رهبری کسب و کار

6 گام کلیدی در رهبری کسب و کار

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۶ گام اساسی در رهبری کسب و کار می‌پردازیم. منابع مختلفی در حوزه رهبری کسب و کار وجود دارند که راهکارها و قوانین مختلفی از حوزه رهبری را بیان می‌کنند و در هیچ‌کدام از این کتب قانون و راهکار مشخصی را نمی‌توان متناسب با همه مدیران و کسب وکارها اعلام نمود.

 

رهبری کسب و کار

 

در ادامه این مقاله ابزارهای رهبری اثربخش کسب و کار را مرور خواهیم نمود و شما می‌توانید به‌عنوان مدیر از تمامی یا بخشی از آنها که متناسب با کسب و کارتان است، استفاده نمایید.

 

گام ۱ در رهبری کسب و کار:

سؤالات هدفمند بپرسید.

این ابزار به شما در یافتن راهکارهای بهینه، مشارکت هرچه بهتر همکاران و حصول آسان‌تر نتایج دلخواه یاری می‌رساند. باید توجه داشت که پرسیدن سؤالات هدف دار نیاز به تمرکز و تدوین مداوم دارد تا بتوانید سؤالاتی اثربخش بپرسید، چراکه سؤالات می‌توانند سمت‌وسوی ارزش‌ها و خواسته‌های ما را مشخص نمایند و از طرفی نشان‌دهنده بیشترین علاقه‌مندی ما هستند.

 

گام ۲ در رهبری کسب و کار:

به دنبال بازخوردها باشید.

اینکه چه اتفاقاتی در کسب و کارتان در حال وقوع است خیلی مهم‌تر از میزان سوددهی شماست. چرا؟ چون عدم وجود روابط شفاف و شنیدن اعتراضات خاموش می‌تواند در درازمدت (در برخی سازمان‌ها در کوتاه مدت) باعث افت شدید فروش و درنتیجه کاهش سوددهی کسب وکارتان باشد. باید به‌عنوان رهبر آمادگی شنیدن بازخوردهای هرچند منفی را نیز داشته باشید، چراکه تنها راه موفقیت و پیشرفت کسب و کارتان شنیدن اعتراض‌ها و پیشنهادها قبل از دیر شدن و رسیدن کارد به استخوان است.

متأسفانه توجه به بازخورد در هر دو گروه (رهبر و مخاطبان) از اهمیت بالایی برخوردار نیست. یعنی هر دو طرف جایگاه قابل قبولی برای دریافت و دادن بازخورد قائل نیستند. اما اگر لحظه‌ای به موضوع رهبری کسب و کار و اساس و بنیان آن‌که اعتبار است فکر کنیم به این نتیجه می‌رسیم که، اعتبار ازنظر رفتاری یعنی انجام دادن کاری که می گویید انجام خواهید داد!

حال سؤال اینجاست که چطور متوجه می‌شوید در حال اجرای همان کاری که وعده داده بودید، هستید؟ تنها راه، دریافت بازخوردهای مداوم است چون بازخورد همچون راهنما و نقشه راه می‌تواند شمارا در مسیر درست قرار دهد.

اگر علاقه‌مندید در مورد نوع و سبک رهبری مارک زاکر برگ خالق فیسبوک بیشتر بدانید، مقاله “چگونه مثل زاکربرگ رهبری کنیم؟” از مدیرنو، را حتماً مطالعه کنید.

 

گام ۳ در رهبری کسب و کار:

 آموزش و یادآوری الگو قراردادن ارزش‌ها

جاری شدن ارزش‌ها در سازمان جزء لاینفک رشد و تعالی هر کسب و کاریست چراکه مخاطبین تنها از روی رفتار و گفتار شما درباره کسب و کارتان قضاوت نمی‌کنند، بلکه آنها به چیزهایی که بقیه افراد می‌گویند و انجام می‌دهند، توجه می‌کنند. هرکسی، هر عضوی از گروه، هر شریک و همکاری، فرستنده پیامی درباره‌ی ارزش‌هاست  و آن‌ها هم الگو قرار می‌گیرند.

ویدئوی زیر  با بررسی ۱۹۵ رهبر در ۱۵ کشور نشان داد که داشتن رعایت نکات اخلاقی، به‌جای اعتماد به نفس یا تجربه نقش مؤثرتری در موفقیت رهبران دارد.

https://hbr.org/video/embed/4865860484001/what-leadership-requires-according-to-global-leaders

گام ۴ در رهبری کسب و کار:

مقابله با حوادث بحرانی

بحران‌ها هستند که باعث رشد و تعالی رهبران و کسب و کارشان می‌شوند. اینکه در بحران‌ها از چه ارزش‌هایی دفاع می‌کنند، چه ارزش‌هایی را ترک می‌کنند و چه نوع عملکردی دارند، باعث مشخص شدن ارزش‌های واقعی سازمانشان است. به خاطر داشته باشید، روشی که شما با این حوادث برخورد می‌کنید و چگونه اقدامات و تصمیمات خود را با ارزش‌های مشترک پیوند می‌زنید، گویای مسائل و ارزش‌هایی هستند که واقعاً اهمیت دارند.

رهبران نمونه سازمان‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟ آنها از چه اصول و قوانینی پیروی می‌کنند؟ ما در مقاله “۵ ویژگی رهبران نمونه در سازمان ” این اصول را به شما توضیح می‌دهیم.

گام ۵ در رهبری کسب و کار:

داستان بگوئید.

داستان گوئی در تمامی امور الخصوص کسب و کار تأثیر بسزایی دارد. تمامی اساتید و کارشناسان بخش فروش تأکید به سزایی بر داستان گویی دارند. همچنین این مبحث در فصول رهبری کسب و کار و مدیریت نیز بارها تأکید شده است و برای همراهی و مشارکت همکاران، یکی از بهترین روش‌های مؤثر است. اما چرا داستان گوئی تا این حد کاربردی و مؤثر است؟

داستان‌ها به دلیل ماهیت سادگی و جذابیت صرف‌نظر از سن، نژاد و جنسیت موردقبول همگان است. داستان‌ها روش مناسبی در حوزه‌های آموزشی و توانمندسازی مردم هستند. اگر می‌خواهید به‌طور مؤثر رهبری کسب و کار را بر عهده داشته باشید، بهتر است به‌جای نمودارها، چارت‌ها و نوشته‌ها، مباحث خود را با داستانی مرتبط شروع کنید.

برای اینکه بتوانید داستان گوئی قدرتمند و بانفوذ باشید باید به امور و کارهای همکارانتان از نزدیک توجه کافی داشته باشید و این مزیت یکی از مزیت‌های تمام‌نشدنی داستان گویی است.

در تست زیر سبک رهبری‌تان مشخص‌شده و راه‌حل‌هایی جهت بهبود و حرکت از مدیریت به سمت رهبری مؤثر به شما ارائه می‌گردد.

تست سبک رهبری

 

گام ۶ در رهبری کسب و کار :

رفتاری را که می‌خواهید تکرار شود را تقویت کنید.

همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد، رهبران برای پیشرفت و ماندن در مسیر صحیح به بازخوردها نیاز دارند. بازخوردها راهنماهایی هستند که به آنها می‌گویند چقدر در انجام کاری که گفته بودند انجام خواهند داد، موفق عمل کرده‌اند.

تحقیقات به‌وضوح بیان‌گر این قضیه هستند که اندازه گیری و بازخوردها کاملاً برای بالا بردن تلاش‌ها در بهبود عملکرد ضروری هستند. سیستم امتیاز دهی برای دانستن این که افراد بدانند عملکردشان چگونه است لازم می‌باشد.

 

با یک مثال این مبحث را بیشتر توضیح خواهم داد:

در مسابقات ورزشی اعداد و نتایج حاصل از برتری، تنها یک عدد نیستند. این اعداد نشانگر نحوه عملکرد ورزشکاران است. تصور کنید تکواندوکاری در حین مسابقه نتواند از نتایج ضربات خودآگاه شود و یا اصلاً هیچ سیستم ارزیابی برقرار نباشد. آن‌وقت چه بلایی بر سر ادامه مسابقه و یا حتی انگیزه مبارزان خواهد آمد؟

اهمیت نتایج به‌دست آمده به‌مراتب بیشتر از اعدادی هستند که در انتها نصیب فرد می‌شود، این اعداد نشانگر نوع و کیفیت فعالیت افراد است و به همین دلیل تأثیر بالایی در افزایش اثربخشی و بهره‌وری افراد دارد. با فراهم آوردن ابزار اندازه‌گیری میزان پیشرفت، می‌توانید به‌سادگی بر نتایج تأثیر بگذارید.

پیام مهمی که از خروجی سیستم اندازه گیری، پاداش و تنبیه باید به خاطر سپرد این است که آنچه از سوی شما مورد حمایت و تقویت قرار گیرد، همان چیزی خواهد شد که دیگران به آن ارزش خواهند داد. شما باید ارزش‌های کلیدی و راهبردی را که شناختشان برای برپایی، حفظ و توسعه فرهنگ مورد نظر شما مهم‌اند را تقویت کنید.

منبع: مدیرنو +

 

پیشنهاد مطالعه:

چگونه رهبری تأثیرگذار باشیم؟
تست سبک رهبری

استراتژی مدیریت فروش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به کشف مهم‌ترین استراتژی‌های مدیریت…

بازاریابی پیشرو

در این مقاله به ۵ قانون طلایی که در بازاریابی…

بازاریابی حرفه‌ ای

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به دانستنی‌های جالب از…

بازاریابی و فروش استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۹ نکته مهم…

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ژئومارکتینگ یا…