موفقیت و شکست مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار

دلایل موفقیت و شکست مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار

در این مقاله به مثال‌هایی از دلایل موفقیت و شکست در مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار می‌پردازیم. در اولین قسمت از مقاله مهندسی مجدد به توضیحات کلی در خصوص مهندسی مجدد رقابتی فرآیندها، تاریخچه مهندسی مجدد و پیاده‌سازی مهندسی مجدد در کسب و کار اشاره نمودیم. در این مقاله به ادامه مطلب پرداخته و  پیشنهاد می‌کنیم که حتماً قسمت قبلی را با دقت مطالعه نمایید.

برای اجرای بهینه تغییرات در کسب و کار باید تغییراتِ مدنظر از بالاترین درجه (مدیران ارشد) تا پایین‌ترین درجه‌های کسب و کارتان اعمال گردد. همچنین این تغییرات باید شامل دامنه گسترده‌ای از فعالیت‌های کاربردی و ملموس باشند. تا بتوانند به خوبی در کسب و کارتان جاری و ساری گردند.

آیا کسب و کار شما نیاز به مدیریت پروژه دارد؟. تابه‌حال از ابزارهای بهره‌وری استفاده کردید؟ همیشه چه مقدار زمان صرف می‌کنید تا ایمیل، دست‌نوشته، اسناد و مدارکتان را پیدا کنید؟. آیا ابزار یا سیستمی برای پیدا کردن آنها در اختیار دارید؟. مقاله “ آیا کسب و کار شما نیاز به مدیریت پروژه دارد؟ ” از مدیرنو به این سؤالات شما پاسخ خواهد داد.

دلایل شکست و موفقیت در مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار

یکی از برداشت‌های اشتباهی که در بین مدیران وجود دارد اینست که در فرآیندهای مهندسی مجدد هیچ شکست یا اشتباهی وجود ندارد. درصورتی‌که که هیچ فرآیندی مصون از خطا و شکست نیست.

اجرای پروسه مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد، درصورتی‌که:

نیازهای مشتریان جزء اولویت‌های کاری آن مجموعه بوده و این اولویت در روندهای اصلی و کلی کسب و کار مورداستفاده قرار گیرد. با توجه به مزیت‌های هزینه‌ای (کاهش هزینه‌های ساخت و تولید و یا ارائه محصول/خدمت) به عملکردی بهینه در صنعت یا رسته خود دست خواهید یافت.

نگاه استراتژیک سازمان از طریق پرسش‌های مرتبط و پاسخ به این پرسش‌ها به دست آمده تا راه‌های بهینه‌ی کار مشخص شده و دریابیم که چطور می‌توانیم آن‌ها را در بلندمدت به پروسه‌های روتین کسب و کار تبدیل کنیم.

در نگاه سنتی، افزایش و بهبود عملکرد فراتر از سطوح عملکردی تنها از طریق تمرکز بر روی خروجی حاصل می‌شود. بر همین اساس، فرآیندهای ورودی باید حذف و یا ادغام شوند. درصورتی‌که بیشتر فرآیندهای مربوط و قدرتمند سازمان در سرتاسر سازمان قرار دارند و نمی‌توان این فرآیندها را نادیده گرفت. تمایل بسیار زیادی وجود دارد که راه‌ها و فرآیندهای کسب و کار از طریق ارزیابی دقیق تمامی فعالیت‌ها و وظایف ساده‌سازی شوند و از طرفی، تمامی امور کم یا بی‌ارزش و پیچیدگی‌های سازمانی را از بین ببرند.

برنامه مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار با شکست مواجه خواهد شد اگر:

هدف از مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار، تغییر و بهبود جزئی در فرآیندهای موجود باشد. نمی‌توان به موفقیت آن امید داشت، زیرا تغییرات در مهندسی مجدد بنیادی بوده و نیازمند عزمی راسخ است. تا همچون ستونی مستحکم در قالب سازمان جای گیرد.

  • درصورتی‌که به‌عنوان یک راهکار مقطعی جهت کاهش هزینه در نظر گرفته شود. درواقع کاهش هزینه ماحصل برخی از اصول و راهکارهاییست که از مفهوم مهندسی مجدد حاصل می‌شود. اما جزء دغدغه‌های اصلی آن نیست. از طرفی مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار ، یک راهکار کوتاه‌مدت یا یک‌باره نیست بلکه راهکاری مداوم جهت اعمال تغییرات در بطن سازمان است.
  • درصورتی‌که مدیریت و کارکنان سازمان تعهد بلندمدتی نسبت به اجرای مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار نداشته باشند، مشارکت افراد در پروسه مهندسی مجدد فرآیندی پیچیده و سخت خواهد بود. از طرفی اکثر فرآیندهای خلاقِ مهندسی مجدد هیچ‌گاه تمامی ندارد. چون تلاش‌های صورت گرفته در این فرآیند شمارا در منطقه امن قرار نخواهد داد و باید همیشه نسبت به اجرای آنان متعهد باشید.
  • درصورتی‌که تلاش‌های کمتری جهت تغییرات مدنظر انجام شود و همه در انتظار انجام امور و وظایف به‌صورت خودکار باشند.
  • درصورتی‌که به نظر برسد اولویت بر اینست که یک بخش در سازمان نیازمند تغییرات است.

برخلاف این تصور، در مهندسی مجدد بر روی تمامی فرآیندها، بررسی ریزبینانه ای صورت پذیرفته و هر بخش یا فرآیندی که نیاز به تغییرات جهت دستیابی به کارایی بالاتر داشته باشد، موردمطالعه و مهندسی مجدد قرار خواهند گرفت. تمام تلاش‌ها و تمرکزهای سازمانی داخلی بوده و نگاهی جامع و کافی نسبت به صنعت مورد فعالیت نداشته باشد. درصورتی‌که رصد رقبای موجود در صنعت بهترین راهکار جهت الگوبرداری و بنچ مارکینگ است.

موفقیت در مدیریت کسب و کار

در دنیای کسب و کار امروز هر چه میزان شناخت شما از محیط و شرایط درونی و بیرونی سازمانتان بیشترباشد، به همان میزان به موفقیت بیشتری در مدیریت کسب و کارتان دست خواهید یافت. در این مقاله “علل سقوط کسب و کارتان را بشناسید” از مدیرنو، بر آنیم با بررسی علل سقوط کسب و کار ایرانی و خصوصاً نوپا اطلاعاتی در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم.

 

برخی از نمونه‌های موفق مهندسی مجدد کسب و کار در شرکت‌های مطرح جهانی:

۱-شرکت فورد (Ford)

پیشنهادی که مایکل هامر به فورد داد، حذف فاکتور فروش بود. در سناریو جدید دیگر نیازی نبود تا خریدار پیش‌فاکتور خرید خودرو را به مسئول بخش اعتباری برساند. بلکه به‌جای آن، تنها ثبت اطلاعات و درخواست در پایگاه داده شرکت کفایت می‌نمود.

زمانی که درخواست به مسئول فروشگاه یا واحد فروش می‌رسید، اطلاعات آن را با سیستم مالی و دیگر بخش‌ها مطابقت داده و اقدامات لازم را انجام می‌داد. درصورتی‌که در سیستم قدیمی، این افراد چنین دسترسی‌ای نداشتند. هامر اعلام کرد نتایج چنین تغییری در روندهای کاری فورد تا ۷۵ درصد کاهش منابع انسانی بخش‌های مالی و صدور مجوزها را در برداشت.

 

۲-تاکوبل (Taco Bell)

شرکت تاکوبل فرآیندهای کلی کسب و کار خود را بازنگری کرده و بیشتر تمرکز مجموعه را بر روی خدمات به مشتریان و محدود کردن موقعیت مکانی سیستم تولید محصولات خود نموده است.

برنامه‌ای به نام K-minus  اجرا شد. بر همین اساس در مرکزی خارج از رستوران‌هایشان اقلامی نظیر گوشت، ذرت، لوبیا، کاهو، پنیر و گوجه‌فرنگی آماده‌شده زمانی که مشتری در رستوران سفارش می‌داد، اقلام مختلف داخل رستوران باهم میکس شده و ارائه می‌شدند.

این شیوه جدید مزایای زیادی برای این شرکت به همراه داشت. ازجمله روحیه بهتر پرسنل، افزایش و بهبود کنترل کیفیت بر روی محصولات، حوادث و جراحات کمتر، در اختیار داشتن زمان بیشتر و زیادتر برای تمرکز بر خواسته‌های مشتریان.

تاکوبل از زمان شروع این تغییر در سال ۱۹۸۲ از یک شرکت ۵۰۰ میلیون دلاری به یک شرکت ۳ میلیارد دلاری در سال ۱۹۹۰ تبدیل شد.

 

۳- هال مارک (hallmark)

هال مارک یک شرکت آمریکاییست. او درزمینه خدمات گرافیکی و کارت‌پستال فعالیت می‌کند. این شرکت برای ساخت محصول جدید نیازمند صرف ۳ سال زمان بود. برای توسعه مخاطبین و جامعه هدف خود، مدیران شرکت مجاب شدند که باید فرآیندها را بازنگری کنند. با استفاده از مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار، اهدافی را برای کاهش زمان تولید محصول جدید به یک سال تعیین کردند. در کمال تعجب متوجه شدند که ۲/۳ از زمان تولید به برنامه‌ریزی و تداعی‌های ذهنی‌شان از محصولات اختصاص می‌یابد. صرف چنین زمانی یعنی توقف ۹۰ درصد از زمان پرسنل خلاق مجموعه بر روی محصولات تولیدی در مرحله برنامه‌ریزی.

البته این مجموعه توانست با استفاده از فرآیند مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار، پروسه تولید محصولات خود را به ۸ ماه کاهش دهد.

باوجوداین که نمونه‌های زیادی از مهندسی مجدد وجود دارند که به موفقیت دست یافتند. اما حوالی سال ۱۹۹۰ مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار به برنامه‌ای منفور تبدیل شد. در آن دوران شرکت‌های زیادی برای تغییرات و بهبود کسب و کار خود از مهندسی مجدد استفاده نمودند. اما نتوانستند به وعده‌ها و اهداف خود در مهندسی مجدد دست پیدا کنند. به همین دلیل وجود برنامه‌ای حساب‌شده قبل از هر اقدامی لازم و حیاتی ست.

اولین و مهم‌ترین مبحث در مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار اینست که مسئله یا مشکل کسب و کار به‌درستی تشخیص داده شود.

 

سوالات مطرح برای تشخصی درست مسئله یا مشکل کسب و کار

آیا هزینه‌های تولیدی محصولاتمان بالاتر از رقبا و صنعت ماست؟. آیا راه‌ها و تکنیک‌های جدیدی در فرآیندهای تولیدی کسب و کارمان وجود دارد که هنوز به آنها توجه نکرده باشیم؟ آیا فرآیندهای کسب و کارمان بیش‌ازحد پیچیده و سنگین هستند؟. آیا افراد و همکاران متعددی بر روی پروژه‌های یکسان کار می‌کنند؟ آیا در فرآیندهای تولید محصولات و خدماتمان، موازی کاری‌های زیادی داریم؟

بعدازاین که اهداف مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار به‌روشنی تعیین شد. و حمایت‌های همه‌جانبه بخش‌های مختلف و مدیران کسب و کار را دریافت کردیم. مهم‌ترین نکته، یادگیری مستمر در فرآیند تغییر میباشد. همچنین آگاه بودن نسبت به تغییرات که مجدداً به سمت روش‌های قدیمی سوق داده نشوند.

موفقیت کلی مهندسی مجدد منوط به طرز فکر مدیریت و مخاطبین تغییر (کسانی که باید تغییر را اعمال کنند و مستقیماً با تغییرات مواجه هستند) می‌باشد. بدین معنی که تغییرات بر پاشنه و اهداف تعیین‌شده ذهنی و مکتوب شده آنها خواهد چرخید.

منبع: مدیرنو +

استراتژی مدیریت فروش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به کشف مهم‌ترین استراتژی‌های مدیریت…

بازاریابی پیشرو

در این مقاله به ۵ قانون طلایی که در بازاریابی…

بازاریابی حرفه‌ ای

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به دانستنی‌های جالب از…

بازاریابی و فروش استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۹ نکته مهم…

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ژئومارکتینگ یا…