مشاوره مدیریت

مجموعه مشاوره مدیریت مدیران نواندیش به مدیریت علی معبودی وظایفی همچون ارتقاء هم افزایی، بهبود سطح تعالی سازمان، افزایش توان رقابت پذیری بین المللی و نهادینه سازی روشهای نوین مدیریت را در سطح گروه بر عهده دارد.

میخواهید بدانید مشاوره مدیریت چیست؟

رشد و پیشرفت کسب‌وکارها و ایجاد شرکت‌های بزرگ در دنیا، باعث شد تا در کنار آنها به مرور خدمات مشاوره مدیریت نیز شکل بگیرد تا با ارائه مشاوره‌های تخصصی به پیشرفت بیشتر آنها کمک کنند. شرکت خدمات مشاوره مدیریت مکینزی یکی از بزرگترین شرکت‌های مشاوره دنیا محسوب می‌شود که قریب به 100 سال قبل تاسیس شده است.

دریافت اطلاعات بیشتر

البته اولین شرکتی که در دنیا پا به این عرصه گذاشت، شرکت آرتور دی لیتل بود. در حال حاضر شرکت‌ها و موسسات زیادی با الگوگیری از این شرکت‌ها تاسیس شده و در حال حاضر مشغول فعالیت هستند.

اما در جواب سوال «مشاوره مدیریت چیست؟» باید گفت که خدمات مشاوره مدیریت (management consultant) مجموعه اقداماتی است که براساس آن پیشنهادهای کاربردی و عملیاتی جهت بالا بردن بهره‌وری کسب‌وکار در زمینه‌های مختلف ارائه و در بسیاری از مواقع اجرا می‌شود. دریافت اطلاعات بیشتر

این خدمات در نهایت منجر به افزایش سودآوری سازمان، کاهش هزینه‌ها، بهبود فرایندها یا مجموعی از این اهداف می‌شود. مشاوران مدیریت معمولا با نظر مدیران ارشد کسب‌وکار ورود پیدا می‌کنند و معمولا دارای اختیارات بالا هستند.

آنها در حکم پزشک کسب‌وکار هستند. بنابراین بعد از بررسی و معاینه بخش‌های مختلف، نسخه‌های دارویی یا جراحی خود را برای کسب‌وکار اعمال می‌کنند. در بسیاری از مواقع یک مشاور مدیریت علاوه بر ارائه پیشنهادات کاربردی، خود اقدام به انجام آن پیشنهادات می‌کند.

این اقدام معمولا به صورت تیمی اجرا شده و از جانب یک شرکت خدمات مشاوره مدیریت صورت می‌گیرد که هر کدام از اعضای تیم وظیفه خاصی را بر عهده می‌گیرند.

تیم مشاوره مدیریت

تیم مشاوره مدیریت در زمینه‌های مختلفی می‌توانند به کسب‌وکار شما کمک کنند و صرفا به یک یا چند حوزه خاص محدود نمی‌شود. اما معمولا اهداف آنها از این اقدامات مشترک است. معمولا اقدامات آنها اصلاح و بهبود فرایندهای انجام کار است.

در بسیاری از مواقع سازمان‌ها از خدمات یک شرکت مشاوره مدیریت جهت حل چالش‌ها و مسائل پیچیده خود استفاده می‌کنند. مسائلی که حل آنها تنها از طریق یک تیم باتجربه و حرفه‌ای حل می‌شود.

دریافت اطلاعات بیشتر

 

مشاوره مدیریت و سیستم سازی کسب و کار رو سازمان و شغلی

مشاور مدیریت کیست و چه تخصصی دارد؟

یک مشاور مدیریت باید ابتدا مجموعه‌ای از مهارت‌های عمومی در حوزه کسب‌‌وکار را یاد بگیرد و سپس در یک یا دو حوزه مشخص، متخصص شود. افراد زیادی می‌توانند این ادعا را داشته باشند که یک مشاور مدیریت حرفه‌ای هستند. اما مشاوران حرفه‌ای باید از برخی ویژگی‌ها برخوردار باشند که از جمله آنها می‌توان موارد زیر را نام برد:

تحصیلات مرتبط: معمولا اکثر مشاوران مدیریت در یکی از رشته‌های مربوط به کسب‌وکار مانند مدیریت بازرگانی، مدیریت عمومی، mba یا موارد دیگر تحصیل کرده‌اند. البته صرف داشتن یا نداشتن مدرک تحصیلی مرتبط نمی‌تواند از افراد مشاور کسب‌وکار حرفه‌ای بسازد. اما داشتن تحصیلات مرتبط می‌تواند یک نکته مثبت تلقی شود.
تجربه و سابقه فعالیت مرتبط: یک مشاور مدیریت حرفه‌ای خود باید چندین سال در زمینه‌های مختلف کسب‌وکار مشغول به فعالیت بوده باشد تا بتواند به دیگران مشاوره بدهد. چرا که افراد بدون تجربه کردن یک فعالیت یا یک موضوع، نمی‌توانند مشاورانی حرفه‌ای در آن حوزه باشند.

سابقه فعالیت مشاوره: یک مشاور مدیریت باید ابتدا در کنار تیم‌های مشاوره کسب‌وکار چندین سال فعالیت کند تا چم و خم کار را بشناسد. چنین فردی با انواع و اقسام کسب‌وکارها و شرکت‌های مختلف همکاری داشته و پروژه‌های مختلفی را به سرانجام رسانده است. در نتیجه بهتر می‌تواند به دیگران مشاوره بدهد.

گواهینامه‌های مرتبط: در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته مشاوران مدیریت در دوره‌ها و کارگاه‌های حرفه‌ای شرکت و کسب تجربه می‌کنند. به عنوان مثال، گواهینامه cmc یکی از گواهینامه‌های بین‌المللی مربوط به خدمات مشاوره مدیریت است. که اعتبار بسیار بالایی دارد. البته داشتن اینگونه گواهینامه‌ها برای فعالیت در این حوزه نه جزء شروط لازم بلکه یکی از شروط کافی است.

درباره ما

 

حوزه‌های مشاوره مدیریت به چه صورت است؟

برای بسیاری از افراد جای سوال است که حوزه‌های مشاوره مدیریت در چه زمینه‌هایی بوده و مشاوران مدیریت در چه حوزه‌هایی می‌توانند به آنها خدمات ارائه دهند. یک شرکت مشاوره مدیریت در بسیاری از حوزه‌های می‌تواند مشاوره‌های تخصصی ارائه دهد از جمله:

حوزه منابع انسانی:

شامل طراحی سیستم حقوق و دستمزد، جذب و استخدام، برگزاری و طراحی دوره آموزشی، اجرای برنامه‌های تحول، ایجاد سیستم پادش و انگیزش

بازاریابی و فروش:

این حوزه یکی از اصلی‌ترین حوزه‌های مشاوره مدیریت است که هدف آن افزایش فروش، بهبود فرایندهای فروش، آموزش کارکنان فروش و تنوع روش‌های بازاربایی است.

طراحی ساختار:

ایجاد و طراحی ساختار یکی از فعالیت‌های تخصصی است که معمولا مشاوران با سابقه از انجام آن برمی‌آیند.

بهبود فرایندها:

بهبود فرایندهای انجام کار یکی دیگر از حوزه‌های مشاوره مدیریت بوده که انجام آن نقش زیادی در کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری دارد.

مسائل مالی و حسابداری:

بهبود فرایندهای حسابداری کمک شایانی به کاهش هزینه‌ها می‌کند. انجام این کار با استفاده از خدمات مشاوره مدیریت امکان‌پذیر است.

طراحی و ایجاد سیستم‌های اطلاعاتی:

طراحی و ایجاد یک سیستم اطلاعاتی یکپارچه و به کار بردن نرم‌افزاهای مرتبط، یکی دیگر از حوزه‌های فعالیت مشاوران این حوزه است.

پیاده‌سازی سیستم crm:

طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های ارتباط با مشتری نیاز به تجربه بالایی داشته که مشاوران مدیریت از عهده انجام آن برمی‌آیند.
حوزه‌های مشاوره مدیریت صرفا به چند حوزه فوق محدود نمی‌شود و بسته به اینکه مشکلات و چالش‌های شما در چه زمینه‌هایی باشد، معمولا می‌توانند به کسب‌وکارتان کمک کنند.

بهترین در لیست شرکت های مشاوره کسب و کار در ایران تهران و اصفهان و کرمان در میدون رقابت

مشاوره مدیریت در ایران؛ گفتگو با علی معبودی مشاور مدیریت

مشاوره سازمانی یا مشاوره مدیریت می‌تواند شغل بسیاری از افراد فارغ‌التحصیل در رشته مدیریت، مهندسی صنایع یا سایر رشته‌ها باشد. اما رسیدن به این شغل قطعا نیازمند دانستن چم‌و‌خم‌های کاری فراوان است.

چرا که صدها شرکت و فرد در ایران وجود دارند که ادعای مشاوره سازمانی دارند. ضمن آنکه آمار فارغ‌التحصیلان این حوزه نیز از کمیت بالایی برخوردار است. بنابراین تعداد رقبا در این عرصه زیاد است.

دریافت اطلاعات بیشتر

تعرفه خدمات مشاوره مدیریت

تعرفه خدمات مشاوره مدیریت بسته به نوع پروژه متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. همکاران واحد مشاوره به صورت رایگان پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

 

گروه مشاوره مدیریت

چرا انتخاب گروه مشاوران مدیریت مدیران نواندیش، می تواند یک انتخاب جدی برای مدیران باشد؟

به این دلیل که تمرکز ما صرفاً بر روی حل مسائل خاص و پیچیده حال حاضر مدیریتی شما است. برای اینکه ما بتوانیم، مسئله های سازمان های امروز را در عمل، حل کنیم، می بایست کوله باری از دانش، خرد، تجربه و اقدام عملی را داشته باشیم. این مهم میسر نیست مگر اینکه با توجه به گستره عظیم دانش در حوزه مشاوره مدیریت، ما از دانش و چند دهه تجارب عملی همه متخصصان خود در رشته های مختلف مشاوره مدیریت، بهره بگیریم.

 

بهترین مشاوره مدیریت

مشاوره مدیریت بر روی حل مسائل مدیریتی سازمان، برای رسیدن به عملکردی بالاتر و همچنین تحقق اهداف استراتژیک آن تمرکز دارد. مشاور مدیریت، برای حل مسائل پیچیده مدیریتی، گرفتن مهمترین تصمیمات، ایجاد ارزش، به حداکثر رساندن بهره وری و رشد، و همچنین بهبود عملکرد کسب و کار و ثبات و پایداری کسب و کار، به سازمان ها، کمک می کند. مشاوران مدیریت از دانش و مهارت های تخصصی خود برای ارائه مشاوره و انتقال تجربه عینی استفاده می کنند تا به سازمان ها کمک کنند که مهارت های مدیریتی خود را، که یا فاقد آن هستند و یا در آن ها به بلوغ لازم و کافی نرسیده اند، توسعه دهند.

مشاور مدیریت خبره، می بایست در مرحله نخست، به مسائل و چالش هایی که مدیریت و یا مدیران سازمان با آن روبرو هستند، توجه داشته باشد. سپس با بررسی ارکان اساسی، و همچنین زوایای پیدا و پنهان کسب و کار، فرایند عارضه یابی را اجرا کرده و به ارائه راه حل بپردازد.

 

یک سازمان قدرتمند در حوزه مشاوره مدیریت می بایست بتواند به مسائل و چالش های سازمان ها در هر یک از حوزه های زیر بپردازد:

 • مدیریت استراتژیک
 • مدیریت منابع انسانی
 • طراحی ساختار سازمان
 • توانمندسازی کارکنان و مدیریت ارزیابی عملکرد
 • طراحی و پیاده سازی سیستم جبران خدمت
 • تجزیه و تحلیل شغل، شرح شغل، شایستگی و شرایط احراز
 • فرایند جذب و استخدام
 • مدیریت تجربه مشتری
 • مدیریت بازاریابی و برند
 • مدیریت فرایندها
 • مدیریت دانش
 • مدیریت مالی
 • مدیریت فناوری ارتباطات و اطلاعات
 • مدیریت پروژه
 • مدیریت کیفیت
 • ارزیابی و مدیریت عملکرد

مسئولیت های که می بایست از یک شرکت مشاور مدیریت انتظار داشت:

 • فهم و درک درست مسئله ای که سازمان با آن روبروست
 • تحقیق و درک درست از عملکرد فعلی کسب و کار
 • تجزیه و تحلیل روش های رهبری و مدیریت در سازمان
 • مصاحبه و گفتگو با کارکنان، تیم های مدیریت (مدیرعامل و سایر مدیران ارشد و میانی)، سهامداران و اعضاء هیئت مدیره
 • ایجاد گروه تمرکز (Focus Group) با هدف شناسایی و تجزیه و تحلیل مسائل سازمان
 • ارائه راه حل های پیشنهادی برای رفع مشکل سازمان
 • همراهی در اجرا و پیاده سازی راه حل های ارائه شده
 • اطمینان از اینکه سازمان، درک دقیق و جامعی از راه حل ارائه شده پیدا کرده و با آن تطبیق یافته
 • تسهیل یادگیری مشتری و یا آموزش دادن به مشتریان به منظور رویارویی با مشکلات مشابه
 • حفظ ارتباط مستمر و دائم با مشتریان جهت اطمینان از بهبود عملکرد سازمان

دریافت اطلاعات بیشتر

بهترین و برترین شرکت‌های خدمات مشاوره مدیریت جهان در سال ۲۰۱۹

هزاران شرکت مشاوره مدیریت در سراسر جهان وجود دارند که به صنایع گوناگون خدمت و مشاوره می­دهند، اما تنها تعداد انگشت شماری از آنها می‌توانند ادعا کنند که در کسب ‌و کار خود، بهترین هستند. در مقاله ای که در ادامه می آید، سعی شده است در حوزه های درآمد، پرستیژ، رشد و رضایتمندی کارمندان، فهرست ۱۰ شرکت برتر مشاوره در هر بخش ارائه گردد:

۱. درآمد

هنگامی که کسب ‌و کارهای برتر را در هر صنعتی بررسی می‌کنیم، مهمترین ویژگی درآمد است.

جالب است که هیچ نهادی را پیدا نمی‌کنید که درآمد مشاوره را در صنایع و کشورهای مختلف پیگیری کرده باشد و در هیچ فهرستی از مجله ۵۰۰Fortune، شرکت های مشاوره بر اساس درآمد رتبه بندی نشده اند. از این رو، اطلاعات ۱۰ شرکت برتر مشاوره مدیریت بر مبنای درآمد به سختی گردآوری شده است. باید دقت نمود هدف، سنجش درآمد واقعی حاصل از خدمات مشاوره ای است و نه درآمد شرکت های مشاوره ای از کل خدماتی که ارائه نموده اند، بنابراین تهیه فهرست ۱۰ شرکت برتر مشاوره مدیریت بر مبنای درآمد بسیار دشوار است، همچنین لازم به ذکر است که از فهرست کنونی نیز نباید انتظار دقت ۱۰۰ درصدی داشت.

برای گردآوری اطلاعات، گروه محققان مجبور بودند گزارش‌های سالانه، برآوردهای خصوصی و منابع متعددی را مطالعه کنند تا درآمد مشاوره یک شرکت را تخمین بزنند و سایر موضوعات مانند خدمات حسابداری، زیرساخت‌های تکنولوژی، خدمات ابری و … را از درآمد مشاوره خارج کنند.

 

رتبه شرکت درآمد

 1. مشاوره اکسنچر (Accenture Consulting) ۰۰۰/۰۰۰/۳۱۰/۱۷ $
 2. کاپژمینی (Capgemini Consulting) ۰۰۰/۰۰۰/۴۶۰/۱۵ $
 3. خدمات مشاوره تاتا (Tata Consultancy Services) ۰۰۰/۰۰۰/۹۳۰/۱۴ $
 4. کوگنیزانت (Cognizant Technology Solutions) ۰۰۰/۰۰۰/۸۱۰/۱۴ $
 5.  دیلویت (Deloitte Consulting) ۰۰۰/۰۰۰/۳۵۰/۱۳ $
 6. پرایس واتر هاووس کوپرز(PricewaterhouseCoopers Advisory) ۰۰۰/۰۰۰/۲۵۳/۱۲ $
 7. سیسکو سیستمز (Cisco Systems Consulting) ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۱۲ $
 8. ارنست اند یانگ (Ernst & Young Advisory) ۰۰۰/۰۰۰/۶۰۰/۱۱ $
 9. اینفوسیس (Infosys Consulting) ۰۰۰/۰۰۰/۲۱۰/۱۰ $
 10. کی.پی.ام.جی (KPMG Advisory) ۰۰۰/۰۰۰/۱۸۰/۱۰ $

۲. پرستیژ

پرستیژ اینگونه تعریف شده است: «احترام و تحسین گسترده مردم که براساس درکی از دستاوردها یا کیفیت خدمات و یا محصول احساس می‌شود». اگرچه تعریف پرستیژ به عنوان یک مفهوم، نسبتا مبهم است، اما وقتی کسب ‌و کارها قصد استفاده از خدمات مشاوره را دارند، موضوع پرستیژ بسیار اهمیت دارد. کسب ‌و‌ کارها تمایل دارند، شرکت‌های مشاوره‌ای را به خدمت بگیرند که در صنعت مورد نظر با سایر کسب ‌و‌ کارهای برجسته همکاری داشته‌اند و از اعتبار و شهرت کافی برخوردارند. همگی این ویژگی ها در واژه پرستیژ خلاصه می‌شود.

محققان برای پاسخ به این سوال، به سایت vault.com مراجعه کردند؛ سایتی که بیش از ۱۷۰۰۰ مشاوره را مورد بررسی قرار داده بود تا مشخص کند کدام شرکت‌ها در این صنعت از معتبرترین‌ها هستند. در این سایت، طی یک نظرسنجی از شرکت‌کنندگان خواسته شده بود که به هر شرکت مشاوره در مقایس ۱ تا ۱۰ براساس پرستیژ امتیاز دهند. نمره ۱۰ نشان‌دهنده با پرستیژترین است. برای اینکه پاسخ ها دقیق باشد از مشاوران خواسته شد تنها به شرکت‌هایی که با آنها آشنا بودند رای بدهند و نباید به شرکت خودشان نیز رای می‌دادند.

در اینجا فهرستی از ۱۰ شرکت برتر مشاوره در سال ۲۰۱۹ براساس پرستیژ آورده شده است:

رتبه شرکت

 1. مکینزی اند کامپنی (McKinsey & Company)
 2. گروه مشاوره بوستون (The Boston Consulting Group, Inc.)
 3. بین اند کامپنی (Bain & Company)
 4. دیلویت (Deloitte Consulting)
 5. پرایس واتر هاووس کوپرز (PricewaterhouseCoopers Advisory)
 6. بوز آلن همیلتون (Booz Allen Hamilton)
 7. ارنست اند یانگ (Ernst & Young Advisory)
 8. مشاوره اکسنچر (Accenture Consulting)
 9. کی.پی.ام.جی (KPMG Advisory)
 10. کرنی (A.T. Kearney)

۳. رضایتمندی کارمندان

علاقه زیادی در محققان وجود دارد که رضایت کارکنان در صنعت مشاوره را بررسی کنند. بدیهی است که عوامل گوناگونی باعث ایجاد رضایت کارکنان و منابع انسانی شرکت می‌شود بدین معنا که موضوعی که یک کارمند را از شغل خود راضی می‌سازد، ممکن است برای رضایت کارمند دیگر با توجه به اهداف و یا ارزش‌های متفاوتش، رضایت‌بخش نباشد. در این گزارش، از داده های vault به منظور رتبه‌بندی شرکت‌های برتر مشاوره استفاده شده است. جدول زیر ۵۰ تا از بهترین شرکت‌های مشاوره برای کار کردن در سال ۲۰۱۹ را نشان می‌دهد.

رتبه شرکت میزان رضایتمندی

 1. مکینزی اند کامپنی (McKinsey & Company) ۲۹۶/۹
 2. گروه مشاوره بوستون (The Boston Consulting Group, Inc) ۲۱۸/۹
 3. بین اند کامپنی (Bain & Company) ۱۹۲/۹
 4. دیلویت (Deloitte Consulting) ۲۵۸/۸
 5. اولیور ویمن (Oliver Wyman) ۷۳/۷
 6. بریج اسپان (Bridgespan) ۶۸۹/۷
 7. پانتم (Putnam Associates ) ۶۴۹/۷
 8. گروه پارتنون (The Parthenon Group) ۵۸۹/۷
 9. ال‌ای‌کی (L.E.K. Consulting) ۵۲/۷
 10. گروه براتل (The Brattle Group) ۴۸۷/۷

۴. شرکت برتر مشاوره براساس تعادل میان کار و زندگی

معیار نهایی که در این گزارش به آن پرداخته می شود، تعادل میان کار و زندگی کارمندان است. مشاوره، یک صنعت نسبتا پر تقاضا محسوب می شود و معمولا مشاوران کار سخت و طولانی مدتی بر عهده دارند. اما نحوه‌ای که شرکت مشاوره با کارمندان خود برخورد میکند، تعیین می‌کند که آیا کارکنان احساس رضایتمندی دارند یا احساس انجام وظایف بیش از حد توان می کنند. تعادل میان انجام کار و وقت گذاری برای زندگی و خانواده از اهمیت زیادی برای احساس رضایت کارمندان برخوردار است. براین اساس بیش از ۱۷۰۰۰ مشاور مورد بررسی قرار گرفتند وبر این اساس ۱۰ شرکت مشاوره زیر بیشترین تلاش خود را در زمینه ایجاد تعادل بین کار و زندگی برای کارکنان خود انجام داده‌اند.

رتبه شرکت نمره در سال ۲۰۱۹

 1. گروه ایگنایت (Ignyte Group) ۶۸۸/۹
 2. اینسایت سورسینگ گروپ (Insight Sourcing Group) ۶۳۸/۹
 3. ایگل هیل (Eagle Hill Consulting LLC) ۶۲۷/۹
 4. پانتم (Putnam Associates ) ۳۳۳/۹
 5. جابیان (Jabian Consulting) ۲۷۶/۹
 6. گروه مشاوره بوستون (The Boston Consulting Group, Inc) ۱۵۴/۹
 7. هلث ادونس (Health Advances, LLC) ۱۱۴/۹
 8. بین اند کامپنی (Bain & Company) ۰۱۹/۹
 9. کپ تک (CapTech) ۰۱۱/۹
 10. مکینزی اند کامپنی (McKinsey & Company) ۹۸۱/۸

 

منبع: consulting.com