اهمیت درک رفتار مصرف کننده و مشتری

اهمیت درک رفتار مصرف کننده و مشتری اهمیت مطالعات و دانش رفتار مصرف کننده و مشتری

در این مقاله از مدیرنو؛ به اهمیت درک رفتار مصرف کننده و مشتری می‌پردازیم. مطالعات و دانش رفتار مصرف کننده و مشتری چه اهمیتی دارد؟ درک رفتار مشتری و مصرف کننده برای هر سازمانی قبل از راه‌اندازی هر محصولی مهم است. اگر سازمانی نتواند نحوه ارتباط مشتری با محصول را تجزیه و تحلیل کند، دچار ضرر و زیان خواهد شد. رفتار مصرف کننده بسیار پیچیده است، چون هر مصرف کننده دیدگاه متفاوتی نسبت به خرید، مصرف و همچنین دسترسی متفاوتی به محصول دارد.

درک تئوری‌ها و مفاهیم رفتار مصرف کننده و مشتری ، به موفقیت در فروش محصول یا خدمات و بسیاری از جنبه‌های دیگر کمک می‌کند. تغییرات مداوم در استانداردهای زندگی، گرایش، مد و تکنولوژی وجود دارد؛ نگرش‌های مصرف‌کنندگان نسبت به خرید محصول متفاوت است. درک این عوامل بسیار مهم است چون بازاریابی محصول به‌طور عمده‌ای وابسته به این عوامل است. بنابراین، رفتار مصرف کننده به‌عنوان یک ابزار برای بازاریابان در دستیابی به اهداف فروش عمل می‌کند.

در این مقاله در مورد اهمیت و ارزش درک مفاهیم و نظریه‌های رفتار مصرف کننده و به‌کارگیری آن‌ها توسط بازاریابان آشنا خواهیم شد.

 

رفتار مصرف کننده و مشتری

رفتار مصرف کننده یا خریدار به رفتار مردم در هنگام خرید، مصرف یا نپذیرفتن هر نوع محصول یا خدمات اشاره دارد. این رفتارها تحت تأثیر عوامل زیادی می‌باشند که شامل جستجو برای یک محصول، ارزیابی محصول از جنبه‌های مختلف، خرید و مصرف محصول می‌شود. مطالعه رفتار خرید محصولات نشان می‌دهد رضایتمندی یا نارضایتی مصرف کننده با در دسترس بودن محصول در ارتباط است.

مصرف کننده در هنگام خرید یک محصول مراحل بسیاری را طی می‌کند. مطالعه رفتار مصرف کننده به درک اینکه تصمیم خرید چگونه گرفته می‌شود و چگونه به دنبال محصول می‌گردند، کمک می‌کند. درک رفتار مصرف کننده به بازاریابان یا سازمان‌ها یاری می‌رساند تا دلیل مصرف محصولات توسط مشتری و چگونگی ارضا آن‌ها را بدانند. در این میان عوامل دیگری همچون نیازهای اساسی مانند مسکن و گرسنگی همراه با اشتیاق برای تحقق گرایش روانشناختی مصرف کننده به خرید یک محصول یا خدمات خاص منجر می‌شود.

دلایل زیادی باعث می‌شوند تا مشتریان تصمیم بگیرند تا پولی را که به‌سختی به‌دست آورده‌اند صرف خرید کنند. اما آیا می‌دانید که چرا تصمیم می‌گیرند آن را به شما بدهند؟ در مقاله “دلایل خرید مصرف کنندگان چیست؟” از مدیرنو، به این موضوع می‌پردازیم.

 

اهمیت رفتار مصرف کننده برای مدیران کسب‌وکار

مطالعه رفتار مصرف کننده به شما در دستیابی به این هدف کمک می‌کند. مصرف‌کنندگان مهم‌ترین افراد برای بازاریابان یا فروشندگان می‌باشند در نتیجه بسیار حائز اهمیت است تا آن‌ها بدانند مصرف‌کنندگان چه چیزهایی را دوست دارند یا ندارند تا بر اساس آن بتوانند کالا یا خدمات به آن‌ها پیشنهاد دهند.

تجزیه و تحلیل دقیق به پیش‌بینی درست در مورد رفتار مصرف‌کنندگان هر محصول یا خدمتی کمک می‌کند. مطالعه رفتار مصرف‌کنندگان به مدیران بازرگانی، فروشندگان و بازاریابان از طریق روش‌های زیر یاری می‌رساند:

 • طراحی بهترین محصول یا خدمات که به‌طور کامل نیازها و خواسته‌های مصرف کننده را ارضا می‌کند.
 • تصمیم‌گیری در مورد مکان‌های عرضه محصول یا خدمات برای دسترسی آسان مصرف‌کنندگان به آنها
 • تصمیم‌گیری در مورد قیمتی که مصرف‌کنندگان حاضر به خرید محصول یا خدمت باشند.
 • پیدا کردن بهترین روش تبلیغ که در جذب مشتری برای خرید محصول مؤثر باشد.
 • درک چرایی، چه زمانی، چگونه و عوامل دیگری که بر روی تصمیم خرید مصرف کننده تأثیرگذار هستند.

 

اهمیت رفتار مصرف کننده برای بازاریاب ها

برای بازاریابان مهم است که رفتار مصرف کننده را مطالعه کنند. برای آن‌ها حائز اهمیت است تا برای برآورده کردن نیازها و خواسته‌های مصرف‌کنندگان، آن‌ها را به‌عنوان فرد یا گروه‌هایی در نظر بگیرند که برای خریدن، مصرف کردن یا نکردن حق انتخاب دارند و می‌توانند تجربیات خود را به اشتراک بگذارند.

با توجه به دیدگاه بازاریابان، آن‌ها به راین باورند که هدف اصلی بازاریابی، فروش کالاها و خدمات به افراد بیشتر است تا سود بیشتری کسب کنند. این اصل ایجاد سود تقریباً توسط تمام بازاریابان مورداستفاده قرارگرفته است. در گذشته، بازاریابان در رسیدن به هدف خود موفق بودند.

با بررسی رفتار مصرف کننده بازاریابان می‌توانند رفتار مصرف‌کنندگان را بررسی و محصولات خود را برای گروه خاصی از مردم یا افراد، هدف‌گذاری و تعیین موقعیت کنند.

بااین‌حال، امروزه, مصرف‌کنندگان بیشتر در مورداستفاده از محصول و سایر اطلاعات مرتبط با آن آگاه هستند به همین دلیل فروش یا جذب مشتری برای خرید محصول آسان نیست. بنابراین، بازاریابان باید از طریق تحقیقات درست و مناسب به هدف فروش محصول یا خدمات و یا متقاعدکردن افراد به خرید دست یابند.

 

در ادامه نکاتی ذکر می‌شود که ارزش درک و کاربرد مفاهیم و نظریه‌های رفتار مصرف کننده برای بازاریابان را نشان می‌دهد:

 1. درک رفتار خرید مصرف‌کنندگان
 2. جذب و حفظ مشتریان حتی در فروشگاه‌های آنلاین
 3. درک عوامل تأثیرگذار بر رفتار خرید مصرف کننده
 4. درک تصمیم مصرف کننده در مورد رد یک محصول یا خدمت
 5. افزایش دانش فروشندگان جهت تأثیرگذاری بر روی مصرف کننده برای خرید محصول
 6. کمک به بازاریابان برای فروش محصول و ایجاد استراتژی‌های بازاریابی متمرکز

 

۱- درک رفتار خرید مصرف‌کنندگان

مطالعه رفتار مصرف کننده به بازاریابان کمک می‌کند تا رفتار خرید مصرف‌کنندگان در هنگام خرید محصول را شناسایی و پیش‌بینی کنند و دلیل خرید آن‌ها را درک کنند. علاوه به راین، به سؤالات دیگری همچون چگونگی، کجایی و زمان خرید پاسخ می‌دهد. مصرف و دلایل گرایش به محصولات یا خدمات خاص به بازاریابان کمک می‌کند تا رفتار پس از خرید مصرف‌کنندگان را درک کنند.

درنتیجه، بازاریابان در مورد هر مرحله از فرآیند مصرف به‌عنوان‌مثال؛ رفتار پیش از خرید، رفتار در هنگام خرید و رفتار پس از خرید آگاهی به‌دست می‌آورند. تحقیقات گذشته نشان می‌دهد که هر مصرف کننده رفتار متفاوتی نسبت به یک محصول دارد. چون آن‌ها محصولات را به دلایل مختلفی می‌خرند. هزینه‌های متفاوتی پرداخت می‌کنند. استفاده متفاوتی از محصولات دارند و وابستگی‌های عاطفی متفاوتی نسبت به هر محصول دارا می‌باشند.

 

۲- جذب و حفظ مشتریان حتی در فروشگاه‌های آنلاین

پروفسور تئودورلویت می‌گوید رفتار مصرف کننده برای بازاریابان در مطالعه کسب‌وکار اهمیت فراوانی دارد. چون هدف اصلی جذب و حفظ مشتریان است. اگر مصرف‌کنندگان از محصول راضی باشند، دوباره همان محصول را خریداری خواهند کرد. بنابراین، محصول باید همراه با نشانه‌هایی به بازار عرضه شود تا مشتری را به خریدن متقاعد کند.

درنتیجه، جذب و حفظ این‌گونه از مشتریان بسیار مهم است. این امر می‌تواند با درک و توجه دقیق به رفتار مصرف کننده در حال تصمیم‌گیری یا خرید یک محصول در بازار صورت بگیرد. علاوه به راین، اطلاعات منتشرشده در وب‌سایت‌ها تا حد زیادی بر رفتار خرید مشتری اثر می‌گذارد. چنین اطلاعات منتشرشده‌ای مصرف کننده را تحریک به خرید محصول یا خدمات می‌کنند.

همچنین، به‌روزرسانی این‌گونه اطلاعات به مصرف کننده کمک می‌کند. تا به محصول وفادار بماند یا اگر از محصول ناراضی بوده است آن را دوباره امتحان نماید.

در مقاله آتی به ادامه موارد مهم در رفتار مصرف کننده اشاره می‌کنیم.

منبع: ukessays

ترجمه و ارائه: مدیرنو

استراتژی مدیریت فروش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به کشف مهم‌ترین استراتژی‌های مدیریت…

بازاریابی پیشرو

در این مقاله به ۵ قانون طلایی که در بازاریابی…

بازاریابی حرفه‌ ای

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به دانستنی‌های جالب از…

بازاریابی و فروش استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۹ نکته مهم…

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ژئومارکتینگ یا…