مزیت رقابتی رستوران

یک رستوران چطور می تواند مزیت رقابتی ایجاد کند؟

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه یک رستوران چطور می‌تواند مزیت رقابتی ایجاد کند؟ می‌پردازیم. کسب و کارها بخصوص رستوران ها برای رسیدن به مزیت‌های رقابتی هزینه‌های زیادی را متقبل می‌شوند. هزینه‌هایی که شاید تأثیر چندانی در خلق و توسعه چنین مزیت‌هایی ندارد. بیشتر جنبه تزئینی به خود می‌گیرند.

ایجاد مزیت رقابتی در رستوران

در ابتدایی‌ترین حالت ممکن رستوران‌ها برای طراحی داخلی و بیرونی خود، مبلمان و حتی کیفیت غذای سرو شده نهایت دقت را به کار می‌برند. زمانی که صحبت از مزیت رقابتی می‌شود یا همین داشته‌ها را نام می‌برند یا با این جمله که صنعت رستوران صنعت بالغیست و فضای زیادی جهت ایجاد مزیت رقابتی ندارد، خود را توجیه می‌کنند.

حال‌آنکه در عموم کسب و کارها این نوع نگرش وجود دارد. یعنی عموماً به داشته‌های فیزیکی می‌نگریم. برای ایجاد مزیت رقابتی (خصوصاً در حوزه خدمات) می‌توانید روی جذب، استخدام و پرورش نیروی انسانی خود کار کنید. به‌عنوان‌مثال مشتری که وارد رستوران شده و فضای رستوران موردپسند وی بوده و کیفیت غذا هم جایی برای بهانه‌گیری ندارد. این مشتری یک مشتری راضی میباشد. یعنی نیازهای وی برطرف شده. ولی این مشتری الزاماً در مورد رستوران ما با کسی صحبت نمی‌کند و تا زمانی که کسی سؤال نکند شاید حتی به کسی پیشنهاد هم ندهد.

مزیت رقابتی

حال فرض کنید همین مشتری موردنظر وارد رستوران شده. پرسنل رستوران با لبخندی واقعی که ماحصل آموزش‌های مدون و مبسوط است پذیرای وی می‌شوند. این مشتری در حین خروج و تسویه حساب با لبخند صندوقدار و تعامل چشمی با وی روبه‌رو می‌شود و صندوقدار به‌جای گفتن عبارات کلیشه‌ای “قابلی نداره”، “قیمت فاکتور”، “شماره رمز”، “خوش‌آمدید” از کیفیت پیش غذا، غذا و خدمات ارائه‌شده همکارانش سؤال می‌کند.

سؤال اصلی دقیقاً همین‌جاست: شما به‌عنوان مشتری در مورد کدام رستوران “با فرض یکسان بودن کیفیت فضا و غذای هر دو رستوران”  در گروه‌های کاری، خانوادگی و یا دوستانه خود صحبت می‌کنید؟.

 

مشتری مداری

مشتری مداری فرهنگیست که در سازمان وجود دارد. به مشتریان بیشتر از افرادی که خریدار محصول سازمان هستند، بها می‌دهد. می‌دانیم که مشتریان هر سازمان، سرمایه‌های آن سازمان هستند. هدف از مشتری مداری ، صِرف خرید مشتری از سازمان نیست. درصورتی‌که شما مشتری مداری را به نحو درست اعمال کنید، مشتری های سازمان وفاداری و حس مالکیت نسبت به سازمان شما خواهند داشت. در این صورت، رفتار آن‌ها با شما و سازمانتان، مانند داشته‌های خود است.

دریکی از مقالات قبلی مدیران نواندیش با عنوان ” ۱۰ اصل مشتری مداری در کسب و کار ها ” به توضیح این موضوع پرداخته‌ایم.

مشتری در رستوران دوم احساس مهم و خاص بودن کرده، همان حسی که  برای ایجاد مزیت رقابتی به آن نیاز داریم. با چنین نگاهی به زوایای مختلف کسب و کار دیگر نمی‌توان جذب، استخدام و پرورش نیروی انسانی را نادیده گرفت. بخشی که به‌راحتی از آن می‌گذریم. نیمی از مدیران ما همچنان با نگاه مناسبی به این بخش از کسب و کار خود نمی‌نگرند.

یادآور می‌شوم مدیریت در کسب و کار به معنای راهبری مطلوب تمامی زوایای کسب و کار هست. هیچ مدیر و سازمان موفقی نمی‌تواند سازمان را تک یا چندبعدی و صرفاً بر پایه و اساس داشته‌های فیزیکی خود به بهترین شکل ممکن هدایت کنند. مدیران جهت بهتر شدن خروجی نتایج کسب و کارشان باید تغییر را در نوع نگاه و طرز فکر خود ایجاد کنند. تا بتوانند در چنین شرایطی به بقا و سودآوری سازمان خود امیدوار باشند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع: مدیرنو +

استراتژی مدیریت فروش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به کشف مهم‌ترین استراتژی‌های مدیریت…

بازاریابی پیشرو

در این مقاله به ۵ قانون طلایی که در بازاریابی…

بازاریابی حرفه‌ ای

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به دانستنی‌های جالب از…

بازاریابی و فروش استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۹ نکته مهم…

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ژئومارکتینگ یا…