راهکار جذب مشتری در بحران اقتصادی بازار

راهکار جذب مشتری در بحران اقتصادی جذب مشتری در شرایط بحران اقتصادی بازار

در این مقاله از مدیرنو؛ به راهکار جذب مشتری در شرایط بحران اقتصادی بازار می پردازیم. چگونه در بحران اقتصادی بازار مشتری جذب بکنیم؟ با ما در ادامه همراه باشید…

جذب مشتری در شرایط بحران اقتصادی بازار

شرایط بحرانی شرایطیست که در آن‌هم تقاضا و هم عرضه کاهش پیدا می‌کند. با توجه به اینکه تقاضا کاهش پیداکرده ، ولی همچنان عرضه محصولات کاهش و قیمت آنها همواره در حال افزایش است. شرایطی را به وجود می‌آورد که، مشتریان و مصرف‌کنندگان برای تأمین نیازها و خواسته‌هایشان با دقت فراوان، بعد از جستجو در وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های حضوری و مقایسه انواع مختلف یک کالا باقیمت‌های متنوع، تصمیم را برای خرید یا نخریدن می‌گیرند.

در این شرایط تعداد زیادی از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط دچار سردرگمی و ریزش شدید مشتری می‌شوند. حتی کار بعضی از آنها به ورشکستگی و تعطیلی می‌کشد. در مقاله چگونه در بحران اقتصادی پیام بازاریابی خود را نشان دهیم نیز به این موضوع پرداختیم.

 

۳ راهکار جذب مشتری در شرایط بحران اقتصادی بازار

۱٫ تغییر در بسته‌بندی محصولات و خدمات

یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین راهکارها در شرایط بحرانی این است که هر کسب‌وکاری، بسته‌بندی و قالب محصولات و خدمات خود را بازطراحی کند. بدین‌صورت که هر کسب‌وکاری بدون کاهش کیفیت، محصولات و خدمات را ازنظر حجم، تعداد و قیمت آنها در بسته‌بندی‌ها و پکیج‌های متنوع و مختلف به بازار هدف عرضه کند.

همچنین کسب‌وکارها می‌توانند با دسته‌بندی کردن محصولات ، محصولات مکمل را در کنار هم و در یک بسته‌بندی ویژه با یک قیمت استثنایی به بازار عرضه کنند. این کار باعث افزایش جذابیت کسب‌وکار فوق، نزد مشتری هدف شده و او را ترغیب به بازدید از فروشگاه و کسب‌وکار آنلاین یا آفلاین می‌کند.

به‌عنوان‌مثال؛ اگر شما کسب‌وکاری در حوزه محصولات غذایی دارید. می‌توانید برای وعده صبحانه یک پکیج ویژه طراحی و تولید کنید. به مشتریان هدفی که کارمند هستند و یا فرصت صرف صبحانه در منزل را ندارند ارائه کنید.

 

۲٫ استفاده از شبکه‌های اجتماعی به‌صورت منظم و برنامه‌ریزی‌شده

کسب‌وکارها در شرایط بحران باید تا حد امکان هزینه‌های خود را مدیریت و یا کاهش دهند. بهترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای بازاریابی محصولات و خدمات خود جهت جذب مشتری، استفاده هوشمند و برنامه‌ریزی‌شده از شبکه‌های اجتماعی (اینستاگرام، فیس‌بوک، لینکدین و …) به‌صورت تولید محتوا در قالب عکس نوشته و ویدیوهای جذاب و سرگرم‌کننده برای مخاطبان هدف است.

با توجه به تحقیقات به‌عمل‌آمده، شبکه اجتماعی اینستاگرام در صدر پرطرفدارترین و محبوب‌ترین رسانه‌های آنلاین نزد مخاطبان ایرانی قرار دارد. اکثر افراد و کسب‌وکارها می‌توانند با تولید محتوای ارزشمند متناسب با نیاز مشتری و تعامل با مخاطبان، برای کسب‌وکار و برندشان، جایگاهی ویژه را اختصاص دهند. با اعتبار سازی و اعتمادسازی نزد مشتریان، آنها را به سمت خرید هدایت کنند.

به‌عنوان‌مثال؛ شما فروشگاه مواد غذایی دارید. می‌توانید از طریق دراین مورد اینستاگرام تولید محتوا کنید. ویدیوهایی، درباره خاصیت انواع مواد غذایی و نحوه درست شدن آنها بسازید. همچنین از تصاویر فروشگاه و فروشنده‌ها و … استفاده کنید. از سایر قابلیت‌های اینستاگرام برای مخاطبان هدف جلب‌توجه کنید. آنها را دعوت به بازدید از فروشگاه حضوری و حتی خرید آنلاین و غیرحضوری کنید.

 

۳٫ استفاده از رویدادهای صنایع دیگر برای معرفی محصولات و خدمات

محصولات و خدمات کسب‌وکارها هرچه بیشتر نزد مشتریان احتمالی معرفی و ارائه شوند، احتمال جذب مشتری نیز افزایش پیدا خواهد کرد. بدین منظور یک کسب‌وکار می‌تواند از طریق رویدادهای صنایع و صنف‌های دیگر و حضور در آن رویدادها و ارائه رایگان قسمتی از محصولات و خدمات ، درصدد معرفی کامل کسب‌وکار خود برآید.

به‌عنوان‌مثال اگر کسب‌وکاری در حوزه عطر و ادکلن دارید، می‌توانید با شرکت در همایش یا سمینارهای صنف‌ها و حوزه‌های دیگر یا برنامه‌هایی از این نوع، با هماهنگی برگزارکنندگان نمونه کوچکی از محصولات خودتان را برای شرکت‌کنندگان ارائه دهید و بدین‌وسیله آنها را به سمت فروشگاه حضوری یا آنلاین خودتان برای بازدید و خرید هدایت کنید.

با توجه به مطالب گفته‌شده می‌توان نتیجه گرفت که کسب‌وکارها در شرایط بحران اقتصادی بازار می‌توانند با تکیه‌بر شناخت نیازها و خواسته‌های مشتریان هدف، تحلیل رفتار مصرف‌کننده و استفاده از فرصت‌ها و خلاءهایی که در بازار هدف وجود دارد، جذب مشتری کرده و بحران پیش‌ رو را به فرصتی جهت رشد و درآمدزایی بیشتر تبدیل کنند.

پیشنهاد مطالعه:

افزایش فروش در شرایط قرمز اقتصادی
مدیریت منابع انسانی در بحران اقتصادی
چگونه با جلب توجه مشتریان بیشتری جذب کنیم؟
حفظ مشتری در شرایط دشوار بازار

 

منبع: مدیرنو

استراتژی مدیریت فروش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به کشف مهم‌ترین استراتژی‌های مدیریت…

بازاریابی پیشرو

در این مقاله به ۵ قانون طلایی که در بازاریابی…

بازاریابی حرفه‌ ای

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به دانستنی‌های جالب از…

بازاریابی و فروش استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۹ نکته مهم…

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ژئومارکتینگ یا…