مفاهیم اولیه بازاریابی و انواع آن

مفاهیم اولیه بازاریابی و انواع آن

در این مقاله از مدیرنو؛ به مفاهیم اولیه بازاریابی و انواع آن می‌پردازیم. در این مقاله سعی بر آنست تا مقوله بازاریابی را از ابتدایی‌ترین مباحث تا حرفه‌ای ترین آن‌ها با جزئیات مرتبط با بازار ایران مطرح نماییم. برخی بازاریابی را با ترویج اشتباه می‌گیرند. ترویج زمانی مؤثر هست که شما یک محصول عالی داشته باشید و بخواهید نسبت به توسعه آن اقدام نمایید و یک مروج خوب، شخصی ست که بتواند یک محصول ضعیف را هم به فروش برساند. اما بازاریابی از سلسله اقداماتی نشأت می‌گیرد که هر بخش آن دارای قوانین خاص خود میباشد.

 

مفاهیم اولیه بازاریابی و انواع آن

بیراه نیست اگر بگوییم مهم‌ترین جزء بازاریابی ، نام تجاری شماست و این نام تجاری از اصالت و قدرت محصولات شما در طول زمان، نیرو و سرچشمه می‌گیرد. ساختن نام تجاری بخش مهمی از بازاریابی میباشد. یک نام تجاری قوی باعث اطمینان بیشتر مشتری شده و درنتیجه باعث بالا رفتن قیمت محصولتان و همچنین تقاضاهای دریافتی‌تان می‌شود.

 

بازاریابی یعنی:

 1. نحوه ارتباط مجموعه شما با مصرف کنندگان. اینکه مردم چه می‌خواهند و سپس تلاش برای ارائه محصول موردنظر با قیمتی که مصرف کنندگان حاضر به پرداخت آن هستند (این قیمت دارای سود قابل قبول کسب و کار شماست).
 2. هدف شما در بازار کدام قشر از مصرف کنندگان‌اند و اینکه چطور به نیازهای آنان پاسخ می‌دهید.
 3. نحوه ارائه محصول یا خدماتی که مصرف کنندگان خواهان آن هستند و این محصول یا خدمات را از جای دیگری نتوانند با چنین شرایطی تهیه کنند.
 4. تبلیغات، قیمت گذاری، ترویج، توزیع و دیگر برنامه‌های مربوط به کار و کسب و همچنین محصولات و خدمات شماست. بدون در نظر گرفتن اینکه می‌خواهید به چه کسانی خدمت رسانی کنید و این‌که چطور برایشان این کار را با محصولاتتان به انجام برسانید، هرگز نمی‌توانید به‌طور مؤثر و مکفی تبلیغ، قیمت گذاری، ترویج و یا توزیع کنید.

 

بزرگترین مشکل مدیران ایرانی

بزرگترین مشکل مدیران ایرانی اینست که:  فکر می‌کنند می‌دانند مشتریان چه می‌خواهند اما درواقع نمی‌دانند !

 • این مهم یعنی عدم آشنایی به ساختار و عملکرد، در کسب و کارهای کوچک بیشتر مشهود بوده به ‌طوری‌که مدیران شرکت‌های کوچک هرروزه اشتباهات شرکت‌های بزرگ را تکرار می‌کنند، بدون اینکه در مورد این عملکرد اشتباه آگاهی داشته باشند. بیشتر بنگاه‌های کوچک و تا حدودی متوسط ایران حتی درباره بازاریابی فکر نمی‌کنند چه برسد به اجرای آن!
 • آن‌ها اصلاً درباره بازار هدفشان و نیازهای مشتریانشان و همین‌طور مزیت‌هایی که سازمانشان نسبت به رقبا باید دارا باشد فکر نمی‌کنند، مانند اغلب فروشگاه‌های خیابانی، درب بنگاه خود را می‌گشایند به امید معجزه‌ای که هیچ‌وقت اتفاق نخواهد افتاد!

چون با مثال‌های عینی آن هرروزه سروکار دارید تنها شمارا به کمی تأمل دعوت می‌کنیم درباره سوپرمارکت محل زندگی‌تان و یا فروشگاه لباس‌های مجلسی که از آن خرید می‌کنید یا کارواشی که در آن خودرو خود را سرویس می‌کنید. تمام موارد یادشده و حتی در بعد کلانِ محصولات تولیدی کشور، تنها به ارائه محصول یا خدمت پرداخته‌اند! هیچ نشانی یا هویتی برای بقای تجارت خود انتخاب نکرده‌اند تا مشتریان آن‌ها را با همان نشان و ویژگی به یاد آورند.

در مقاله ” با ۵ قانون طلایی بازاریابی، پیشرو شوید ” به قوانینی اشاره می‌شود که احتمالاً هیچ‌گاه تغییر نخواهند کرد زیرا آنها به‌سختی در روانشناسی مشتری ریشه کرده  و برای استراتژی‌های کسب و کار، توسعه‌ی محصول و خصوصاً برای رشد، پیامدهایی دارند که می‌توانند مجموعه شمارا در بازاریابی پیشرو نمایند.

زمانی که محصولات یا خدمات ما هیچ مزیتی ندارند، بیشتر رقابت موجود در بازار بر سر قیمت است. پارامتری که در انتخاب و خرید مصرف کننده در قبال ارزش دریافتی، کمرنگ می‌باشد. زمانی که در اولین جلسات خود، از مدیران سؤال مشترکی را می‌پرسم که “مشتریان شما چه کسانی هستند؟” غالباً پاسخ‌هایشان یکیست: “همه ”

 

وقتی به بازاریابی فکر می‌کنید، چه نوع اقدامات، تصمیمات و مسئولیت‌هایی مدنظر شماست؟

در بازاریابی مبحثی به نام  ۴p  (۴ پی) وجود دارد. در این مبحث به عواملی نظیر: محصول، قیمت، مکان و ترویج اشاره‌شده. محصول از مهم‌ترین و مؤثرترین جایگاه در ۴ پی برخوردار است اما ازلحاظ اهمیت کمتر مورد بحث و بررسی قرارگرفته.

اگر محصول شما خوب و مؤثر برای نیاز مشتری نباشد، سه پی دیگر هیچ کمکی به توسعه تجارتتان نخواهد کرد. در اصطلاح، هرچه محصول شما ضعیف‌تر باشد، گزینه‌های دیگر باعث از بین رفتن و ناپدید شدن آن محصول از بازار خواهد شد. بر همین اساس اگر محصول ضعیف باشد، ارائه انبوهی از تبلیغات نه تنها باعث رشد محصول نشده بلکه باعث ترغیب بیشتر افراد از استفاده از محصول شده که این ترغیب خود باعث روشن شدن ضعف محصول و به‌تبع آن از بین رفتن محصول خواهد شد.

در دوران کنونی تجارت، یک بنگاه اقتصادی هم باید به راهبردهای تدوین شدهِ خوب و هم به تاکتیک‌های اجرا شدهِ خوب دقت وافر داشته باشد. بازاریاب‌های حرفه‌ای افراد خلاقی هستند که می‌توانند مسیر تحولات جهانی را با مهارت‌هایشان تغییر دهند. اگر شما یک بازاریاب مشتاق هستید، در مقاله “دانستنی‌های جالب از حرفه بازاریابی“موارد مهم و کاربردی برای شما در مورد بازاریابی حرفه‌ای ارائه خواهیم نمود.

اگر قرار بر اینست که مجموعه خود را در سال جدید از نو احیا کنید، هیچ گزینه‌ای بهتر و مؤثرتر از درک مشتری وجود نخواهد داشت. باید بدانید که یک مشتری چرا از ما می‌خرد و چه ارزشی برای مشتری از اهمیت بالایی برخوردار است. این‌که برداشت ما از خواسته‌های مشتری چیست، اصلاً مهم نیست! باید بدانیم که مشتری دقیقاً در طلب کدام ارزش است؟

 

درک نیازها و ادراکات مشتری، پایه و اساس بازاریابی است.

در زیر به ۱۵ مورد از انواع بازاریابی اشاره می‌نماییم:

 • شرکت با شرکت (B2B Marketing) : بازاریابی یک شرکت در بین سایر شرکت‌ها
 • شرکت با خریدار (B2C Marketing) : بازاریابی شرکت در بین خریداران/ مصرف‌کنندگان
 • محتوا (Content Marketing) : تولید محتوای مفید برای مخاطبتان
 • دیجیتال (Digital Marketing) : بازاریابی از طریق کانال‌های دیجیتال به‌خصوص اینترنت
 • مستقیم (Direct Marketing) : بازاریابی مستقیم مخاطبان، اغلب بدون استفاده از تلویزیون، رادیو و یا تبلیغات چاپی
 • پارتیزانی (Guerilla Marketing) : بودجه کم، بازاریابی فشرده، معمولاً همراه با بازاریابی
 • درون‌گرا (بازاریابی ربایشی) (Inbound Marketing): جذب خریدارها با محتوا به‌جای تحمیل تبلیغات و یا تماس‌های سرد
 • یکپارچه (Integrated Marketing): هماهنگی و یکپارچه ساختن ابزارهای بازاریابی چندگانه، کانال‌ها و امکانات
 • تعاملی (Interactive Marketing) : ارتباط بین فروشنده‌ها و مشتری‌ها که اغلب آنلاین اتفاق می‌افتد.
 • محلی (Local Marketing) : ترویج و تبلیغات هدفمند برای حمایت از فروشگاه‌هایی که در دنیای واقعی حضور فیزیکی دارند.
 • چند سطحی (Multi-Level Marketing) : بازاریابی از طریق به‌کارگیری دیگران، یا هرکسی که بیشتر بتواند نیروی انسانی بکار گیرد، مثل طرح هرمی
 • عصبی (نورومارکتینگ) (NeuroMarketing) : تقاطع علم شناخت/ مغز و بازاریابی
 • نیچه (بازاریابی گوشه) (Niche Marketing) : هدف قرار دادن مخاطب‌های بسیار خاص در بخش‌های خاص از بازار.
 • ویروسی (Viral Marketing) : ورود به یک شبکه اجتماعی جدید برای پخش یک ایده بازاریابی
 • دهان به دهان WOM) Word-Of-Mouth Marketing) : هنگامی‌که مشتری راضی پیام بازاریابی شمارا پخش کند.

 

و نکته پایانی :

قبل از ورود به مرحله جدیدی از فرآیند بازاریابی کسب و کار شما باید بتوانید این سه سؤال را پاسخ بدهید:

 1. مشتریان از محصولات و خدماتتان چه می‌خواهند؟
 2. آیا جامعه هدفتان را به‌درستی انتخاب نموده‌اید؟
 3. مزیت محصول یا خدمت شما نسبت به رقبا چیست که مصرف کنندگان نتوانند آن را از همکاران تهیه کنند؟

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع: مدیرنو +

پیشنهاد مطالعه:

استراتژی مدیریت فروش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به کشف مهم‌ترین استراتژی‌های مدیریت…

بازاریابی پیشرو

در این مقاله به ۵ قانون طلایی که در بازاریابی…

بازاریابی حرفه‌ ای

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به دانستنی‌های جالب از…

بازاریابی و فروش استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۹ نکته مهم…

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ژئومارکتینگ یا…