مفاهیم اولیه بازاریابی و انواع آن

مفاهیم اولیه بازاریابی و انواع آن

در این مقاله از مدیرنو؛ به مفاهیم اولیه بازاریابی و فروش و انواع آن، بازاریابی چیست، مهارت های اصلی بازاریابی و بهترین کانال های بازاریابی دیجیتال می‌پردازیم. در این مقاله سعی بر آنست تا مقوله بازاریابی را از ابتدایی‌ترین مباحث با جزئیات مرتبط با بازار ایران مطرح نماییم. برخی بازاریابی را با ترویج اشتباه می‌گیرند. ترویج زمانی مؤثر است که شما یک محصول عالی داشته و بخواهید نسبت به توسعه آن اقدام نمایید و یک مروج خوب، شخصی ست که بتواند یک محصول ضعیف را هم به فروش برساند. اما بازاریابی از سلسله اقداماتی نشأت می‌گیرد که هر بخش آن دارای قوانین خاص خود میباشد.

 

مفاهیم اولیه بازاریابی و فروش

بازاریابی چیست؟

بازاریابی به مجموعه‌ای از فعالیت‌ها اطلاق می‌شود که هدفشان تبلیغ و فروش محصولات و خدمات به یک مخاطب خاص است. علاوه بر این، مفاهیم پایه بازاریابی و فروش شامل تمام اقداماتی است که برای علاقه مند کردن مردم به یک محصول یا خدمات استفاده می شود. مانند: تبلیغات، تاکتیک های ارتباطی، تحقیقات بازار و موارد دیگر.

 

۴P در بازاریابی

۴P های بازاریابی (آمیخته بازاریابی)، عناصر کلیدی هستند که به کسب و کارها کمک می کنند تا یک استراتژی برای تبلیغ محصولات خود بسازند. با در نظر گرفتن ۴P بازاریابی، شرکت ها می توانند جنبه هایی مانند بازار، مخاطبان هدف و رقبای اصلی خود را برای ایجاد یک برنامه بازاریابی موفق در نظر بگیرند.

۴P بازاریابی عبارتند از:

 • محصول: ویژگی های اصلی محصول خود را تعریف کنید، از جمله ویژگی ها و مزایای منحصر به فردی که باعث می شود مخاطبان شما تمایل به خرید آن را داشته باشند.
 • قیمت: قیمتی را تعیین کنید که کیفیت محصول شما را منعکس کند و در عین حال با امکانات مالی مشتری شما همخوانی داشته باشد. قبل از تصمیم گیری نهایی، حتماً در مورد بازار و رقبای خود تحقیق کنید.
 • تبلیغات: یک استراتژی ایجاد کنید و کانال های ارتباطی اصلی و فعالیت هایی را که برای تبلیغ محصولات خود استفاده خواهید کرد، مشخص کنید.
 • مکان: مکان هایی را که برای تولید و فروش محصولات خود نیاز دارید، شناسایی کنید.

مهارت های بازاریابی کدامند؟

به‌عنوان صاحب کسب‌وکار کوچک، احتمالاً به مستقل بودن عادت کرده‌اید و تمایل دارید در همه چیز خوب باشید. بنابراین، طبیعی است که بخواهید مهارت های بازاریابی خود را نیز توسعه دهید. مهارت‌های اساسی که هر صاحب کسب‌وکار کوچک باید به منظور بهبود تلاش‌های بازاریابی خود تسلط داشته باشد، عبارتند از:

 

۱- بازاریابی محتوا

بازاریابی بدون محتوا چیست؟ بازاریابی بدون تولید محتوا معنا ندارد.

دانستن اینکه چگونه پیام های کلیدی خود را به گونه ای ایجاد کنید تا با ایجاد دید مثبتی از سمت بازار هدف شما همسو شود، ضروری است. حتی اگر تیمی از نویسندگان محتوای ماهر دارید، همچنان باید آخرین شیوه های تولید محتوا را درک کرده و با آنها همراه باشید تا کار آنها را ارزیابی کرده و استراتژی های بازاریابی خود را بهینه کنید.

مفاهیم بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا فقط به محتوای رسانه‌های اجتماعی محدود نمی شود، بلکه بخش بسیار بزرگ‌تری از بازاریابی است که شامل هر نوع محتوا، از مقاله های سایت گرفته تا آموزش‌های ویدئویی می‌شود. اساساً به هر شکلی از محتوا که با مخاطبان خود به اشتراک می‌گذارید تا آنها را علاقه مند و مجذوب محصول یا خدماتتان کنید، بازاریابی محتوایی گفته می شود.

موفقیت در بازاریابی محتوا به ثبات، کمیت و کیفیت محتوا بستگی دارد. علاوه بر این، ترکیبی از محتوای عالی و شیوه های بازاریابی هوشمند می تواند عملکرد بازاریابی محتوایی را افزایش دهد.

 

۲- تبلیغات دیجیتال

امروزه بیشتر تبلیغاتی که برای محصولات و خدمات خود انجام می دهید به صورت آنلاین و در رسانه های اجتماعی، وب سایتها و موارد دیگر انجام می شود. پس تبلیغات دیجیتال به عنوان مفاهیم اولیه بازاریابی در عصر حاضر قلمداد می شود.

شما باید از شناسایی پلتفرم های مناسب برای برند خود فراتر رفته و در واقع در مورد شیوه هایی که باعث افزایش دیده شدن کسب و کارتان می شود، یاد بگیرید.

همانطور که احتمالا تاکنون می دانید، هر کانال بازاریابی دارای مجموعه ای از ویژگی های منحصر به فرد است که به موفقیت شما کمک می کند. به عنوان مثال، اگر می خواهید ترافیک وب سایت بیشتری به دست آورید، باید با بهینه سازی موتور جستجو (SEO) آشنا شوید تا بازدیدکنندگان بیشتری را به صفحه کسب و کار خود جذب کنید.

 

۳- بازاریابی فراگیر

برای بازاریابی کسب و کارتان و ایجاد قدرت مناسب در جایگاه خود، باید بدانید که چگونه فرصت های مناسب را پیدا کنید. بازاریابی فراگیر به یافتن وبلاگ ها و وب سایت هایی اشاره دارد که بتوانید محصولات و خدمات خود را در آنها تبلیغ کنید.

اما این تمام ماجرا نیست. شما همچنین باید با وب سایت های معتبر تماس بگیرید و در مورد امکان تبلیغ کسب و کارتان در وب سایت آنها مذاکره کنید. این یک مهارت مهم است زیرا می تواند بازاریابی موتور جستجوی شما را به شدت بهبود بخشد، قدرت شما را تقویت کند و به شما در ایجاد روابط تجاری معنادار کمک کند.

 

۴- مدیریت پروژه

در حین اجرای بازاریابی، چندین پروژه در حال انجام خواهید داشت که باید همزمان روی آنها کار کنید. بنابراین، به عنوان یک صاحب کسب و کار، باید بدانید که چگونه:

 • تیم های بازاریابی خود را مدیریت کنید
 • با ضرب الاجل ها سازگار باشید
 • پروژه های مختلف را هماهنگ کنید
 • بودجه بازاریابی خود را تحت کنترل نگه دارید.

ناگفته نماند که باید سازماندهی شده عمل کرده تا بتوانید از پروژه ای به پروژه دیگر تغییر مکان دهید و برای هر کدام هم زمان مناسبی داشته باشید.

 

۵- دانش فروش

همانطور که قبلا در مورد آن صحبت کردیم، هدف اصلی بازاریابی جذب مشتری و فروش بیشتر محصولات و خدمات شماست. بنابراین، ناگفته نماند که صاحبان مشاغل و بازاریابان باید بدانند که چگونه:

 • فرصت های فروش را شناسایی کنید
 • نیازهای مشتری را درک کنید و راه حل ارائه دهید
 • پیشنهادات و تبلیغات جذاب ایجاد کنید
 • مصرف کنندگان را متقاعد کنید که خرید کنند
 • یک تجربه مثبت برای مشتری ارائه کنید

کانال های بازاریابی دیجیتال

اکنون که مفهوم بازاریابی و مهارت‌هایی را که هر صاحب کسب‌وکار کوچکی باید تسلط داشته باشد را تشریح کردیم، زمان آن رسیده که درک بهتری از بهترین کانال‌های بازاریابی که باید برای رشد کسب‌وکارتان استفاده کنید، داشته باشید. همانطور که گفته شد؛ امروزه ابزارهای دیجیتال جزء مفاهیم اولیه بازاریابی کسب و کار است، پس مدیران باید به مهارتهای مرتبط به آن مجهز شوند.

 

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

آیا می دانستید که ۵۴ درصد از افراد از مرورگرها و رسانه های اجتماعی برای تحقیقات بازار استفاده می کنند؟

امروزه می توانید تقریباً هر کسب و کاری را در رسانه های اجتماعی پیدا کنید. اما هدف نه تنها داشتن یک حساب تجاری بلکه حضور فعال در فضای آنلاین است.

 

چرا این موضوع اینقدر مهم است؟

چیزی که باید به خاطر داشته باشید اینست که رسانه های اجتماعی به شما اجازه می دهند:

 • کسب و کار خود را تبلیغ کنید
 • دیده شدن برند خود را افزایش دهید
 • یک جامعه وفادار از مشتریان بسازید
 • می توانید با مشتریان بالقوه خود تعامل و ارتباط برقرار کرده، نیازها و چالش های آنها را مستقیماً از خودشان دریابید

حساب‌های تجاری فعالی که به طور منظم محتوا پست می‌کنند، شانس بیشتری برای دستیابی به مشتریان بیشتری دارند:

پست‌های بیشتر = قرار گرفتن در معرض دید بیشتر.

برخی از پلتفرم‌های اجتماعی برای سازگاری ارزش ویژه ای قائل هستند، به این معنی که الگوریتم آنها پست‌های شما را تقویت کرده و آنها را به مخاطبان بیشتری نشان می‌دهند، مانند اینستاگرام، یوتیوب و تیک تاک. اگر می‌خواهید کسب‌وکار خود را در رسانه‌های اجتماعی با موفقیت بازاریابی کنید، باید زمان و تلاش خود را صرف ایجاد محتوای ارزشمند برای مخاطبان خود کنید.

 

اینفلوئنسر مارکتینگ

طی چند سال گذشته، پتانسیل این نوع بازاریابی به طور قابل توجهی افزایش یافته است. به نظر می رسد تعداد انگشت شماری از اینفلوئنسرهای تخصصی برای هر حوزه تجاری وجود دارد. حتی اگر اسموتی بفروشید، باز هم می توانید یک مربی تناسب اندام پیدا کنید که آماده حمایت از محصولات تازه و سالم شما باشد.

همکاری با اینفلوئنسرها کاری است که برندها باید به طور منظم انجام دهند.

برخی از دلایل همکاری با اینفلوئنسرها:

 • در معرض دید بودن نام تجاری را افزایش می دهد.
 • باعث افزایش فروش می شود.
 • اعتبار بیشتری را فراهم می کند.

 

بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)

مهم نیست محتوای شما چقدر عالی باشد، بدون سئو نمی توانید قبل از رقبای خود به مخاطبان هدف دسترسی پیدا کنید. در ادامه برخی از روش های اصلی سئو که شما را به مشتریان هدف نزدیک تر می کند، آورده شده:

 • استفاده از کلمات کلیدی مرتبط که با هدف جستجوی مخاطبان شما مطابقت دارند
 • افزودن لینک های داخلی و خارجی به محتوای خود
 • بهبود عملکرد و طراحی وب سایت شما
 • CTA های قابل مشاهده در محتوای شما
 • بهینه سازی تصاویر و URL ها
 • بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی همچنان یک کانال قدرتمند است که می توانید از آن برای ایجاد ترافیک بیشتر وب سایت و افزایش فروش خود استفاده کنید. علاوه بر این، این کانال بازاریابی موثر به برند شما کمک می کند تا در ذهن مشتریانتان باقی مانده و وفاداری مشتری را نیز افزایش دهد.

 

بازاریابی ویدئویی

 ۸۳ درصد از بازاریابان فاش کردند که محتوای ویدیویی به آنها کمک کرده که سرنخ های بیشتری تولید کنند.

ویدئوها نه تنها برای افزایش دسترسی و تعامل عالی هستند، بلکه روش‌های تجاری هوشمندی هستند که برای نسل‌های جدید استفاده می‌شوند. اگرچه تلاش و زمان بیشتری برای ساخت کلیپ‌های ویدیویی نیاز است، اما دلیل خوبی برای کنار گذاشتن کامل بازاریابی ویدیویی نیست، به خصوص زمانی که چنین نتایج عالی ارائه می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: اهمیت ویدئو مارکتینگ

چند ایده ویدیویی وجود دارد که نیازی به تجهیزات حرفه‌ای ندارند و می‌توانید آن‌ها را برای چندین کانال بازاریابی بسازید و دوباره استفاده کنید:

 • به طور زنده (Live) در رسانه های اجتماعی حضور پیدا کرده، سپس فایل ذخیره شده را در کانالهای دیگری همچون آپارات یا YouTube خود منتشر کنید.
 • ویدیوهای محصول بسازید و از آنها در وب سایت، وبلاگ و رسانه های اجتماعی خود استفاده کنید.
 • فیلم آموزشی بگیرید و آن را در تمام کانال های بازاریابی خود به اشتراک بگذارید.
 • وبینارهای آموزشی برگزار کرده و حتی پس از اتمام برنامه، آن را با مخاطبانتان به اشتراک بگذارید.

 

از تبلیغات پولی و پرداخت به ازای کلیک استفاده کنید.

برای دستیابی به موفقیت در بازاریابی، باید بدانید که چگونه روش های ارگانیک و پولی را ترکیب کنید. اگر فقط از یکی از آنها استفاده کنید، به پتانسیل کامل خود نخواهید رسید.

امروزه تبلیغات آنقدر هدفمند شده اند که می توانید بر اساس علایق و سرگرمی ها به افراد دسترسی پیدا کنید. علاوه بر این، تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) به برندها اجازه می دهد تا کسب و کار خود را به مشتریانی که در جستجوی نوع خاصی از محصولات و خدمات هستند، تبلیغ کنند.

بهترین بخش (PPC) اینست که کسب و کارها فقط زمانی پول پرداخت می کنند که مردم روی تبلیغ آنها کلیک کنند، و همچنین می توانند دقیقاً مبلغی را که خرج می کنند و میزان دریافتی خود را مشاهده کنند.

 

بزرگترین مشکل مدیران ایرانی

بزرگترین مشکل مدیران ایرانی اینست که:  فکر می‌کنند می‌دانند مشتریان چه می‌خواهند اما درواقع نمی‌دانند !

 • این مهم یعنی عدم آشنایی به ساختار و عملکرد، در کسب و کارهای کوچک بیشتر مشهود بوده به ‌طوری‌که مدیران شرکت‌های کوچک هرروزه اشتباهات شرکت‌های بزرگ را تکرار می‌کنند، بدون اینکه در مورد این عملکرد اشتباه آگاهی داشته باشند. بیشتر بنگاه‌های کوچک و تا حدودی متوسط ایران حتی درباره بازاریابی فکر نمی‌کنند چه برسد به اجرای آن!
 • آن‌ها اصلاً درباره بازار هدفشان و نیازهای مشتریانشان و همین‌طور مزیت‌هایی که سازمانشان نسبت به رقبا باید دارا باشد فکر نمی‌کنند، مانند اغلب فروشگاه‌های خیابانی، درب بنگاه خود را می‌گشایند به امید معجزه‌ای که هیچ‌وقت اتفاق نخواهد افتاد!

برای رفع مشکلات خود میتوانید از دوره های آموزشی مدیران و سرپرستان مدیرنو استفاده کنید.

چون با مثال‌های عینی آن هرروزه سروکار دارید تنها شمارا به کمی تأمل دعوت می‌کنیم درباره سوپرمارکت محل زندگی‌تان و یا فروشگاه لباس‌های مجلسی که از آن خرید می‌کنید یا کارواشی که در آن خودرو خود را سرویس می‌کنید. تمام موارد یادشده و حتی در بعد کلانِ محصولات تولیدی کشور، تنها به ارائه محصول یا خدمت پرداخته‌اند! هیچ نشانی یا هویتی برای بقای تجارت خود انتخاب نکرده‌اند تا مشتریان آن‌ها را با همان نشان و ویژگی به یاد آورند.

زمانی که محصولات یا خدمات ما هیچ مزیتی ندارند، بیشتر رقابت موجود در بازار بر سر قیمت است. پارامتری که در انتخاب و خرید مصرف کننده در قبال ارزش دریافتی، کمرنگ می‌باشد. زمانی که در اولین جلسات خود، از مدیران سؤال مشترکی را می‌پرسم که “مشتریان شما چه کسانی هستند؟” غالباً پاسخ‌هایشان یکیست: “همه ”

 

درک نیازها و ادراکات مشتری، پایه و اساس بازاریابی و از مفاهیم اولیه بازاریابی است.

 ۱۵ مورد از انواع بازاریابی:

 • شرکت با شرکت (B2B Marketing) : بازاریابی یک شرکت در بین سایر شرکت‌ها
 • شرکت با خریدار (B2C Marketing) : بازاریابی شرکت در بین خریداران/ مصرف‌کنندگان
 • محتوا (Content Marketing) : تولید محتوای مفید برای مخاطبتان
 • دیجیتال (Digital Marketing) : بازاریابی از طریق کانال‌های دیجیتال به‌خصوص اینترنت
 • مستقیم (Direct Marketing) :  اغلب بدون استفاده از تلویزیون، رادیو و یا تبلیغات چاپی
 • پارتیزانی (Guerilla Marketing) : بودجه کم، بازاریابی فشرده
 • درون‌گرا (بازاریابی ربایشی) (Inbound Marketing): جذب خریدارها با محتوا به‌جای تحمیل تبلیغات و یا تماس‌های سرد
 • یکپارچه (Integrated Marketing): هماهنگی و یکپارچه ساختن ابزارهای بازاریابی چندگانه، کانال‌ها و امکانات
 • تعاملی (Interactive Marketing) : ارتباط بین فروشنده‌ها و مشتری‌ها که اغلب آنلاین اتفاق می‌افتد.
 • محلی (Local Marketing) : ترویج و تبلیغات هدفمند برای حمایت از فروشگاه‌هایی که در دنیای واقعی حضور فیزیکی دارند.
 • چند سطحی (Multi-Level Marketing) : بازاریابی از طریق به‌کارگیری دیگران، یا هرکسی که بیشتر بتواند نیروی انسانی بکار گیرد، مثل طرح هرمی
 • عصبی (نورومارکتینگ) (NeuroMarketing) : تقاطع علم شناخت مغز و بازاریابی
 • نیچه (بازاریابی گوشه) (Niche Marketing) : هدف قرار دادن مخاطب‌های بسیار خاص در بخش‌های خاصی از بازار.
 • ویروسی (Viral Marketing) : ورود به یک شبکه اجتماعی جدید برای پخش یک ایده بازاریابی
 • دهان به دهان WOM) Word-Of-Mouth Marketing) : هنگامی‌که مشتری راضی پیام بازاریابی شمارا پخش کند.

 

کلام آخر :

قبل از ورود به مرحله جدیدی از فرآیند بازاریابی کسب و کار، باید بتوانید به این سه سؤال که از مفاهیم اولیه بازاریابی هستند، پاسخ بدهید:

 1. مشتریان از محصولات و خدماتتان چه می‌خواهند؟
 2. آیا جامعه هدفتان را به‌درستی انتخاب نموده‌اید؟
 3. مزیت محصول یا خدمت شما نسبت به رقبا چیست که مصرف کنندگان نتوانند آن را از همکاران تهیه کنند؟

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش بازاریابی و فروش مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد مطالعه:

 

کلیدواژه ها: مفاهیم مدیریت بازاریابی , مفاهیم سه گانه بازاریابی ، مفاهیم پایه بازاریابی ، مفاهیم اولیه بازاریابی . 

بازاریابی پیشرو

در این مقاله به ۵ قانون طلایی که در بازاریابی…

بازاریابی حرفه‌ ای

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به دانستنی‌های جالب از…

بازاریابی و فروش استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۹ نکته مهم…

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ژئومارکتینگ یا…

سلاح پنهان بازاریابی و فروش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه سلاح پنهان…