در بازاریابی…

بازاریابی حرفه‌ ای

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به دانستنی‌های جالب از…

بازاریابی و فروش استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۹ نکته مهم…

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ژئومارکتینگ یا…