روش های تبلیغات و بازاریابی برند – ۳

روش های تبلیغات و بازاریابی برند – 3 کانال های ارتباطی در ساخت برند 3

در قسمت سوم از مقاله روش های تبلیغات و بازاریابی برند از مدیرنو؛ به ادامه کانال‌های ارتباطی در ساخت برند می‌پردازیم. تاکنون در کتاب‌های جامع صنعت و تجارت تبلیغی داشته‌اید؟ تاکنون به‌طور مستقیم کارت پستالی را برای یک آدرس پستی فرستاده‌اید؟ تاکنون تماسی رسمی گرفته‌اید؟

تبریک، شما از کانال‌های ارتباطی در فرایند ساخت برند استفاده کرده‌اید. کانال‌های ارتباطی فرایند ساخت برند، پیش‌فرض یک برند فردی هستند. این‌ها مسیرهایی هستند برای ارتباطات بازاریابی که از آن‌ها بهره می‌برید تا برند خودرا به‌سوی مخاطبان هدایت کنید و آن‌ها را به مشتری ایده آل تبدیل نمایید.

 

روش های تبلیغات و بازاریابی برند

در قسمت اول و دوم، ۵ کانال را بررسی کردیم. در اینجا به ادامه‌ی آن می‌پردازیم.

 

کانال ۶- بازاریابی برند با اینترنت

 • فراگیر.
 • مزایا: این کانال هرکسی را هدف قرار می‌دهد. شیوه‌ای ثابت را پیش روی شما می‌گذارد تا اطلاعات را به مشتریان خود منتقل کنید و با هزینه‌ای کم با مخاطبان بسیار خود ارتباط برقرار نمایید. به شما کمک می‌کند برند خودرا به‌عنوان یک نخبه‌ی فناوری و یک فرد خلاق معرفی نمایید.
 • معایب: ایجاد یک سایت مجلل پرهزینه است.

باید سایت فوق‌العاده‌ای داشته باشید. صبرکنید، خیلی ساده می‌گویم که این مسئله اجباریست. اگر حضور آنلاین قدرتمندی ندارید، کسب و کار خودرا در مسیری طولانی، لنگان‌لنگان با خود می‌کشانید. سایتی که استفاده از آن راحت، و اطلاعات و قابلیت‌های بسیاری در آن باشد، شرایطی را فراهم می‌آورد تا همراه با اطلاعات خود به‌صورت ۲۴ ساعته، مرکزی را برای فرایند ساخت برند داشته باشید و بدین ترتیب، مخاطبان شما می‌توانند در هر زمان بدان دسترسی پیدا کنند.

روش های تبلیغات و بازاریابی برند کانال های ارتباطی در ساخت برند

سایت خوب، کارمندی کارآمد است.

می‌توانید فعالیت کاربران را کنترل کنید، مقاله‌هایی منتشر نمایید، منابع کاربردی را به اشتراک بگذارید، اطلاعات تماس آن‌ها را بگیرید، اطلاعات شخصی مشتریان را در محدوده‌ای که با کلمه‌ی عبور محافظت‌شده، قرار دهید و از منزل، برند فردی‌تان را با قرار دادن اشکال گرافیکی و کپی کردن مطالب هدایت نمایید. اگر درست پیش بروید، وب سایت شما ابزاری قدرتمند خواهد شد تا با مخاطبان، رسانه و افراد بانفوذی که در حرفه‌ی شما هستند، برند خودرا ایجاد نمایید.

اما این کانال ارتباطی چیزی بیش از یک وب سایت است. اگر استراتژی اینترنتی خوب و قدرتمند (و یک شرکت بازاریابی اینترنتی، به‌عنوان یک همکار استراتژیک) داشته باشید.

این کانال ارتباطی می‌تواند شامل فرستادن منظم ایمیل‌های مستقیم به فهرست مخاطبان، نوشتن مطالبی در وبلاگ خودتان (یا کسی که به‌جای شما بنویسد)، فرستادن هفتگی یا ماهیانه‌ی یک خبرنامه‌ی الکترونیکی که مخاطبان شما بتوانند از مطالب آن استفاده کنند، فرستادن یک پیغام یادآوری قرار ملاقات به گوشی تلفن همراه مشتریان، و حتی تهیه‌ی فایل صوتی پادکست خودتان که شبکه‌ی رادیوی شخصی شما، محسوب می‌شود، باشد. پتانسیل اینترنت عملاً نامحدود است؛ اینترنت می‌تواند ابزار حیرت‌انگیزی برای ارتقای شرکت شما باشد.

تنها جنبه‌ی منفی استفاده از وب سایت اینست که هرکسی می‌تواند با شما تماس بگیرد و درباره‌ی خدمات شما پرسش‌هایی از شما بپرسد. از طرفی، می‌توانید با طراحی زیبا و نوشتن مطالبی در وب سایت خودتان، مخاطبانی را که پرسش‌های بسیاری دارند، مشغول کنید و کاری سازید تنها کسانی با شما تماس بگیرند که می‌خواهید.

 

نکاتی وجود دارند که به اثربخشی اینترنت برای شما می‌انجامند:

 • در آن سرمایه گذاری کنید. اینترنت باید کسر بزرگی از بودجه‌ی شمارا برای فرایند ساخت برند فردی شامل شود. در بدترین حالت باید یک وب سایت خوب داشته باشید.
 • از یک متخصص طراحی و برنامه نویسی وب سایت یا یک شرکت بازاریابی اینترنتی با امکانات کامل بهره بگیرید تا به شما در استراتژی ایجاد سایت، برنامه نویسی، نرم افزار، طراحی و نگهداری از آن کمک کند و بتوانید از طریق موتورهای جستجو، ایمیل و چیزهای دیگر دیده شوید. پسرعمو/خاله یا فرزند نوجوان بهترین دوست دوران تحصیل خود را برای طراحی وب سایت خودبه خدمت نگیرید.
 • در هر برنامه‌ی بازاریابی، از تبلیغات گرفته تا بروشور و کارت شرکت، سایت خود را معرفی نمایید. وب سایت شما باید همه‌جا باشد.
 • اطلاعات سایت را به‌روز نگه‌دارید. مقاله‌ها و دیدگاه‌های جدید در وبلاگ، لینک‌های جدید به اخبار مرتبط و نظرات مشتریان، همه و همه شیوه‌های خوبی هستند تا وب سایت را جالب و دل‌چسب نگه‌دارید.
 • حواستان باشد سیاست‌نامه‌ی حریم شخصی را در سایت قرار دهید. بدین ترتیب وقتی کاربران می‌خواهند اطلاعات تماسشان را به شما بدهند، احساس راحتی بیشتری خواهند داشت.
 • تحت تأثیر ابزارهای طراحی مانند فلش یا ویدئوهای کوئیک تایم قرار نگیرید. مطمئن آن‌ها می‌توانند سرگرم‌کننده باشند، اما طراحی محکم، نوشتار قوی و استفاده‌ی راحت مهم‌تر هستند.

روش های تبلیغات و بازاریابی برند کانال های ارتباطی در ساخت برند

کانال ۷- بازاریابی برند با شبکه سازی

 • خاص.
 • مزایا: این موقعیت را در همایش‌های خیریه یا گروه‌های شبکه سازی برای شما به وجود می‌آورد تا به گونه‌ای مؤثر روابط جدیدی را با “افراد کلیدی و بانفوذ” شکل دهید؛ یک موقعیت بسیار شخصی و فوق‌العاده برای اینکه مواردی را بگویید و توضیح دهید که چه چیزی شمارا متفاوت از دیگران می‌سازد.
 • معایب: زمان‌بر بودن. شاید برای افراد خجالتی و کسانی که می‌خواهند سریع و صریح بفروشند، سخت باشد. معمولاً زمان می‌برد تا معامله‌ای شکل گیرد.

مطمئناً تابه‌حال شبکه‌ای را ایجاد کرده‌اید. اگر به یک کنفرانس تخصصی، یک مزایده‌ی خیریه یا یک سمپوزیوم رفته باشید که در آن همکاران شما معرفی‌شده‌اند، تجربه‌ی شبکه سازی داشته‌اید.

شبکه سازی برقراری تماس با همکاران و افراد بانفوذ در حرفه‌ی شماست که بیشتر در گردهمایی‌های عمومی و هم‌اندیشی های حرفه‌ای مانند کنفرانس‌هایی در سالن‌های تجاری اتفاق می‌افتد. هدف اینست که دیگران را با خودتان آشناکنید تا از این فضا جهت ایجاد روابط سازنده بهره ببرید و محصولات تبلیغاتی‌ای را که معمولاً بروشور شخصی شما هستند، تهیه کرده و به دیگران بدهید تا پیش آن‌ها بماند.

شبکه سازی در دو نوع موقعیت اتفاق می‌افتد: محیط‌های رسمی ازجمله کنفرانس‌ها، همایش‌ها، گروه‌های شبکه سازی و گردهمایی‌های خیریه؛ و دوم، محیط‌های غیر رسمی مانند مهمانی‌ها، رویدادهای ورزشی و گالری‌های هنری.

 

هدف اصلی شبکه سازی در بازاریابی برند

اینست که کاری کند مردم شمارا بشناسند، با نام شما و آنچه انجام می‌دهید آشنا شوند و درنهایت، شمارا دوست داشته باشند و به شما اعتماد کنند. همان‌طور که می‌دانیم، مردم با افرادی که دوستشان دارند، کار می‌کنند. بنابراین شبکه سازی می‌تواند منبع درآمد بزرگی باشد.
شبکه سازی اینست که روابطی ایجادکنید تا به آهستگی معامله ساز شوند.
شبکه سازی خاص هست و به همین دلیل باعث می‌شود روابط شما تنها با کسانی محکم شود که احساس می‌کنید می‌توانند شمارا برای رسیدن به موفقیت کمک کنند. از طرفی، ابزار قدرتمندی است تا تجارتتان را در بلند مدت ارتقا دهید.

چه زمانی شبه سازی با شکست مواجه خواهدشد؟

با توجه به این مسائل، نباید شبکه سازی را با این هدف انجام دهید که به‌سرعت معامله‌ای را صورت دهید که تقریباً همیشه با شکست مواجه خواهید شد. مردم نمی‌خواهند به‌عنوان منبع درآمد کسب و کار شما با آنان برخورد شود. بهترین شبکه سازی و درنتیجه‌ی آن، بهترین روابط تجاری، درنهایت به منفعت و اعتمادی دو طرفه منتهی خواهد شد. این کار زمان می‌برد.

شبکه سازی خوب مهارتیست که هرکسی ندارد. اگر با این موضوع راحت نیستید که با صراحت صحبت کنید یا اگر کاملاً خجالتی هستید، شاید دوست داشته باشید دست‌کم به همایش‌های شبکه سازی رسمی روی بیاورید.

 

در اینجا به چندین گام می‌پردازیم که می‌توانید بردارید تا شبکه سازی  برای بازاریابی برند خودتان را اثربخش سازید:

 • در سازمان‌های حرفه‌ای عضو شوید تا کسانی در رده‌های مختلف را ملاقات نمایید. به‌طور مستمر پیگیر شوید تا به ملاقات افراد مختلف بروید.
 • همیشه بسته‌های حاوی اطلاعات باکیفیت عالی همراه داشته باشید تا در هر زمان که لازم بود، آن را به دیگران بدهید. پیشنهاد می‌کنم این بسته شامل چند نسخه از بروشور شخصی شما (نه کارت شرکت) باشد.
 • همیشه کارت یا چیز دیگری را از کسی که با او ملاقات می‌کنید، بگیرید و آن اطلاعات را ظرف ۲۴ ساعت، در بانک اطلاعاتی یا دفترچه‌ی آدرس وارد نمایید.
 • از فروش بپرهیزید. با اتفاقات اجتماعی آن‌طور که هستند، برخوردکنید، این‌ها موقعیت‌هایی هستند تا دوستان جدیدی به‌دست آورید و گفتگویی را آغازکنید. هرکسی می‌داند که تجارت، موضوعی اصلی است، نباید این نکته را فراموش کنید.
 • برنامه‌ای برای پیگیری داشته باشید و با کسانی که شاید در آینده مخاطب یا منبع ارجاع خوبی باشند و با آن‌ها ملاقات کنید، تماس بگیرید. اگر هیچ برنامه‌ی دیگری ندارید، مطمئن شوید وب سایت قدرتمندی دارید و می‌توانید به آنان معرفی نمائید.
 • خوش بگذرانید. ملاقات دیگران باید موقعیت مناسبی را برای شما فراهم کند، نه شرایطی که در آن تحت‌فشار باشید.

 

ادامه دارد…

منبع: کتاب برند خودت باش

ترجمه و ارائه: مدیرنو +

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با مدیریت کسب و کار به صفحه مشاوره کسب و کار مدیرنو مراجعه فرمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد مطالعه:

 

استراتژی مدیریت فروش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به کشف مهم‌ترین استراتژی‌های مدیریت…

بازاریابی پیشرو

در این مقاله به ۵ قانون طلایی که در بازاریابی…

بازاریابی حرفه‌ ای

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به دانستنی‌های جالب از…

بازاریابی و فروش استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۹ نکته مهم…

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ژئومارکتینگ یا…