بازاریابی در بحران اقتصادی

چگونه در زمان بحران اقتصادی پیام بازاریابی خود را نشان دهیم؟ بازاریابی در بحران اقتصادی

چگونه در زمان بحران اقتصادی پیام بازاریابی خودمان را نشان دهیم؟ چه دلمان بخواهد و چه نخواهد، کسب‌وکارها در شرایط بحران اقتصادی دچار کمی سردرگمی درزمینه بازاریابی محصولات و خدمات خود و نحوه اجرای درست برنامه بازاریابی جهت بهره‌وری بیشتر مجموعه ذینفع خود می‌شوند. به‌ناچار مجبور به تجدیدنظر در روش‌ و بودجه بازاریابی، جهت مدیریت هزینه‌ها می‌شوند. این امر گهگاه باعث پایین آمدن کیفیت برنامه بازاریابی و در ادامه کاهش فروش می‌شود.

در این مقاله از مدیران نواندیش به ۳ راهکار اشاره خواهیم کرد. تا کسب‌وکارها با استفاده از روش‌های کم‌هزینه و بهینه، بیشترین بهره‌وری را در شرایط بحران اقتصادی در بازاریابی محصولات و خدمات تجربه کنند.

چگونه در زمان بحران اقتصادی پیام بازاریابی خود را نشان دهیم؟

 

۱٫ تمرکز بر روی بازاریابی موبایلی

طبق تحقیقات به‌دست‌آمده آمار خریدهای اینترنتی در ایران روزبه‌روز در حال افزایش است و دسترسی اکثر جوانان و عموم مردم به گوشی‌های هوشمند و حضور در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و پیام‌رسان‌های محبوب مانند تلگرام، گوشی‌های هوشمند (موبایل) می‌تواند رمز ورود شما به قلب و ذهن مشتریان باشد.

بازاریابی مویابلی شامل تمام اقدامات و مجموعه فعالیت‌های شما در قالب رساندن پیام بازاریابی شما به مشتریان احتمالی در بستر گوشی‌های هوشمند است. این بازاریابی می‌تواند تمرکز خود را بر روی شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌ها، پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی، بازی‌های موبایلی و هر آن چیزی که موردعلاقه کاربران موبایلی است قرار دهد. پیام بازاریابی را با کمترین هزینه، خلاقانه و نوآورانه به گوش مشتریان احتمالی و هدف تان برساند. به‌عنوان‌مثال؛ یک کسب‌وکار می‌تواند با داشتن یک شبکه اجتماعی فعال، یک کانال در پیام‌رسان محبوبی مانند تلگرام و یک وب‌سایت، مشتریان احتمالی را از هرکدام از این کانال‌ها به کانال‌های دیگر جهت بررسی محصولات و خدمات و خرید احتمالی هدایت کند.

در مقاله ” ۳ راهکار جذب مشتری در شرایط بحران اقتصادی ” از مدیرنو؛ به نکات موثری برای کسب‌وکارها پرداخته‌ام که حتماً می‌تواند به شما کمک کند.

 

۲٫ همکاری استراتژیک

همه کسب‌وکارها، می‌توانند برای کاهش هزینه‌های بازاریابی خود با یکدیگر همکاری کنند. چه آنهایی که با یکدیگر رقیب هستند و چه آنهایی که مکمل یکدیگر هستند. این همکاری می‌تواند شامل تبلیغات یکدیگر در محیط کسب‌وکار. طراحی و اجرای برنامه‌های دو یا چندجانبه. بازاریابی و فروش محصولات یکدیگر و مواردی این‌چنینی برای رشد و حفظ بقا یکدیگر در قالب یک قرارداد کاری باشد.

به‌عنوان‌مثال؛ فرض کنید شما یک تعویض‌روغنی دارید. می‌توانید با یک کسب‌وکار در حوزه کارواش قرارداد کاری ببندید. مشتریان شما درازای استفاده خدمات تعویض روغن، کارت تخفیف استفاده از کارواش را دریافت کنند. همچنین کارواش مربوطه هم بدین‌صورت مشتریان خود را برای انجام خدمات تعویض روغن، به سمت کسب‌وکار شما هدایت کند.

مقاله “۳ راهکار جهت افزایش فروش در شرایط قرمز اقتصادی” را از دست ندهید.

 

۳٫ تمرکز بر روی بازاریابی از طریق ویدیو

طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده، استقبال عموم مردم از ویدیو و دیدن فیلم‌های کوتاه و بلند جهت سرگرمی، یادگیری و …. درحال افزایش است. این فرصتی ویژه برای کسب‌وکارها است. میتوانند با استفاده از ویدیوهای جذاب و باکیفیت، توجه مشتریان احتمالی را به منافع حاصل از خرید محصولات و خدمات خود جلب کنند.

نحوه به‌کارگیری استفاده از ویدیو بستگی به راهبُرد شرکت و طراح دارد. ولی به‌صورت کلی یک ویدیو باید به نحوی طراحی و اجرا شود، تا پیام بازاریابی در قالب یک ویدیو چنددقیقه‌ای خلاقانه، سرگرم‌کننده و جذاب به کام مخاطب بشیند. مخاطب مجبور به اشتراک گذاشتن ویدیو و معرفی کسب‌وکارشما و محصولات و خدمات مربوطه، به دیگران شود.

این ویدیو می‌تواند با یک گوشی باکیفیت یا یک دوربین فیلم‌برداری گرفته شود. به‌عنوان‌مثال، شما می‌توانید از یکی از محصولات و خدمات خودتان در قالب یک ویدیو سرگرم‌کننده و خنده‌دار استفاده کنید و همراه با خنداندن بازدیدکنندگان، پیام بازاریابی را هم به گوش مشتریان احتمالی و هدف برسانید.

با توجه به مطالب گفته‌شده می‌توان نتیجه گرفت که بازاریابی در شرایط بحران اقتصادی باید هوشمند شود. هزینه‌های بازاریابی به نحو صحیحی کنترل و بهینه شود. ازجمله اقداماتی که می‌توان برای کاهش و بهینه کردن هزینه‌های بازاریابی مورداستفاده قرارداد، استفاده از روش‌هایی همچون بازاریابی موبایلی، همکاری‌های استراتژیک و استفاده صحیح و برنامه‌ریزی‌شده از ویدیو برای رساندن پیام بازاریابی به مشتریان احتمالی در بازار هدف است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع: مدیرنو +

استراتژی مدیریت فروش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به کشف مهم‌ترین استراتژی‌های مدیریت…

بازاریابی پیشرو

در این مقاله به ۵ قانون طلایی که در بازاریابی…

بازاریابی حرفه‌ ای

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به دانستنی‌های جالب از…

بازاریابی و فروش استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۹ نکته مهم…

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ژئومارکتینگ یا…