چرخه عمر محصول چه مراحلی دارد؟

مراحل فروش در چرخه عمر محصول و چرخه عمر محصول چه مراحلی دارد؟

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه چرخه عمر محصول چه مراحلی دارد می‌پردازیم. چرخه عمر محصول را می‌تواند به چند مرحله تقسیم کرد: مرحله معرفی، مرحله رشد، مرحله بلوغ و مرحله پایانی. چرخه عمر محصول می‌تواند بسیار کوتاه مانند اسباب بازی‌های مخصوص کریسمس و یا خیلی طولانی مثل ساعت و یا ماشین باشد. سازمان‌ها تمام مدت درحال‌توسعه محصولات و خدمات خود هستند، اما تنها درصد کمی از این محصولات و خدمات به بازار راه پیدا می‌کنند.

 

مراحل چرخه عمر محصول

مرحله معرفی محصول

معرفی یک محصول زمانی منجر به فروش خواهد شد که مردم از وجود آن آگاه شوند. مصرف کننده‌ها از طریق تبلیغاتی که سازمان‌ها برای معرفی محصول انجام می‌دهند، با محصول آشنا می‌شوند. هزاران راه برای تبلیغات و آگاه سازی مشتریان وجود دارد و تبلیغات معمولاً پرهزینه‌ترین مرحله برای آگاه سازی سریع جامعه از محصول یا خدمت جدید می‌باشد.

هزینه‌های اضافی مانند بسته بندی و توزیع نیز اضافه خواهد شد. در مرحله معرفی محصول، فروش پایین می‌باشد و هزینه‌های مقدماتی به میزان قابل توجهی از سود حاصل از فروش بیشتر می‌باشد. در مرحله معرفی تمرکز سازمان بر روی آگاه سازی مشتریان از حضور محصول و خدمات جدید در بازار و فراهم آوری بستر مناسب برای افزایش تقاضا در آینده می‌باشد.

 

مرحله رشد محصول

مرحله رشد در چرخه عمر محصول، یک دوره رشد سریع درآمدزا می‌باشد. با افزایش آگاهی مشتریان از محصول یا خدمات جدید، احتمال خرید مشتری و درنتیجه افزایش فروش محصول بیشتر خواهد شد. موفقیت محصول یا خدمت در یک منطقه میتواند باعث معرفی محصول به سایر مناطق شود. که افزایش فروش می‌تواند باعث افزایش تقاضا و درنهایت منجر به فروش بیشتر شود. در این مرحله احتمال حضور و معرفی محصولات رقابتی توسط دیگر شرکت‌ها وجود دارد. این موضوع میتواند منجر به رقابت قیمتی، هزینه‌های اضافی در تبلیغات و … برای حفظ تقاضا شود که هزینه‌های رقابتی هستند.

 

مرحله بلوغ محصول

محصولات در مرحله بلوغ در سودآورترین حالت خود هستند. فروش محصولات در مقایسه با مرحله رشد کندتر صورت می‌گیرد. اما ادامه‌دار است تا محصول تبدیل به رهبر بازار شود. ادامه دادن تبلیغات در این مرحله باعث افزایش مشتریان شده اما به‌طورمعمول هزینه تبلیغات در این مرحله کمتر از هزینه‌ی تبلیغات برای محصول جدید می‌باشد.

به‌عنوان‌مثال شرکت‌های موفق مثل کوکاکولا هزینه تبلیغات را صرف محصولات به بلوغ رسیده خود کرده تا نام تجاری خود را در بازار و در بین مردم تقویت کنند. درحالی‌که رقابت با سایر شرکت‌ها و فروش ممکن است منجر به کاهش سهم بازار و درنتیجه کاهش سود شود.

در مرحله بلوغ، تمرکز شرکت برای حفظ سهم بازار و طولانی‌تر کردن چرخه‌ی عمر محصول تا حد ممکن می‌باشد. بسیاری از سازمان‌ها در این امر موفق عمل کرده‌اند.

 

مرحله پایانی؛ مرحله فروش در چرخه عمر محصول

در این مرحله فروش محصول به دلایل مختلف کاهش می‌یابد. بعضی از این عمده دلایل می‌تواند اشباع شدن بازار و یا منسوخ شدن محصول باشد. در این مرحله سازمان راه‌های مختلفی پیش روی خود دارد. میتواند محصول را به‌طور کامل از بازار خارج کند. با کاهش تبلیغات و بازاریابی سود حاصل از فروش کم را کاهش دهند. یا هزینه‌های تولید محصول را کاهش داده و زمان بیشتری نسبت به رقبا برای خروج و تولید محصول رقابتی داشته باشند.

هدف نهایی از شناسایی درست چرخه عمر محصولات، مدیریت درست زنجیره تأمین در هر مرحله می‌باشد. حاصل اطمینان از اینکه مشتریان در زمان مناسب آنچه را که می‌خواهند داشته باشند و این کار با صرف کمترین هزینه صورت گیرد. درک درست چرخه عمر محصولات و مدیریت هوشمندانه آن به سازمان‌ها جهت رسیدن به اهداف آنها کمک فراوانی می‌کند.

منبع: مدیرنو +

استراتژی مدیریت فروش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به کشف مهم‌ترین استراتژی‌های مدیریت…

بازاریابی پیشرو

در این مقاله به ۵ قانون طلایی که در بازاریابی…

بازاریابی حرفه‌ ای

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به دانستنی‌های جالب از…

بازاریابی و فروش استارتاپ ها

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۹ نکته مهم…

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ژئومارکتینگ یا…