استراتژی ورود به بازار استارتاپ

استراتژی ورود به بازار استارتاپ ایده های بازاریابی برای استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ایده ‌های بازاریابی برای استارتاپ و استراتژی ورود به بازار استارتاپ می‌پردازیم. استارتاپ ها شرکت‌های کوچک ، جوان و نوپایی هستند که عموماً از یک ایده‌ی ناب شکوفا می‌شوند و در بستر فناوری شکل می‌گیرند و رشد می‌کنند. استارتاپ ها به دلیل ماهیتش، سازمان‌هایی بسیار کوچکند و نیروی انسانی چندانی نمی‌طلبند و هدف از ایجاد آن‌ها توسعه‌ی پدیده‌ی خوداشتغالی است.

البته این شرکت‌های کوچک در صورت مدیریت صحیح و اثربخش می‌توانند در کمترین زمان به بزرگ‌ترین غول‌های تجاری تبدیل شوند. در این مقاله به ۷ ایده‌ اثربخش بازاریابی برای استارتاپ ها می‌پردازیم.

 

استراتژی ورود به بازار استارتاپ

۷ ایده های بازاریابی برای استارتاپ ها

  • محصول خودتان را از طریق کانال‌های نامتعارف بازاریابی عرضه نمایید.
  • رسمی نباشید
  • از ترفندها و تکنیک‌های ماندگار در ترویج برندتان بهره ببرید
  • از روش‌های نامتعارف برای تعامل با مخاطبان بهره ببرید
  • رعایت اصل سادگی
  • از رسانه‌ای استفاده کنید که مخاطبانتان از آن استفاده می‌کنند
  • شعار خودتان را سر زبان‌ها بیندازید

 

عموماً مدیران این شرکت‌های تازه تأسیس، به‌تنهایی مسئولیت خلق ایده تا ایده پروری و به بار نشاندن این ایده و سپس بازاریابی و فروش آن را بر عهده‌دارند. بسیاری از برندهای جهانی در آغاز تنها یک استارتاپ و ایده‌ای ساده و ناب بوده‌اند. واین موضوع دلیلی بر اهمیت بسیار استارتاپ ها در فرآیند کسب و کار و رونق اقتصادی است.

عصر دیجیتال و گسترش فناوری موجب شده که افراد ایده پرداز و خلاق بتوانند شرکت‌هایی خانگی و بسیار کوچک را تأسیس کنند و به پرورش ایده‌هایشان بپردازند.
بیل گیتس و مارک زوکربرگ ازجمله مطرح‌ترین افرادی هستند که توانستند با یک ایده به ثروتی کلان دست یابند.

موفقیت شرکت‌هایی مثل اپل، نایک، میکروسافت، گوگل و… به معجزه می‌ماند. اما خوشبختانه می‌توان با پیروی از الگوی موفقیت آنها به دستاوردهای بزرگی دست‌یافت.

در ادامه به‌مرور برخی از ایده‌های اثربخش بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک و استارتاپ می‌پردازیم:

ایده‌ اول بازاریابی استارتاپ

محصول خودتان را از طریق کانال‌های نامتعارف بازاریابی عرضه نمایید.

مهم‌ترین عامل موفقیت استارتاپ ها و بقای آن‌ها در محیط به‌شدت رقابتی امروز اینست که متمایز باشند. آن‌ها باید مخاطبانی متفاوت برای خود تعریف کنند و از کانال‌های متفاوت با این مخاطبان ارتباط بگیرند. مثلاً امروزه برخی از استارتاپ ها محصولات خود را از طریق تولید محتوا در رسانه‌های وبلاگی معرفی و تبلیغ می‌کنند. این دسته وبلاگ‌ها دارای مخاطبانی خاص و متفاوتند و بستری مناسب برای بازاریابی به شمار می‌روند.

 

ایده‌ دوم بازاریابی استارتاپ

رسمی نباشید

واقعیت اینست که استارتاپ ها نمی‌توانند سرمایه‌گذاری زیادی روی تبلیغات کنند. در این میان پرهیز از الگوهای رایج و رسمی در کسب و کار می‌تواند عاملی تمایز بخش برای تبلیغات آن‌ها باشد. بسته‌بندی فاخر چندان مناسب محصولات شرکت‌های استارتاپ نیست، و امروزه برای مثال بعضی از تولید کنندگان محصولات مد و زیبایی، خودشان اقدام به تولید بسته‌بندی دست‌ساز و هنرمندانه برای محصولاتشان می‌کنند.

ایده‌ سوم استراتژی ورود به بازار استارتاپ

از ترفندها و تکنیک‌های ماندگار در ترویج برندتان بهره ببرید

زمانی که لارنس آرمسترانگ، دوچرخه‌سوار معروف، به بیماری سرطان مبتلا شد، اقدام به تأسیس بنیاد درمان سرطان آرمسترانگ کرد. وی برای ترویج و حمایت از این بنیاد شروع به فروش روبان‌های زردرنگی کرد که به‌عنوان دستبند یا هدبند مورداستفاده قرار می‌گرفتند و جنبه‌ی انسان دوستانه را به نمایش می‌گذاشتند.
اما چگونه شد که این ایده‌ی کوچک تا به این حد فراگیر و موفق شد؟ دلیل آن بود که این محصول هدفی والا را دنبال می‌کرد، نسبتاً ارزان قیمت بود و به‌سادگی قابل‌استفاده بود. افرادی که این روبان‌ها و دستبندها را به‌دست می‌کردند، با دیدن دیگرکسانی که این محصول را به‌دست داشتند به وجد می‌آمدند و احساس غرور آن‌ها را سرشار می‌کرد.

اقلام تبلیغاتی این‌چنینی که مفهومی عمیق درون آنها نهفته است، ابزاری مؤثر در ترویج برندهای نوپا و استارتاپ ها میباشند. چراکه افرادی که این نمادها را بر تن می‌کنند به بیلبوردهای متحرک شما تبدیل می‌شوند.

 

ایده‌ چهارم بازاریابی استارتاپ

از روش‌های نامتعارف برای تعامل با مخاطبان بهره ببرید

استارتاپ ها برای بقا چاره‌ای جز تمایز ندارند. آن‌ها باید همواره دنبال مسیرهای میان‌بر برای معرفی خودشان به جامعه باشند. مثلاً یک فروشگاه نسبتاً کوچک مواد غذایی ارگانیک باهدف تعمیق تعاملات با مصرف‌کنندگان، کارگاه‌های آموزشی آشپزی ارگانیک برگزار کرد تا بدین‌وسیله برای مشتریان خود تولید ارزش کند.

 

ایده‌ پنجم استراتژی ورود به بازار استارتاپ

رعایت اصل سادگی

گاه ایده ‌های برتر بازاریابی همان ساده‌ترین ایده‌ها هستند. درست همانند لوگوی ساده و بی‌تکلف برند نایک. نمونه‌ی دیگری از برندهای دنیا که نماد سادگی به شمار می‌رود، طراحی صفحه‌ی خانگی گوگل میباشد که در اوج سادگی بالاترین کارایی را دارد. وجه تمایز گوگل با دیگر هم‌قطاران خود در همین سادگی خلاصه می‌شود.

زمانی که بنیان‌گذاران گوگل قصد داشتند که موتور جستجوگر خودشان را راه اندازی کنند، تأکید داشتند که این موتور باید بدون شاخ و برگ‌های زائد باشد. این موضوع سبب شد که گوگل به‌سرعت موردتوجه قرار گیرد؛ چرا که رقبای این موتور جستجوگر فاقد سادگی و سهولت کاربرد گوگل بودند.

 

ایده‌ ششم بازاریابی استارتاپ

از رسانه‌ای استفاده کنید که مخاطبانتان از آن استفاده می‌کنند

آیا می‌دانید که مخاطبان هدفتان عمده‌ی وقتشان را در چه رسانه‌هایی سپری می‌کنند؟

به روش‌های زیر می‌توان به پاسخ این سؤال پی برد:

۱- مستقیم از خود مخاطبان هدف سؤال کنید. تلفن را بردارید و با تعدادی از دوستان و آشنایانی که احتمالاً به محصولاتتان علاقه‌مند هستند تماس بگیرید و نظر آن‌ها را در این خصوص جویا شوید و یا کمی بازار گردی کنید تا پاسخ خود را پیداکنید.
۲- یک پیمایش آنلاین انجام دهید.
۳- از شرکت‌های متخصص برای تحقیقات بازاریابی استفاده نمایید.

 

ایده‌ هفتم استراتژی ورود به بازار استارتاپ

شعار خودتان را سر زبان‌ها بیندازید

مؤلفه ها و ویژگی‌های یک شعار خوب کدامند؟ یک شعار خوب تنها از کنار هم چیدن واژگان زیبا و بیان اهداف و مأموریت سازمان به‌دست نمی‌آید. در عوض یک شعار خوب وجه تمایز شما از رقیبان را به مشتری نشان می‌دهد. این شعار می‌تواند ارزش برند شمارا به دنیا مخابره کند. البته تنها شعار دادن کافی نیست بلکه، جامه‌ی عمل پوشاندن به شعارها و ارزش‌آفرینی برای مشتری است که می‌تواند کسب و کار وکار کوچک شمارا توسعه دهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع: چهل گفتار پیرامون ارتقای مهارت‌های بازاریابی

ارائه: مدیرنو +

پیشنهاد مطالعه:

استراتژی مدیریت فروش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به کشف مهم‌ترین استراتژی‌های مدیریت…

بازاریابی پیشرو

در این مقاله به ۵ قانون طلایی که در بازاریابی…

بازاریابی حرفه‌ ای

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به دانستنی‌های جالب از…

بازاریابی و فروش استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۹ نکته مهم…

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ژئومارکتینگ یا…